Spotkanie trwało dwie godziny, obecnych było siedem osób.

Na początku uczestnicy wysłuchali fragmentu słuchowiska na podstawie omawianej książki, a następnie kilkuminutowy fragment audycji z cyklu Zapiski ze współczesności (program II Polskiego Radia), w którym Antoni Libera opowiada o genezie powstania Madame.
Moderator przedstawił schemat powieści edukacyjnej Bildungsroman, do której można zaliczyć tekst Libery. Na ów schemat składa się: rozwój biologiczny, etyczny, estetyczny, psychologiczny oraz społeczny postaci; formalnym wykładnikiem tak rozumianego rozwoju jest szeroko rozumiana edukacja.

Zwrócono też uwagę na znaczenie imion oraz nazwisk występujących w powieści. Wiktoria, drugie imię Madame, w sposób oczywisty kojarzy się ze zwycięstwem, symboliczną wygraną nad komunizmem. Imię pana Konstantego oznacza stałość, stałość etyczną, to reprezentant przedwojennej inteligencji. Jerzyk, syn pana Konstantego – zdrobnienie tego imienia wskazuje na inteligenckie pochodzenie, to święty Jerzy walczący ze smokami komunizmu, a jednocześnie mały jeż, którego kolce wyrażają frustrację z powodu złamania życia przez tenże komunizm. Monteń – nazwisko Konstantego i Jerzyka – pozostaje w opozycji do nazwiska docenta Dołowego: góra  moralna i dół etyczny. Magister Gromek – sufiks -ek wskazuje na zdrobnienie: nazwisko to nie kojarzy się z niebezpiecznym gromem, lecz z czymś błahym. Jakub Bolesław Kugler – kojarzy się z kuglarstwem politycznym.
Jedna z uczestniczek spotkania urodziła się i mieszkała na Żoliborzu, słuchaliśmy jej opowieści, wspominała dawno minione czasy: ulice i miejsca, o których mowa w Madame.

Powieść Libery okazała się świetnym źródłem informacji, jeśli chodzi o lata komunizmu. Madame w pełni ukazuje brzydotę tamtych lat, nie jest podróżą sentymentalną, lecz powrotem do „ziemi jałowej”, to swoiste poszukiwanie czasu utraconego, próba estetycznego odkupienia piekła komunizmu.

Wszystkich zachwyciła muzyczność i język powieści, jej piękna polszczyzna oraz urok stosowania zapomnianego już czasu zaprzeszłego.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.