26 września już po raz piąty odbyło się spotkanie DKK z Nowej Soli.
Bohaterem środowego wieczoru był Haruki Murakami i jego opowiadania pod jakże poetyckim tytułem ”Wszystkie boże dzieci tańczą”.

Proza japońskiego pisarza zrobiła na nowosolskich klubowiczach duże wrażenie.Esencjonalizm i brak pointy pozostawiał odbiorcom przestrzeń do własnych przemyśleń.

Niektórym uczestnikom spotkania, sceny z opowieści Murakamiego kojarzyły się z filmem - były dobrze wykadrowane i naznaczone obrazem. Zastanawiał fakt, iż każde z opowiadań  zawierało jakiś motyw związany z trzęsieniem ziemi. Dla klubowiczek tenże motyw wiązał się z przemianą ludzkiego serca - nie sposób po „duchowym trzęsieniu” być takim samym człowiekiem jak dotychczas. Istotne dla bohaterów '”Wszystkie boże dzieci tańczą” było też poczucie pustki. Życiowego niespełnienia, niemożności prawdziwego spotkania z Innym.
Może po takim trzęsieniu serca i umysłu znajdą swoje miejsce w Czasie i Przestrzeni?

Murakami pozostawia czytelników z tym niedosytem – i dobrze.

Nie wszystko trzeba dopowiadać bo najważniejsze jest i tak poza słowami.

Agata Wojtkowiak