Nielimitowany dostęp do wszystkich serwisów Wyborczej (m.in. Wyborcza.pl, Wyborcza.pl/classic, WysokieObcasy.pl i 24 serwisy lokalne) na wielu urządzeniach
Magazyny Wyborczej (Duży Format, Magazyn Świąteczny, Ale Historia) i kilkadziesiąt innych ekskluzywnych tekstów tygodniowo.
|
Wirtualna Biblioteka Nauki (WBN) - to program zakupu i udostępniania światowych zasobów wiedzy w postaci elektronicznych czasopism, książek i baz danych dla polskich instytucji akademickich i naukowych. Program jest dofinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i realizowany w większości przez ICM. W ramach WBN kupowany jest dostęp do zasobów na serwerach wydawców w ramach corocznie odnawianych licencji, ale duża część zasobów jest na bieżąco archiwizowana na serwerze Infona w ICM, który zapewnia możliwość bezterminowego korzystania z archiwów w przypadku czasowej lub trwałej utraty dostępu do serwerów wydawców, w szczególności w przypadku niekontynuowania licencji.
Obecnie WBN umożliwia dostęp do pełnych kolekcji czasopism kilkunastu najważniejszych światowych wydawnictw naukowych, zawierających łącznie ponad 8 tysięcy tytułów bieżących, z czego ok. 5 tysięcy dostępne jest w ramach licencji krajowych Elsevier, Springer i Wiley z prawem krajowej archiwizacji. W ramach licencji krajowych zakupiono także ok. 30 tysięcy e-książek oraz ponad 10 tysięcy tomów serii książkowych, a dalsze 86 tysięcy e-książek Springera jest obecnie dostępnych testowo. Na zasadzie licencji krajowych dostępne są także czasopisma Science i Nature oraz bazy abstraktowo-bibliometryczne Web of Science i Scopus.
Dostęp z komputerów bibliotecznych.
|
PBI – Polska Biblioteka Internetowa udostępnia bezpłatnie teksty klasyki literatury polskiej, podręczniki akademickie, publikacje naukowe, dokumenty archilwalne (darmowa) (dostęp zdalny) (PL)
|
FBC – Federacja Bibliotek Cyfrowych – sieć bibliotek cyfrowych i repozytoriów w Polsce, współtworzonych przez uczelnie, biblioteki, archiwa, muzea, ośrodki badawcze (X 2011: 80 bibliotek; 700-800 tys. obiektów) (darmowa) (dostęp zdalny) (PL)
|
POLONA www.polona.pl Nieograniczony dostęp do zbiorów Biblioteki Narodowej. Do cyfrowego repozytorium wpływa codziennie ponad 70 000 skanów obejmujących nawet do 2 000 obiektów, także tych wydobytych ze skarbca Narodowej Książnicy: książek, czasopism, pocztówek, fotografii, grafik, map, nut i rękopisów. Najnowsza technologia umożliwia czytelnikom wnikliwie przestudiowanie każdego dokumentu, wydrukowanie skanu w dobrej rozdzielczości, a nawet stworzenie własnej kolekcji najciekawszych obiektów. Większość obiektów umieszczonych w Polonie znajduje się w Domenie Publicznej, co pozwala użytkownikom na ich kopiowanie, modyfikowanie i rozpowszechnianie bez ograniczeń.
|
Infona – Portal komunikacji naukowej posiada w swoich zasobach ponad 10 mln artykułów i 13 tys. książek przydatnych w pracy naukowej. Można je przeglądać lub pobierać, tworzyć kolekcje i listy publikacji do przeczytania, a także udostępniać własne treści naukowe. Uwaga: dostęp do niektórych baz pełnotekstowych możliwy jest wyłącznie za pośrednictwem komputerów WiMBP.
|
E-LIS (Library and Information Science; 12348 documentów) – największe, międzynarodowe otwarte repozytorium z dziedziny bibliotekoznawstwa i informacji naukowej. Platforma zawiera publikacje bibliotekarzy z całego swiata (darmowa) (dostęp zdalny) (ENG, Multi-lingual)
|
Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, umieściło 456 książek w darmowym, pełnym dostępie (darmowa) (dostęp zdalny) (ENG)
|
Biblioteka Kongresu USA - największa biblioteka świata; gromadzi ponad ponad 144 mln dokumentów: książek, rękopisów, map i atlasów, fotografii, mikrofilmów, dokumentów muzycznych, filmów, w ponad 460 językach. Ok. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek (darmowa) (dostęp zdalny) (ENG, Multi-lingual)
|
Directory of Open Access Journals – wielojęzyczna, międzynarodowa baza czasopism naukowych (darmowa) (dostęp zdalny) (ENG, Multi-lingual)
|
Internetowy System Aktów Prawnych - baza zawiera - aktualizowane na bieżąco - opisy bibliograficzne i teksty aktów prawnych opublikowanych w Dzienniku Ustaw oraz Monitorze Polskim (darmowa) (dostęp zdalny) (PL) |
otworzksiazke.pl – kolekcja zawiera kilkadziesiąt książek z zakresu historii, kulturoznawstwa, socjologii i zarządzania. Wszystkie książki z kolekcji są dostępne w postaci skanów (które można powiększać i przeszukiwać), wersji tekstowych oraz PDF’ów dostępnych do ściągnięcia (darmowa) (dostęp zdalny) (PL)
|
wolnelektury.pl – biblioteka internetowa z lekturami szkolnymi „Wolne Lektury” to projekt realizowany przez fundację Nowoczesna Polska. Działa od 2007 roku i udostępnia w swoich zbiorach lektury szkolne, które są zalecane do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i które trafiły już do domeny publicznej (darmowa) (dostęp zdalny) (PL)
|
www.bezkartek.pl – pierwsza oferta na polskim rynku, która dostarcza w jednym miejscu zarówno czytniki, jak i ebooki. W ofercie jest ponad 145 tysięcy książek, z czego ponad 1400 w języku polskim. Projekt współpracuje z wiodącymi polskimi i zagranicznymi wydawnictwami, do których należą między innymi: W.A.B, Nowy Świat, Oficyna Wydawnicza Impuls, Harlequin, Mira, LektorKlett, Polskie Wydawnictwa Encyklopedyczne, Oficyna Wydawnicza Branta, Wydawnictwo Placet, Biblioteka Moderatora, Dom Wydawniczy Rafael, Emilia (płatne i darmowe) (dostęp zdalny) (PL)
|
EBIB – serwis informacyjny dla bibliotekarzy oraz specjalistów informacji, zawiera m.in. czasopismo fachowe "Biuletyn EBIB" (darmowa) (dostęp zdalny) (PL)
|
Projekt Gutenberg – wybrane książki z domeny publicznej w wersji elektronicznej do darmowego pobrania lub czytania online. Przewaga literatury pięknej klasycznej, w kilkudziesięciu językach, w oryginale i przekłady. Brak tytułów najnowszych. UWAGA: ze względu na prawa autorskie na terenie poszczególnych krajów, pobranie pełnego tekstu niektórych książek może być utrudnione (darmowa) (dostęp zdalny) (ENG)
|
World Digital Library http://www.wdl.org/en/ baza zawiera zdigitalizowane materiały prezentujące kulturę różnych krajów. Celem jej jest promowanie międzynarodowego i interkulturalnego porozumienia (darmowa) (dostęp zdalny) (EN, Multi-lingual)
|
Europeana (2 mln obiektów – 1 000 instytucji) - powstała w 2008 roku. Celem projektu jest powszechne udostępnianie europejskiego dziedzictwa kulturalnego i naukowego (darmowa) (dostęp zdalny) (Multi-lingual, PL, EN)
|
TechXtra – najprostsze narzędzie do wyszukiwania książek, stron internetowych, artykułów i publikacji elektronicznych związanych z naukami technicznymi, informatycznymi i matematycznycmi, przydatne w pracy inżynierów (płatne i darmowe) (dostęp zdalny) (ENG)
|
PubMed (9 mln rekordów bibliotecznych) – zawiera ponad 21 milionów cytowań literatury biomedycznej z MEDLINE, czasopism naukowych i książek online. Cytaty i streszczenia PubMed obejmują zakres medycyny, pielęgniarstwa, stomatologii, weterynarii, systemu opieki zdrowotnej i nauk przedklinicznych. PubMed zapewnia również dostęp do dodatkowych przydatnych stron internetowych oraz linki do innych zasobów biologii molekularnej NCBI. Cytaty mogą zawierać linki do witryn internetowych i pełnych tekstów publikacji (darmowa) (dostęp zdalny) (EN)
|
HighWire Stanford University – platforma do udostępniania różnorodnych zasobów elektronicznych (strony WWW, książki, czasopisma, pojedyncze publikacje) zrzeszająca różnorodne organizacje i firmy. HighWire odgrywa wyjątkową rolę w rozszerzaniu skali internetowej działalności wydawniczej (płatne i darmowe) (dostęp zdalny) (ENG)
|
ebook.pl – nowoczesna księgarnia internetowa oferująca bogaty zbiór książek i prasy w postaci cyfrowej (ebooki, audiobooki, ePrasa) w formatach ePUB, PDF, MP3 (płatne i darmowe) (dostęp zdalny) (PL)
|
ebooki24.org – komercyjna strona z darmowymi i płatnymi e-bokami (płatne i darmowe) (dostęp zdalny) (PL)
|
Elektronische Zeitschriftenbibliothek – baza czasopism na stronie Uniwersytetu w Regensburgu (medycyna, farmacja, nauki ścisłe, humanistyczne); zawiera ok. 25 tys. tytułów, z czego w 1/3 bezpłatnych; 6 tys. pełnotekstowych (dostęp zdalny) (DE, EN, Multi-lingual)
|
gazzetta.pl – polskie i zagraniczne czasopisma, internetowa prenumerata czasopism, również zagranicznych, wyłącznie w wersji elektronicznej. Przekierowanie na stronę sprzedaży e-booków i audiobooków. UWAGA: niektóre opcje nieaktywne (płatne i darmowe) (dostęp zdalny) (PL)
|
Czasopisma obcojęzyczne New Jour – strona oferuje dostęp do czasopism naukowych, popularnych i wybranych dzienników w wersji elektronicznej (28 000 pozycji). Dostęp do pełnego tekstu niektórych tytułów płatny (płatne i darmowe) (dostęp zdalny) (PL)
|
Medycyna Free Medical Journals – strona zawiera czasopisma w wersji elektronicznej z zakresu medycyny i nauk powiązanych (ok. 2 400 tytułów) oraz informacje bibliograficzne, linki do stron internetowych. Korzystanie z niektórych opcji wymaga rejestracji. Strona w języku angielskim (darmowa) (dostęp zdalny) (ENG)
|
BASE Bielefeld Academic Search Engine - wyszukiwarka prezentuje 3 tys. baz z 60 mln dokumentów.
|
Bazy Biblioteki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego – Biblioteka udostępnia informacje katalogowe i bibliograficzne z zakresu medycyny oraz dostęp do licznych baz danych i stron wydawnictw naukowych, medycznych i innych (nauki ścisłe i humanistyczne), również obcojęzycznych. Niektóre podręczniki i inne dokumenty w wersji elektronicznej dostępne są jedynie z komputerów w oddziałach Biblioteki lub przez wybrane serwery. Możliwe jest wyszukiwanie tematyczne (darmowa) (dostęp zdalny) (PL, ENG)
|
Baza Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie - zagraniczne czasopisma elektroniczne (ok. 2 200 tytułów czasopism online) – ostatnio uaktualniana w 2006 r.
|
Arianta - Baza naukowych i fachowych polskich czasopism elektronicznych. Odsyła bezpośrednio do stron poszukiwanego czasopisma oraz posiada indeks dziedzinowy, który umożliwia znalezienie polskich czasopism z danej gałęzi wiedzy. Niektóre tytuły czasopism udostępniają archiwa bezpłatnie. |
Lex Sigma - baza prawna - dostęp z komputerów w Czytelni Ogólnej |
BazHum - to program opracowania, digitalizacji i udostępniania pełnotekstowej zawartości polskich czasopism naukowych z zakresu humanistyki i innych nauk społecznych. Korzystanie z bazy nie wymaga logowania i jest całkowicie bezpłatne |
ICM - Multiwyszukiwarka przeszukująca jednocześnie następujące bazy: AGRO, BazEkon, BazTech, CEJSH, DML-PL, PSJD
|
DML-PL - Pełnotekstowa baza archiwalnych artykułów z polskich czasopism matematycznych prowadzona przez ICM
|