Baranczak plakatWojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury zapraszają

12 sierpnia br., godz. 18.00, Sala im. Janusza Koniusza na

spotkanie z Jarosławem Barańczakiem, inżynierem, politykiem i urzędnikiem państwowym, byłym wojewodą zielonogórskim.

Rozmowę z gościem o debiutanckim tomiku "Znak" (Wydawnictwo Pro Libris) poprowadzi Czesław Sobkowiak. Wydarzenie w cyklu Z książką na leżaku w ramach Lata Muz Wszelakich.

Znak
Świt. Rozespany świat
czai się pośród traw.
Za parasolem akacji
wycieka mokrymi plamami
na brązowy trakt. Leniwie
dogasza syte oczy lwa,
suszy przemoczoną noc
na wiszących orłem
skrzydłach nowego dnia.
Zagania wiatrem
pogubione zapachy sawanny (…)


Jarosław Barańczak urodził się w 1951 roku w Wałbrzychu, „mieście pagórków i dymiących fabrycznych kominów”. Na Politechnice Wrocławskiej uzyskał najpierw magisterium z budownictwa lądowego, a następnie doktorat z nauk technicznych. W pracy naukowej zajmował się badaniem długofalowych zjawisk zachodzących w konstrukcjach betonowych. Po drodze ukończył także studia magisterskie z filologii polskiej. Pierwsze wiersze opublikował pod koniec lat 70. ubiegłego wieku w zielonogórskim tygodniku „Nadodrze”. Czas odgrywał i pewnie do dziś odgrywa w jego życiu rolę szczególną. W latach 80. XX wieku, z pasją właściwą jego pokoleniu, „poszukiwał prawdy”. W roku 1989 zaangażował się w budowę nowej rzeczywistości. Pełnił funkcje parlamentarzysty i urzędnika państwowego, także jako dyplomata. Dużo podróżuje, słucha muzyki. Bywa, że słyszy, jak „wiatr płynie po powierzchni wody fugami Bacha”. Wie, że „liczba pi nie zawiedzie go do nieskończoności”, nie domaga się „by ziemia była niebem” i chciałby zachować prawo do „bycia tylko sobą”. Mieszka we Wrocławiu.

Wydarzenie z udziałem publiczności.
Wstęp przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

12 sierpnia, godz. 18.00, Sala im. Janusza Koniusza WiMBP

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.