Od kwietnia 2007 roku w bibliotekach całej Polski działa 228 Dyskusyjnych Klubów Książki. Pierwsze spotkania odbyły się także w bibliotekach terenowych województwa lubuskiego oraz w dwóch filiach miejskich, Wypożyczalni Głównej i Oddziale dla Dzieci WiMBP w Zielonej Górze.
Inauguracja DKK przy MBP w Nowej Soli miała miejsce 25 kwietnia br. Bibliotekarz nadzorujący, Agata Wojtkowiak, omówiła sprawy organizacyjne i wręczyła wszystkim pierwszą książkę: Król Kier znów na wylocie Hanny Krall. Tego samego dnia  spotkali się Klubowicze zrzeszeni przy Wypożyczalni Głównej oraz Filii nr 1 WiMBP. Pierwsi w klubie  Pro Libris wymieniali się uwagami na temat Anny In w grobowcach świata Olgi Tokarczuk, drudzy w siedzibie Filii opowiadali o swoich zainteresowaniach i doświadczeniach czytelniczych. Dyskusja poświęcona ocenie książek m.in. W. Żukrowskiego, A. Pilipiuka czy P.O. Enquista, była momentami bardzo burzliwa. Pierwsze spotkanie trwało 3 godziny, drugie 1,5. Na następne, zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku umówiono się na 30 maja. W Filli nr 1 w planie jest dyskusja nad książką Jacka Dehnela Lala. W DKK przy Wypożyczalni królował będzie Umberto Eco i Tajemniczy płomień królowej Loany.
25 kwietnia inauguracyjne spotkanie odbyło się również w Brodach. Przybyło 18 osób. Wiele z nich zdecydowało się przeczytać od razu wszystkie zaproponowane książki. Duże zainteresowanie wśród czytelników młodszych wzbudziły wiersze S. Barańczaka i A. Zagajewskiego.
    Klubowicze z Jasienia spotkali się w Bibliotece 26 kwietnia. Siedem zainteresowanych osób zapoznało się z nową ofertą swojej Książnicy. Wybrano dwa wiersze (E.Lipskiej oraz S. Barańczaka) jako lekturę do dyskusji w maju.
    27 kwietnia 2007 roku pierwsze spotkanie  zorganizowano w czytelni Oddziału dla Dzieci, w któym uczestniczyło sześć osób. Młodzi entuzjaści czytelnictwa w wieku 11–13 lat chętnie wypowiadali się na temat swoich ulubionych lektur. Dominowały uwagi dotyczące popularnych książek dla dziewcząt  oraz  Harrego Pottera. Klubowiczom wypożyczono Dom ośmiu tajemnic autorstwa Lilianny Bardijewskiej.
    Tego samego dnia rozpoczęło się spotkanie dzieci i młodzieży zrzeszonych w DKK przy Filii nr 9 im. Bromby i Przyjaciół. Klubowicze mówili o swoich upodobaniach czytelniczych. Rozmawiano o tym co, gdzie i dlaczego lubimy czytać. Co kieruje naszymi wyborami czytelniczymi? Jeśli chodzi o ulubione miejsce do czytania, to na prowadzenie zdecydowanie wysunęły się łóżko i wanna. Ulubione gatunki literackie różnicuje przede wszystkim płeć – chłopcy opowiedzieli się za sensacją i fantastyką, dziewczęta - za literaturą obyczajową. Skoro różne upodobania, to i literatura omawiana na spotkaniach DKK będzie bardzo różnorodna. Na początek piękna baśń C. Funke Atramentowe serce i przypowieść o tolerancji E.E. Schmitta Dziecko Noego.
    Dyskusyjne Kluby Książki adresowane są do wszystkich, którzy nie tylko lubią czytać, lecz także rozmawiać o książkach. Klubowiczem może zostać każdy użytkownik biblioteki, niezależnie od wieku oraz tego jak wiele i jak szybko czyta. Projekt oparty jest bowiem na założeniu, że czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze można zawsze, nie tylko będąc jej krytykiem czy znawcą. Kluby spotykają się od kwietnia do grudnia 2007 r., średnio raz w miesiącu, w grupach 10-12 osobowych. Oferta lekturowa jest naprawdę ciekawa. Miejmy nadzieję, że entuzjazm młodszych i starszych  klubowiczów się nie ulotni, a  spotkania DKK wejdą na stałe w rytm pracy bibliotek.
 

 

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.