Książka „Fotografia nieba ”polskiej autorki Wandy Witter, tworzącej zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, była tematem pierwszego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece Słonia Elmera na os. Pomorskim.
    Wzięła w nim udział młodzież gimnazjum i dzieci ze szkół podstawowych.
    Prowadząca spotkanie bibliotekarka przypomniała historię Tomka, głównego bohatera powieści, który po  tragicznych, osobistych doświadczeniach przenosi się z  Warszawy do Konstancina i w nowym środowisku próbuje wraz ze swoją mamą na nowo  ułożyć sobie życie.
    Jest upalne lato. Tomkowi doskwiera samotne zmaganie się z przygnębiającym bólem pamięci po ojcu i bracie. Zapamiętale oddaje się pasji fotografowania nieba. Może z góry otrzyma znak od bliskich? Jego samotność przerywa nawiązanie przyjaźni z Benem, empatycznym i wrażliwym „tubylcem”. Wspólne działania chłopców na rzecz ochrony zagrożonego likwidacją schroniska dla zwierząt powodują, że Tomek wzmacnia się psychicznie i otwiera na nowe życiowe wyzwania.
    Książka zainteresowała młodych czytelników zarówno ze względu na treść, jak i walory edytorskiego wydania. Ciekawa okładka skłania do zainteresowania się nową książką - mówili klubowicze. Poruszony problem, między innymi pomocy bezdomnym i bezbronnym zwierzakom zainspirował klubowiczów do urządzenia zbiórki karmy dla schroniska  dla zwierząt przy ul. Szwajcarskiej. Natomiast członkowie DKK, którzy nie czytali „Fotografii nieba” ustawili się w kolejce do przeczytania książki.
    -To interesująca i wartościowa literatura, skłaniająca do refleksji - powiedziała na zakończenie jedna z  uczestniczek spotkania.

Małgorzata Tadrowska
DKK przy F.2 WiMBP w Zielonej Górze