18 maja 2007 roku, w czytelni Oddziału dla Dzieci WiMBP w Zielonej Górze kolejne spotkanie klubowiczów...

Witamy się serdecznie. W miłej atmosferze rozpoczęła się dyskusja na temat książek dziecięcych i młodzieżowych, które warto poznać w ramach DKK.

Jedna z klubowiczek opowiada o Sonacie dla Natalii Adrianny Lewańskiej. Inny uczestnik dzieli się refleksjami ze swoich spotkań w świetlicy socjoterapeutycznej, gdzie systematycznie czyta  książki najmłodszym uczestnikom warsztatów.

Po refleksyjnym wstępie pochylamy się nad „Domem ośmiu tajemnic”Lilianny Bardijewskiej.

Młodziutki chłopiec z rodziną przeprowadza się do starej, zniszczonej kamienicy. Sąsiedzi niechętni nowym przybyszom, nie ułatwiają pierwszych dni pobytu w nowym mieszkaniu. Bohater sam musi odnaleźć się w nowym miejscu i pozyskać akceptację swojej okolicy.
 
Dom odsłania swoje stare tajemnice. Obok toczy się normalne życie czteroosobowej rodziny. Humor, baśniowość i nastrojowość wzbogacają fabułę omawianej lektury. Bohater odkrywa fascynujące tajemnicze miejsca, do których się stopniowo przywiązuje, a opuszczając starą kamienicę w ukrytej w schodach szkatułce umieszcza swoje zdjęcie obok fotografii sprzed lat...
 
21 maja omówiono następną książkę: Plaster czarownicy i inne baśnie autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej. Spotkanie adresowane było do grupy przedszkolnej.
 
Książka bardzo się podobała, a zwłaszcza  tytułowe opowiadanie Plaster czarownicy i Czary-mary. Pierwsza krótka bajka ukazała pozytywną postać czarownicy i zostawiła ślad w postaci przesłania  Czasami nic nie jest takie , jakie się wydaje na pierwszy rzut oka. Dzieci doskonale się bawiły.

W oparciu o tekst wspólnie wykonały postać czarownicy i nazwały ją czarownicą Honoratą.

Przybliżono również postać czarownika Kleofasa, używając bardzo śmiesznych zaklęć, których dzieci nauczyły się na pamięć. Jednym z nich kończymy naszą relację:
            Czary-mary, tere-fere
            chcę kanapkę z żółtym serem!
 
                                        Anna Kwapińska
bibliotekarz nadzorujący DKK
przy Oddziale dla Dzieci
WiMBP w Zielonej Górze
 
 
 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.