Drugie tegoroczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki,  poświęcone było książce "Wszystkie boże dzieci tańczą".
Krótkie opowiadania wywołały silne emocje, a co za tym idzie – żywą dyskusję na temat nie tylko samej twórczości japońskiego autora, ale również różnic kulturowych między Wschodem a Zachodem i wynikających z tego trudności w zrozumieniu literatury japońskiej   
Murakami jest autorem zyskującym coraz większą popularność nie tylko za naszymi zachodnimi granicami, ale również w Polsce. W widoczny sposób wzrasta nasze zainteresowanie kulturą wschodnią, szczególnie chińską i japońską. Autor Kafki nad morzem stara się dostosować język swojej prozy do potrzeb Europejczyka. Mimo to twórczość Murakami'ego nie należy do łatwych w odbiorze, głównie ze względu na wprowadzanie elementów obcych naszej kulturze.  Dodatkowo autor w swoich opowiadaniach, równie wdzięcznie jak w powieściach, kreuje świat, w którym wątki realistyczne mieszają się z surrealnymi, jawa łączy się ze snem kierując nas ku realizmowi magicznemu.
W taką rzeczywistość twórca wplata swoich bohaterów – często samotnych, zagubionych, bez celu w życiu. Elementem wspólnym ich historii jest trzęsienie ziemi w Kobo. Choć wydarzenie to nie determinuje fabuły, to wskazuje na subtelne powiązania pomiędzy poszczególnymi opowieściami. "Wszystkie boże dzieci" powołane przez autora do literackiego życia odbywają jakąś podróż – czasami fizyczną, częściej mentalną. Wędrówki pokazują , że człowiek jest tylko pustą skorupą, że poza cielesnością i doczesnością niewiele nam pozostaje.
Każde z opowiadań jest szczególne, wyjątkowe, na długo pozostaje w pamięci, zmusza do myślenia nie dając odbiorcy łatwych odpowiedzi. Wiele tam niedopowiedzeń i zagadek, które pobudzają wyobraźnię i wymagają zaangażowania całego siebie w odkrycie znaczenia danego fragmentu. Jednocześnie opowiadania pozostawiają pewien niedosyt, sprawiają wrażenie niedokończonych, niedopowiedzianych. To daje czytelnikowi dużą swobodę interpretacyjną i sprawia, że każde powtórne odczytanie staje się pierwszym...

Anna Cejmer-Kamińska,
DKK  przy   Wypożyczalni Głównej
 
  608 609 610

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.