Za nami trzy miesiące Wyzwań Czytelniczych. Czytaliśmy w tym czasie książki:

– które opowiadają o grupie przyjaciół,

– które nie są szkolnymi lekturami,

– których akcja toczy się w Polsce.

Łącznie do Centrum Bibliotecznego dla Dzieci i Młodzieży wpłynęło 74 wypowiedzi. Nim wyłonimy zwycięzców całości konkursu, przedstawiamy wam wyróżnionych w listopadzie, a są to Czarny Mnich oraz Bajka. Gratulujemy.

Prosimy śledzić Dziecięce Filie Norwida, niebawem ogłosimy zwycięzców i podamy termin rozdania nagród :D.

Konkurs jest częścią projektu „rozCZYTAJmy się” dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Nordowego z środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

polskaDzień dobry!

Dziś chciałabym napisać recenzję książki pod tytułem ,,Polska naj... Księga miejsc wyjątkowych”. Napisała ją Anna Olej-Kobus.

Pewnie wielu z was lubi podróżować. Ja uwielbiam. Często jeździłam z rodzicami poznawać różne miejsca. To była naprawdę niezła przygoda. Często proponowałam mojej rodzinie ciekawe wycieczki do wielu miast. Nawet na początku pandemii podróżowaliśmy, mimo że było ciężko. Poznawanie nowych terenów było naprawdę ciekawą przygodą. Czasami jednak nie wiedziałam, co chcę zwiedzić. Wtedy moja mama przyniosła mi tę książkę. Było w niej wiele ciekawostek i miejsc do odwiedzenia! Od razu udałam się do kilku, które były przedstawione w przewodniku. Odwiedziłam na przykład Żywe Muzeum Piernika w Toruniu. Naprawdę było tam świetnie!

Większość z was woli bardziej jeździć za granicę niż po Polsce. Ja też lubię odwiedzać nowe państwa, ale w naszym kraju jest bardzo dużo ciekawych miejsc. Ta książka mnie do tego przekonała! Przekonałam się też, że warto podróżować, bo zawsze można przy tym nabrać jakiegoś doświadczenia i przy okazji przeżyć wspaniałe przygody! Naprawdę, zachęcam was do przeczytania tej księgi!

Pozdrawiam

 Bajka

 

piesaBohaterem książki pt. ”Pies w czasach zarazy” autorki Doroty Combrzyńskiej-Nogali jest trzynastoletni Wiktor oraz Nina. Książka przedstawia co przeżyli w czasie pandemii w 2020r. Wiktor mieszka w Łodzi na trzecim piętrze w kamienicy sąsiadującej z parkiem. Przymus pozostawania w domu bardzo mu doskwiera. Przesiaduje więc na balkonie i w ten sposób poznaje Ninkę, która krótko przed pandemią wprowadziła się do mieszkania w kamienicy. Szybko się zaprzyjaźniają i razem przeżywają całą sytuację. Uczestniczą w zdalnych lekcjach, rozmawiają o sobie i swoich rodzinach.

Najbardziej brakuje im możliwości wyjścia na spacer. Szybko jednak, podobnie jak sąsiedzi, odkrywają, że mogą wypożyczyć psa Asa od sąsiada. Wypożyczał on swojego psa na spacer za obiad zamówiony w restauracji. Niektórzy sąsiedzi byli oburzeni, bo zawsze wybierał najbardziej wykwintne dania, rzadko chińskie potrawy czy pizzę. Chętnych jednak nie brakowało, chociaż za jego plecami narzekali, iż jest tak chciwy że w głowie się nie mieści. Doszło do tego, że Pan Kopeć przestał wychodzić z domu, tylko podawał smycz z psem na końcu i kartkę z wybranym daniem.

Wiktor z Ninką nie oburzali się na niego. Wiedzieli, że jest biednym emerytem, a jego pies był jedyną istotą, której pandemia zmieniła życie na lepsze. Dzięki możliwości wyjścia z psem Wiktor i Ninka łatwiej przeżywają czas kwarantanny, która nie oznacza wcale nudy i osamotnienia. Okazuje się, że wszystko co dotąd było łatwe, stało się wyzwaniem i przygodą.

Książka świetnie pokazuje, że mimo trudnej sytuacji, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy, można czerpać radość z drobiazgów - z rozmów przez balkon, ze spaceru z psem i dobrego słowa sąsiada.

Czarny Mnich

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.