plakat MASKA-wersja finałowaOd 1 września w holu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze będziemy mogli obejrzeć pokonkursową wystawę XXIII Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny. Tematem tej edycji była MASKA.

Do wystawy zakwalifikowały się 94 prace artystów z całego świata. Na wystawie zobaczymy prace uhonorowane nagrodami regulaminowymi i specjalnymi oraz wiele innych starannie wybranych, wykonanych różnymi technikami plastycznymi, począwszy od tradycyjnego czarno-białego rysunku prasowego, po grafikę komputerową.

W tegorocznym konkursie Grand Prix zdobył Tomasz Broda, artysta, który po raz pierwszy wziął w nim udział. Znany jest z tego, że swoje karykatury wykonuje przy użyciu prozaicznych przedmiotów codziennego użytku, na co dzień wykładowca Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Polskich rysowników na wystawie reprezentują tacy twórcy jak m.in.: Witold Mysyrowicz, Zygmunt Zaradkiewicz, Jacek Frąckiewicz, Henryk Cebula, Jerzy Głuszek.
Spoza Polski obejrzymy rysunki m.in. Mojmira Mihatova z Chorwacji, Constantina Ciosu z Rumunii, Louisa Pola z Australii, Luca Vernimmena z Belgii.

Uroczysty finisaż odbędzie się 28 września o godz. 18.00, a wystawę będzie można oglądać do końca września. W kolejnych miesiącach dołączy do wciąż „podróżujących” po różnych galeriach w Polsce wystawach z lat ubiegłych, by cieszyć i bawić koneserów rysunku satyrycznego.

Patronat artystyczny nad XXIII Otwartym Międzynarodowym Konkursem na Rysunek Satyryczny sprawuje Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego oraz Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury.

Przypomnijmy, że w tegorocznym konkursie wzięło udział 202 rysowników z 32 krajów. Nadesłano 672 rysunki.

Konkurs dofinansowany jest ze środków Urzędu Miasta Zielona Góra, przy współorganizacji z Zielonogórskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. 

zg

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.