unetJuż było wszystko przygotowane. Upał i burza jednak, pokrzyżowały plany klubowiczom DKK „Orator”, którzy po przerwie spowodowanej pandemią mieli spotkać się po raz pierwszy w tym roku (21.06.2021).

W związku z zaistniałą sytuacją ponownie w późniejszym terminie dostarczyli swoje recenzje i podzielili się wrażeniami z przeczytanej książki.
 Powieść Rebecci  Makkai  „Wierzyliśmy jak nikt”, finalistka nagrody Pulitzera oraz National Book Award, a przy tym jedna z najważniejszych książek ostatnich lat wg amerykańskiej prasy.
Jest to opowieść o epidemii AIDS , o śmierci , to idealna powieść na dzisiejsze czasy.
Zaczyna się od pogrzebu a później emocje wcale nie maleją. Wydawałoby się, że w obecnej sytuacji pomysł czytania o zarazie może się wydać co najmniej niefortunny. A jednak jest to nietrafiony bo w okresie pandemii chętnie czytana jest „Dżuma”.
” Wierzyliśmy jak nikt” to epicka opowieść o przyjaźni i odkupieniu w obliczu tragedii. Bohaterami są dyrektor chicagowskiej galerii sztuki Yale Tishman i jego przyjaciółka Fiona. Losy ich przeplatają się na przestrzeni lat, zabierając tym samym czytelników w rozdzierającą podróż przez lata osiemdziesiąte aż po chaos czasów współczesnych.
W 1985 Yale wystawia zbiór udanych obrazów z lat 20 , co powoduje rozkwit jego kariery ale zarazem wokół jego robi się pustka. AIDS zbiera okrutne żniwo – przyjaciele Yale’a jeden po drugim umierają i wkrótce zostaje on niemal zupełnie sam.
Trzydzieści lat później Fiona, próbuje odnaleźć w Paryżu swoją zaginioną córkę. Zatrzymuje się u przyjaciela z dawnych lat,  znanego fotografa, który przed laty uwiecznił chicagowską epidemię. Z czasem bohaterka zdaje sobie sprawę, w jak wielkim stopniu wydarzenia sprzed lat mogą mieć wpływ na nas,  ukształtować nas samych i nasze relacje z najbliższymi.
Książka napisana porywającym językiem, zachwycająca niuansami, wiarygodnymi bohaterami oraz przedstawia historię, o której paradoksalnie wciąż mało wiemy. W pułapkę niewiedzy na początku wpadła zresztą sama bohaterka. Klubowicze czytając książkę odnoszą się do obecnej sytuacji pandemicznej. Niektórym przeszkadzał duży przedział czasowy , w którym toczy się akcja książki.
Następne spotkanie wyznaczono na 26.07.2021 r. a do przeczytania jest zbiór opowiadań Moniki Szwai  „Słońce świeci wszystkim”

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.