Zarząd Oddziału SBP w Zielonej Górze zorganizował w dniach 15-18 czerwca wyjazd seminaryjny dla bibliotekarzy południowej części naszego województwa. W programie uwzględniono zwiedzanie Biblioteki UW i Biblioteki Narodowej, Zamku Królewskiego, Muzeum Narodowego. Drugi dzień naszego pobytu w stolicy rozpoczęliśmy od zbierania doświadczeń zawodowych w Bibliotece Uniwersyteckiej. Założona w 1817 roku, obecnie jedna z największych i najnowocześniejszych bibliotek uniwersyteckich kraju. Łączy ona śmiałą wizję architektoniczną z najnowocześniejszymi rozwiązaniami dotyczącymi sposobów przechowywania i udostępniania zbiorów. W realizacji idei biblioteki otwartej czyli pozwalającej na swobodny kontakt czytelnika z książką służy ogromny zbiór z wolnym dostępem oraz przyjazna przestrzeń do pracy wewnątrz biblioteki. Znużeni pracą czytelnicy mogą wyjść i zaczerpnąć świeżego powietrza wśród bujnej zieleń uniwersyteckich ogrodów, czego i my również doświadczyliśmy.

Pełni wrażeń powędrowaliśmy porównać nowoczesność i styl pracy Biblioteki Uniwersyteckiej z tradycjami Biblioteki Narodowej. Obecnie jest ona jedną z najważniejszych instytucji kultury narodowej. Jej stała obecność w życiu umysłowym i kulturalnym społeczeństwa jest znacząca. Bibliotekę Narodową włącza się do polskich i międzynarodowych przedsięwzięć kulturalnych, zwłaszcza związanych z bibliotekarstwem, ochroną i konserwacją zbiorów, kulturą czytelniczą, edytorstwem. Myślę, że dzięki możliwości poznania dwóch tak różnych bibliotek mogliśmy poznać smak dobrej tradycji Biblioteki Narodowej w bibliotekarstwie ze śmiałą wizją nowoczesności Biblioteki Uniwersyteckiej.

Po takiej porcji zawodowych doświadczeń następne dni spędziliśmy na zwiedzaniu zabytków naszej stolicy. Nie tramwajem, nie samochodem, nie autobusem - tylko pieszo, a wszystko po to, aby nie przeoczyć niczego interesującego. W czasie spaceru słuchaliśmy interesujących faktów z dziejów miasta opowiedzianych przez przewodniczkę. Cała Starówka, to jedno z najpiękniejszych zakątków stolicy. Tu znajduje się wiele zabytkowych kościołów, kamieniczek oraz krętych romantycznych zaułków. Ze Starego Miasta przeszliśmy Traktem Królewskim do najbardziej reprezentacyjnej części Warszawy. Podziwialiśmy nie tylko Plac Zamkowy z jego ulicznym gwarem i majestatycznie stojącą Kolumną Zygmunta, ale również zwiedzaliśmy wnętrza Zamku Królewskiego.

W kolejnym dniu przy pięknej pogodzie odpoczywaliśmy w Łazienkach, spacerując wśród rozkrzyczanych pawi podziwialiśmy roślinność parku wraz z Pałacem na Wodzie. Po całodziennym zwiedzaniu przysiadaliśmy w licznych restauracyjkach na Starym Mieście, gdzie, choć przez chwilę chcieliśmy poczuć klimat naszej stolicy. Czy to nam się udało? Chyba tak! Pobyt w stolicy zakończył "Happy End" w Teatrze Narodowym.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i już teraz zapraszamy na kolejne seminarium, gdzieś w Polsce?

Dorota Breborowicz
Robert Buczkowski