W środę 13 czerwca br. ponad 40-osobowa grupa bibliotekarzy z Zielonej Góry i okolic wyruszyła na seminarium wyjazdowe do Słupska i Gdańska. W drodze do Słupska zatrzymaliśmy się na krótką wizytę w Człuchowie. Największą atrakcję turystyczną miasta stanowią pozostałości krzyżackiej twierdzy. Zachowana wieża zamkowa jest dostępna dla turystów. Z jej szczytu, przy szczelnie zamkniętych oknach (niestety!), podziwialiśmy panoramę miasta i okolic.

Z Człuchowa udaliśmy się do Słupska. Następny dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku im. Marii Dąbrowskiej, mieszczącej się w dawnym kościele, odbudowanym w stylu gotyckim. Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez Dyrektora Tadeusza Matyjaszka. W niezwykle ciepłej atmosferze, przy wyśmienitych ciasteczkach (prosto z cukierni) i kawie, zapoznaliśmy się z historią i obecną działalnością Biblioteki. Następnie, w towarzystwie pani Olgi z biblioteki, udaliśmy się na spacer szlakiem słupskich zabytków. Zwiedziliśmy Muzeum Pomorza Środkowego oraz ratusz.

W muzeum urzekła nas ekspozycja portretów S. I. Witkiewicza oraz malarstwo kropkowe Aborygenów. Po sutym obiedzie w Karczmie Słupskiej udaliśmy się do Gdańska. Po zakwaterowaniu, bibliotekarze natychmiast wyruszyli na podbój gdańskiej Starówki.
W piątek rozpoczęliśmy intensywne zwiedzanie kolejnych bibliotek.

Pierwszą wizytę złożyliśmy w Bibliotece Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Status Biblioteki określa profil gromadzonych zbiorów (800 tys. wol.). Uczestnicy seminarium mieli możliwość zapoznania się z nowym gmachem BG PAN, w którym znajdują się czytelnie, pokoje pracy indywidualnej, sala konferencyjna oraz pracownie gromadzenia i opracowania zbiorów, a także dział informacji naukowej (zbiory powojenne) i wypożyczalnia.

Dział zbiorów specjalnych, znajdujący się w starszej części Biblioteki, obejmuje najcenniejsze zbiory, stanowiące o randze placówki. BG PAN posiada 663 inkunabuły, 55.862 wol. starych druków oraz 8.838 rękopisów. Szkoda, że nie wszyscy uczestnicy wycieczki mogli podziwiać tę osobliwą część księgozbioru.

Następnie odwiedziliśmy Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku. Biblioteka jest instytucją z tradycjami, która śmiało patrzy w przyszłość. Jej historia to sześćdziesiąt lat intensywnego rozwoju. Biblioteka bierze udział w projekcie „Pomorskiej Sieci Informacji Regionalnej”. Utworzyła Ośrodek Conradowski. Instytucja przygotowuje się do całościowego remontu.

Najwięcej emocji bibliotekarskich wzbudziła wizyta w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego. BUG, jest ogólnouniwersytecką jednostką organizacyjną o zadaniach dydaktycznych, usługowych i naukowych. Ze względu na rozproszenie księgozbioru, została zorganizowana na zasadzie filialnej. Na jej strukturę składały się – Biblioteka Główna w Sopocie oraz 4 filie na terenie Trójmiasta. W 2006 r. został otwarty dla użytkowników nowoczesny budynek Biblioteki Głównej w Gdańsku-Oliwie. Obiekt ma docelowo pomieścić około 700-tysięczny księgozbiór. Biblioteka posiada ponad 500 miejsc dla czytelników, w tym 170 stanowisk komputerowych. Biblioteka pełni rolę środowiskowego centrum informacji naukowej. Księgozbiór liczy ponad 1,2 mln. wol (książki, czasopisma, zbiory specjalne). Biblioteka proponuje pracownikom naukowym, doktorantom oraz studentom V roku Pokoje Pracy Indywidualnej. Uczestników seminarium zachwyciły PPI w formie „kosmicznej kapsuły”. Na stronie internetowej Biblioteki można odbyć wirtualną wycieczkę po gmachu placówki. http://www.bg.univ.gda.pl/

Nadmiar wrażeń sprawił, że z ogromną przyjemnością obejrzeliśmy wieczorem w Operze Bałtyckiej spektakl baletowy Izadory Weiss „… z nieba” do muzyki Michała Lorenca. Gorące emocje po przedstawieniu ostudziła gwałtowna burza z ulewnym deszczem.
Ostatniego dnia seminarium wyjazdowego, uczestnicy zwiedzali z przewodnikiem gdańską Starówkę. Nie mniejszą atrakcją był udział w rejsie tramwajem wodnym do Sopotu.

Jednak nieuchronnie zbliżał się czas powrotu. Cała grupa była pod wrażeniem obejrzanych zabytków i bibliotek. Wspaniała atmosfera towarzyszyła uczestnikom do ostatnich chwil seminarium. 

Jolanta Stadnik

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.