kierownik: Marzena Wańtuch
e-mail: m.wantuch@wimbp.zgora.pl

Zbiory wypożyczane są czytelnikom na zewnątrz w agendach WiMBP na parterze: Wypożyczalni Głównej, Dziale Informacji Regionalnej i Bibliograficznej, Bibliotece Obcojęzyczej, Oddziale dla Dzieci oraz na I piętrze: Mediatece "Góra Mediów", a także w filiach miejskich.

Udostępnianie zbiorów na miejscu realizowane jest w Czytelni Prasy, Bibliotece Obcojęzyczej i Oddziale dla Dzieci na parterze, w Czytelni Ogólnej i Mediatece "Góra Mediów" na I piętrze oraz w filiach miejskich.

W Oddziale dla Dzieci, Mediatece "Góra Mediów" oraz w filiach miejskich prowadzona jest także działalność upowszechniająca czytelnictwo i szeroko pojętą kulturę, skierowaną do dzieci i młodzieży oraz dorosłych użytkowników biblioteki: lekcje biblioteczne, warsztaty literacko-plastyczne, działania literacko-teatralne, konkursy, głośne czytanie książek, spotkania z ciekawymi ludźmi, pokazy filmowe, turnieje gier komputerowych i planszowych i inne imprezy okolicznościowe.