Blisko 50-osobowa grupa bibliotekarzy z Zielonej Góry i okolic wybrała się 15 maja br. na seminarium wyjazdowe do Gorzowa Wielkopolskiego i Dębna.
Bibliotekę Państwowej Wyższej szkoły Zawodowej w Gorzowie Wlkp. odwiedziło już sporo osób i wszystkie zachwycone były nowoczesnymi rozwiązaniami w tej placówce. Zostaliśmy tam przyjęci bardzo serdecznie i oprowadzeni przez dyrektora Sławomira Jacha i kanclerza Romana Gawroniaka. Biblioteka Główna to budynek po gruntownej modernizacji, oddany do użytku w październiku 2006 r. Czterokondygnacyjna budowla mieści: magazyn książek z systemem przesuwnych regałów, wypożyczalnię z czterdziestoma stanowiskami komputerowymi i bezpłatnym dostępem do szerokopasmowego Internetu, czytelnię z podobną ilością stanowisk do pracy oraz urządzeniami do powielania materiałów bibliotecznych. Nowinką na skalę krajową, bardzo istotną dla bibliotekarzy, jest zastosowanie systemu Tattle-Tape z identyfikacją radiową RFJD. Wolnostojące stanowiska do samoobsługowych wypożyczeń, czytniki, oznaczanie i zabezpieczanie książek etykietą RFJD to rozwiązania, których priorytetem jest bezpieczeństwo zbiorów i sprawna obsługa czytelników. Taki poziom wyposażenia informatycznego to marzenie bibliotekarzy i przyszłość (jeszcze odległa) ich placówek.
Z Gorzowa udaliśmy się do Dębna w województwie zachodniopomorskim.  Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy mieści się w pięknych XIX-wiecznych wnętrzach. oryginalne witraże, boazerie, drzwi i stylowe meble nadają całości niezapomniany klimat. Czytelnikom służy starannie zgromadzony, blisko 92-tysięczny księgozbiór. Obok udostępniania książek Biblioteka prowadzi różnorodne formy upowszechniania wiedzy i kultury wykraczające poza ramy działalności statutowej. Od wielu lat odbywają się tu spotkania z dawnymi mieszkańcami Dębna, wystawy historyczne, spotkania autorskie oraz imprezy związane z wydarzeniami w mieście, promocją miasta, gminy i jej mieszkańców. W Bibliotece redagowany jest miesięcznik o tematyce historyczno-społeczno-kulturalnej „Merkuriusz Dębowski”. Bogata działalność placówki to efekt pracy kilkunastu pracowników. W niezwykle ciepłej atmosferze, przy torcie i kawie, obejrzeliśmy prezentację dotyczącą 60-letniej historii instytucji.
W drodze powrotnej, zbaczając nieco z trasy, dotarliśmy do Chwarszczan. Zachował się tu jeden z cenniejszych zabytków – dawna kaplica komandorii (wiejskiego warownego gospodarstwa) templariuszy, później – joannitów.
Cała grupa była pod wrażeniem obejrzanych bibliotek. Z jednej strony zachwycała nowoczesność i sprzęt na miarę XXI w., z drugiej nie mniej urzekały wnętrza z minionej epoki z elementami nowoczesności.
Barbara Woźniak
 
Gorzów Wlkp. Gorzów Wlkp. Gorzów Wlkp. Gorzów Wlkp. Gorzów Wlkp. Gorzów Wlkp. Gorzów Wlkp. Gorzów Wlkp. Gorzów Wlkp. Gorzów Wlkp. Gorzów Wlkp. Gorzów Wlkp. Gorzów Wlkp. Gorzów Wlkp.  Gorzów Wlkp. Gorzów Wlkp. Gorzów Wlkp. Gorzów Wlkp. Gorzów Wlkp. Gorzów Wlkp.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.