logo ACADEMICA

CWPN Academica w Norwidzie - Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida oferuje dostęp do nowej usługi: Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica (CWPN Academica). Autorem projektu jest Biblioteka Narodowa a jego celem jest ułatwienie dostępu do publikacji naukowych.
CWPN Academica to przede wszystkim cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna, system rezerwacji artykułów i książek oraz bezpłatne i legalne źródło wiedzy. System skraca do minimum czas oczekiwania na książkę i ogranicza koszty związane ze sprowadzeniem książki drogą pocztową. Oferuje dostęp do tysięcy publikacji naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy, często niedostępnych w bibliotece. Znajdziemy tu najnowsze podręczniki akademickie, publikacje naukowe i kompletne roczniki czasopism, także te zalecane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Udostępnieniu podlegają publikacje naukowe należące do zbiorów Biblioteki Narodowej, które mają postać cyfrową, i które z racji ochrony autorskich praw majątkowych nie są dostępne nieodpłatnie z legalnego źródła w sieci Internet. Z CWPN Academica korzystać mogą zarejestrowani użytkownicy Biblioteki, po zaakceptowaniu Regulaminu, w Czytelni Ogólnej na przeznaczonym do tego celu terminalu. Publikacje nie chronione prawem autorskim lub licencjonowane, oznaczone zieloną kropką, są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez żadnych ograniczeń.
www.academica.edu.pl

BAZY PEŁNOTEKSTOWE

 

wyborczaplNielimitowany dostęp do wszystkich serwisów Wyborczej (m.in. Wyborcza.pl, Wyborcza.pl/classic, WysokieObcasy.pl i 24 serwisy lokalne) na wielu urządzeniach

Magazyny Wyborczej (Duży Format, Magazyn Świąteczny, Ale Historia) i kilkadziesiąt innych ekskluzywnych tekstów tygodniowo.

wbn-logoWirtualna Biblioteka Nauki (WBN) - to program zakupu i udostępniania światowych zasobów wiedzy w postaci elektronicznych czasopism, książek i baz danych dla polskich instytucji akademickich i naukowych. Program jest dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i realizowany w większości przez ICM. W ramach WBN kupowany jest dostęp do zasobów na serwerach wydawców w ramach corocznie odnawianych licencji, ale duża część zasobów jest na bieżąco archiwizowana na serwerze Infona w ICM, który zapewnia możliwość bezterminowego korzystania z archiwów w przypadku czasowej lub trwałej utraty dostępu do serwerów wydawców, w szczególności w przypadku niekontynuowania licencji. 

Obecnie WBN umożliwia dostęp do pełnych kolekcji czasopism kilkunastu najważniejszych światowych wydawnictw naukowych, zawierających łącznie ponad 8 tysięcy tytułów bieżących, z czego ok. 5 tysięcy dostępne jest w ramach licencji krajowych Elsevier, Springer i Wiley z prawem krajowej archiwizacji. W ramach licencji krajowych zakupiono także ok. 30 tysięcy e-książek oraz ponad 10 tysięcy tomów serii książkowych, a dalsze 86 tysięcy e-książek Springera jest obecnie dostępnych testowo. Na zasadzie licencji krajowych dostępne są także czasopisma Science i Nature oraz  bazy abstraktowo-bibliometryczne Web of Science i Scopus.

Dostęp z komputerów bibliotecznych.

PBI logoPBI – Polska Biblioteka Internetowa udostępnia bezpłatnie teksty klasyki literatury polskiej, podręczniki akademickie, publikacje naukowe, dokumenty archilwalne (darmowa) (dostęp zdalny) (PL)

 

fbc logoFBC – Federacja Bibliotek Cyfrowych – sieć bibliotek cyfrowych i repozytoriów w Polsce, współtworzonych przez uczelnie, biblioteki, archiwa, muzea, ośrodki badawcze (X 2011: 80 bibliotek; 700-800 tys. obiektów) (darmowa) (dostęp zdalny) (PL)

polona baner 01aPOLONA www.polona.pl Nieograniczony dostęp do zbiorów Biblioteki Narodowej. Do cyfrowego repozytorium wpływa codziennie ponad 70 000 skanów obejmujących nawet do 2 000 obiektów, także tych wydobytych ze skarbca Narodowej Książnicy: książek, czasopism, pocztówek, fotografii, grafik, map, nut i rękopisów. Najnowsza technologia umożliwia czytelnikom wnikliwie przestudiowanie każdego dokumentu, wydrukowanie skanu w dobrej rozdzielczości, a nawet stworzenie własnej kolekcji najciekawszych obiektów. Większość obiektów umieszczonych w Polonie znajduje się w Domenie Publicznej, co pozwala użytkownikom na ich kopiowanie, modyfikowanie i rozpowszechnianie bez ograniczeń.

logo infonaInfona – Portal komunikacji naukowej posiada w swoich zasobach ponad 10 mln artykułów i 13 tys. książek przydatnych w pracy naukowej. Można je przeglądać lub pobierać, tworzyć kolekcje i listy publikacji do przeczytania, a także udostępniać własne treści naukowe.
Uwaga: dostęp do niektórych baz pełnotekstowych możliwy jest wyłącznie za pośrednictwem komputerów WiMBP.

ELIS logoE-LIS (Library and Information Science; 12348 documentów) – największe, międzynarodowe otwarte repozytorium z dziedziny bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Platforma zawiera publikacje bibliotekarzy z całego swiata (darmowa) (dostęp zdalny) (ENG, Multi-lingual)

MMAMetropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, umieściło 456 książek w darmowym, pełnym dostępie (darmowa) (dostęp zdalny) (ENG)

kongres logoBiblioteka Kongresu USA - największa biblioteka świata; gromadzi ponad ponad 144 mln dokumentów: książek, rękopisów, map i atlasów, fotografii, mikrofilmów, dokumentów muzycznych, filmów, w ponad 460 językach. Ok. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek (darmowa) (dostęp zdalny) (ENG, Multi-lingual)

logo doajDirectory of Open Access Journals – wielojęzyczna, międzynarodowa baza czasopism naukowych (darmowa) (dostęp zdalny) (ENG, Multi-lingual)

logo isipInternetowy System Aktów Prawnych - baza zawiera - aktualizowane na bieżąco - opisy bibliograficzne i teksty aktów prawnych opublikowanych w Dzienniku Ustaw oraz Monitorze Polskim (darmowa) (dostęp zdalny) (PL)

otworzks logootworzksiazke.pl – kolekcja zawiera kilkadziesiąt książek z zakresu historii, kulturoznawstwa, socjologii i zarządzania. Wszystkie książki z kolekcji są dostępne w postaci skanów (które można powiększać i przeszukiwać), wersji tekstowych oraz PDF’ów dostępnych do ściągnięcia (darmowa) (dostęp zdalny) (PL)

wolne lekturywolnelektury.pl – biblioteka internetowa z lekturami szkolnymi „Wolne Lektury” to projekt realizowany przez fundację Nowoczesna Polska. Działa od 2007 roku i udostępnia w swoich zbiorach lektury szkolne, które są zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i które trafiły już do domeny publicznej (darmowa) (dostęp zdalny) (PL)

bezkartekwww.bezkartek.pl – pierwsza oferta na polskim rynku, która dostarcza w jednym miejscu zarówno czytniki, jak i ebooki. W ofercie jest ponad 145 tysięcy książek, z czego ponad 1400 w języku polskim. Projekt współpracuje z wiodącymi polskimi i zagranicznymi wydawnictwami, do których należą między innymi: W.A.B, Nowy Świat, Oficyna Wydawnicza Impuls, Harlequin, Mira, LektorKlett, Polskie Wydawnictwa Encyklopedyczne, Oficyna Wydawnicza Branta, Wydawnictwo Placet, Biblioteka Moderatora, Dom Wydawniczy Rafael, Emilia (płatne i darmowe) (dostęp zdalny) (PL)

ebibEBIB – serwis informacyjny dla bibliotekarzy oraz specjalistów informacji, zawiera m.in. czasopismo fachowe "Biuletyn EBIB" (darmowa) (dostęp zdalny) (PL)

gutenbergProjekt Gutenberg – wybrane książki z domeny publicznej w wersji elektronicznej do darmowego pobrania lub czytania online. Przewaga literatury pięknej klasycznej, w kilkudziesięciu językach, w oryginale i przekłady. Brak tytułów najnowszych. UWAGA: ze względu na prawa autorskie na terenie poszczególnych krajów, pobranie pełnego tekstu niektórych książek może być utrudnione (darmowa) (dostęp zdalny) (ENG)

wdl World Digital Library http://www.wdl.org/en/ baza zawiera zdigitalizowane materiały prezentujące kulturę różnych krajów. Celem jej jest promowanie międzynarodowego i interkulturalnego porozumienia (darmowa) (dostęp zdalny) (EN, Multi-lingual)

 

europanaEuropeana (2 mln obiektów – 1 000 instytucji) - powstała w 2008 roku. Celem projektu jest powszechne udostępnianie europejskiego dziedzictwa kulturalnego i naukowego (darmowa) (dostęp zdalny) (Multi-lingual, PL, EN)

 

techxtralogoTechXtra – najprostsze narzędzie do wyszukiwania książek, stron internetowych, artykułów i publikacji elektronicznych związanych z naukami technicznymi, informatycznymi i matematycznycmi, przydatne w pracy inżynierów (płatne i darmowe) (dostęp zdalny) (ENG)

pubmedPubMed (9 mln rekordów bibliotecznych) – zawiera ponad 21 milionów cytowań literatury biomedycznej z MEDLINE, czasopism naukowych i książek online. Cytaty i streszczenia PubMed obejmują zakres medycyny, pielęgniarstwa, stomatologii, weterynarii, systemu opieki zdrowotnej i nauk przedklinicznych. PubMed zapewnia również dostęp do dodatkowych przydatnych stron internetowych oraz linki do innych zasobów biologii molekularnej NCBI. Cytaty mogą zawierać linki do witryn internetowych i pełnych tekstów publikacji (darmowa) (dostęp zdalny) (EN)

highwireHighWire Stanford University – platforma do udostępniania różnorodnych zasobów elektronicznych (strony WWW, książki, czasopisma, pojedyncze publikacje) zrzeszająca różnorodne organizacje i firmy. HighWire odgrywa wyjątkową rolę w rozszerzaniu skali internetowej działalności wydawniczej (płatne i darmowe) (dostęp zdalny) (ENG)

ebook plebook.pl – nowoczesna księgarnia internetowa oferująca bogaty zbiór książek i prasy w postaci cyfrowej (ebooki, audiobooki, ePrasa) w formatach ePUB, PDF, MP3 (płatne i darmowe) (dostęp zdalny) (PL)

 

ebooki24 orgebooki24.org – komercyjna strona z darmowymi i płatnymi e-bokami (płatne i darmowe) (dostęp zdalny) (PL)

 

ebibliothekElektronische Zeitschriftenbibliothek – baza czasopism na stronie Uniwersytetu w Regensburgu (medycyna, farmacja, nauki ścisłe, humanistyczne); zawiera ok. 25 tys. tytułów, z czego w 1/3 bezpłatnych; 6 tys. pełnotekstowych (dostęp zdalny) (DE, EN, Multi-lingual)

gazzettagazzetta.pl – polskie i zagraniczne czasopisma, internetowa prenumerata czasopism, również zagranicznych, wyłącznie w wersji elektronicznej. Przekierowanie na stronę sprzedaży e-booków i audiobooków. UWAGA: niektóre opcje nieaktywne (płatne i darmowe) (dostęp zdalny) (PL)

new-jour-logo 0Czasopisma obcojęzyczne New Jour – strona oferuje dostęp do czasopism naukowych, popularnych i wybranych dzienników w wersji elektronicznej (28 000 pozycji). Dostęp do pełnego tekstu niektórych tytułów płatny (płatne i darmowe) (dostęp zdalny) (PL)

freemedicalMedycyna Free Medical Journals – strona zawiera czasopisma w wersji elektronicznej z zakresu medycyny i nauk powiązanych (ok. 2 400 tytułów) oraz informacje bibliograficzne, linki do stron internetowych. Korzystanie z niektórych opcji wymaga rejestracji. Strona w języku angielskim (darmowa) (dostęp zdalny) (ENG)

logo baseBASE Bielefeld Academic Search Engine - wyszukiwarka prezentuje 3 tys. baz z 60 mln dokumentów.

Bazy Biblioteki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego – Biblioteka udostępnia informacje katalogowe i bibliograficzne z zakresu medycyny oraz dostęp do licznych baz danych i stron wydawnictw naukowych, medycznych i innych (nauki ścisłe i humanistyczne), również obcojęzycznych. Niektóre podręczniki i inne dokumenty w wersji elektronicznej dostępne są jedynie z komputerów w oddziałach Biblioteki lub przez wybrane serwery. Możliwe jest wyszukiwanie tematyczne (darmowa) (dostęp zdalny) (PL, ENG)

Baza Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - zagraniczne czasopisma elektroniczne (ok. 2 200 tytułów czasopism online) – ostatnio uaktualniana w 2006 r.

Arianta - Baza naukowych i fachowych polskich czasopism elektronicznych. Odsyła bezpośrednio do stron poszukiwanego czasopisma oraz posiada indeks dziedzinowy, który umożliwia znalezienie polskich czasopism z danej gałęzi wiedzy. Niektóre tytuły czasopism udostępniają archiwa bezpłatnie.
Lex Sigma - baza prawna - dostęp z komputerów w Czytelni Ogólnej
BazHum -  to program opracowania, digitalizacji i udostępniania pełnotekstowej zawartości polskich czasopism naukowych z zakresu humanistyki i innych nauk społecznych. Korzystanie z bazy nie wymaga logowania i jest całkowicie bezpłatne

ICM - Multiwyszukiwarka przeszukująca jednocześnie następujące bazy: AGRO, BazEkon, BazTech, CEJSH, DML-PL, PSJD

DML-PL - Pełnotekstowa baza archiwalnych artykułów z polskich czasopism matematycznych prowadzona przez ICM

 

BAZY BIBLIOGRAFICZNE

 

noweLogoBiblioteki poziomoBazy tworzone przez pracowników WiMBP – (darmowe) (dostęp zdalny) (PL)

 

nukatNUKAT – centralny katalog zbiorów polskich bibliotek naukowych i akademickich (darmowy) (dostęp zdalny) (PL)

 

karo KaRo – (katalog rozproszony) wyszukiwarka umożliwiająca dostęp do informacji o zasobach polskich bibliotek naukowych, akademickich, publicznych i innych (darmowy) (dostęp zdalny) (PL)

kata bibl narKatalogi Biblioteki Narodowej – multiwyszukiwarka baz bibliograficznych i bibliotecznych

pblpoznanPolska Bibliografia Literacka - zawiera informacje o pisarzach literatury polskiej i obcej, teorii literatury, tematach i motywach literackich, nauczaniu literatury, teatrze, filmie, życiu literackim i teatralnym, polskich aktorach i reżyserach, informacje o książkach, artykułach, recenzjach, wywiadach, spektaklach, audycjach telewizyjnych i radiowych. Zgromadzone w bazie zapisy bibliograficzne wraz z adnotacjami tworzą panoramę polskiej kultury literackiej.

SYMPOnet – baza o materiałach konferencyjnych znajdujących się w bibliotekach polskich, rejestruje materiały z konferencji, zjazdów, sympozjów i innych spotkań naukowych krajowych oraz zagranicznych

BIBLIOGRAFIA BARA  – Retrospektywna Bibliografia Literacka  Zawartości Czasopism  XIX i XX w. rejestruje publikowane w prasie teksty literackie oraz leżące na pograniczu literatury i piśmiennictwa użytkowego (felietony, eseje, reportaże), a także recenzje literackie, teatralne, kinowe i naukowe (literaturoznawcze bądź historyczne). Znaleźć w niej można również informacje o innych materiałach mających znaczenie dla badaczy literatury i dziedzin pokrewnych: opracowaniach historycznoliterackich, opublikowanych listach, dokumentach, nekrologach, wspomnieniach pośmiertnych itp.

 

AGRO  - Baza bibliograficzna polskich czasopism rolniczych i przyrodniczych udostępniana przez ICM

 

BazEkon, BazEkon1- Baza bibliograficzno-pełnotekstowa z nauk ekonomicznych i pokrewnych tworzona przez Bibliotekę Główną Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i udostępniana przez ICM

 

BazTech - Bibliograficzno–pełnotekstowa baza danych polskich czasopism z zakresu nauk technicznych, nauk ścisłych i ochrony środowiska tworzona przez konsorcjum bibliotek i udostępniana przez ICM

 

CEJSH - Baza bibliograficzna środkowoeuropejskich czasopism z dziedziny nauk społecznych i humanistycznych

 

 

PSJD - Baza bibliograficzna polskich czasopism z nauk ścisłych i medycznych tworzona przez ICM

 

 

iSybislaw - Bibliograficzna baza danych językoznawstwa slawistycznego prowadzona przez Instytut Slawistyki PAN

 

Usługa Google Scholar (moduł poniżej) - wyszukiwarka tekstów naukowych. Ułatwia znalezienie najbardziej odpowiednich naukowych materiałów źródłowych. W jednym miejscu można wyszukiwać materiały z wielu dziedzin i źródeł: artykuły recenzowane, prace naukowe, książki, streszczenia i artykuły pochodzące z wydawnictw naukowych, towarzystw naukowych, repozytoriów materiałów zgłoszonych do publikacji, uniwersytetów i innych organizacji akademickich.

Google Scholar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.