Spotkania z Lilianą Bardijewską w Sieniawie Żarskiej, Starym Kisielin i Zielonej Górze
20 września 2007 r.

Kiedy pierwszy raz czytam dobrą książkę,
doświadczam uczucia, jakbym zyskał nowego przyjaciela.
 Johan Wolfgang Goethe

Atmosfera gorączkowego oczekiwania, nerwowego podekscytowania, niecierpliwego wyglądania… wreszcie pojawia się - cała w uśmiechach, otwarta na czytelnika, z głową pełną niekonwencjonalnych pomysłów… Trudno się dziwić, Liliana Bardijewska autorka książek dla dzieci: „Bractwa Srebrnej Łyżeczki”, „Mojego-nie mojego”, „Domu ośmiu tajemnic” czy „Zielonego wędrowca” - Książki Roku 2001 r. w konkursie Polskiej Sekcji IBBY, ma w swoim dorobku również wiele słuchowisk, sztuk teatralnych, tłumaczeń z języka bułgarskiego, tekstów krytyczno-literackich z zakresu teatru dziecięcego i lakowego. Osoba pisarki przyciągnęła liczne grono uczestników Dyskusyjnych Klubów Książki, czytelników bibliotek i osób zainteresowanych twórczością Pani Liliany.
Autorka opowiadała o swoich dwóch pasjach: książce i teatrze. Nie tylko przybliżyła proces powstania książki, od pomysłu do gotowego efektu, ale także funkcjonowanie teatru i jego rodzaje - cieni, lalek, czarny i in. Próbowała rozwiązać razem z dziećmi zagadkę tajemniczego jajka z książki „Moje - nie moje” oraz poczarować wspólnie z bohaterami „Domu ośmiu tajemnic”. Udzielała wyczerpujących odpowiedzi na niezliczone ilości pytań klubowiczów i czytelników, pozowała do pamiątkowych zdjęć, udzielała wywiadów lubuskim mediom. Łowcy autografów ustawiali się w długiej kolejce po podpisy.
Na zakończenie klubowicze w Sieniawie Żarskiej wręczyli Pani Bardijewskiej własnoręcznie wykonane laurki - prosta z serca, natomiast uczestnicy DKK w Zielonej Górze, którzy czytali na spotkaniu „Dom ośmiu tajemnic”, przekazali autorce podziękowania oraz poprosili o wpis do Pamiątkowej Księgi.
Każde spotkanie z autorem, tym bardziej piszącym dla dzieci, jest zawsze wielkim przeżyciem zarówno dla uczestników jak i organizatorów.
Życzymy sobie, by takich spotkań było jak najwięcej.                      

    

Justyna Hak i Monika Simonjetz
koordynatorzy DKK w województwie lubuskim
 
 280 281 282 283 284 285 286 
 
 
 
Spotkania autorskie są częścią projektu pn. Dyskusyjne Kluby Książki w ramach programu „Tu czytamy” finansowanego ze środków Instytutu Ksiązki, pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 288 289 290

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.