Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich
Zarząd Okręgu w Zielonej Górze
Sprawozdanie za 2006 r.

I. Sprawy organizacyjne

  1. W okręgu lubuskim nie zmieniła się ilość oddziałów, są 2 oddziały – w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. Bez zmian pozostaje ilość kół, jest ich 17.
  2. Zrzeszonych jest 323 członków, tj. o 2 mniej niż w 2005 r.
    1. Oddział w Gorzowie Wlkp.: 110 członków
    2. Oddział w Zielonej Górze: 213 członków
    3. Ilościowy podział członków:
      • z bibliotek naukowych: 34
      • ze szkół wyższych (poza bibliotekami): 1
      • z bibliotek publicznych: 238
      • z bibliotek pedagogicznych: 27
      • z bibliotek szkolnych: 14
      • członkowie z innych instytucji: 2
      • członkowie emeryci, renciści: 7
  1. Posiedzenia Zarządu Okręgu

    W 2006 r. odbyło się 5 posiedzeń Zarządu Okręgu, z udziałem przewodniczących Oddziałów, w tym 4 miały miejsce w WiMBP w Zielonej Górze, a jedno (20 grudnia) – w Bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wlkp. Doraźnie odbywały się spotkania Zarządu związane z pracami organizacyjnymi. Ponadto przewodnicząca i sekretarz Zarządu wzięły udział w posiedzeniu Zarządu Oddziału zielonogórskiego 24 stycznia, dot. m.in. oficjalnego poparcia rozbudowy WiMBP w Gorzowie Wlkp.

    • 22.02 - coroczne spotkanie Zarządu Okręgu, przewodniczących oddziałów i kół z całego województwa. Gościem była Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Zarządu Głównego SBP, która przedstawiła zamierzenia i plan pracy Zarządu Głównego oraz poszczególnych sekcji na całą kadencję i najbliższy rok, sprawy wydawnicze Stowarzyszenia, plany obchodów 90-lecia SBP. Przewodniczące Oddziałów przedstawiły sprawozdania pracy za 2005 r. oraz planowane działania na 2006 r.
    • 29.03 – Na spotkaniu przewodnicząca Zarządu M. Wasik przedstawiła relację z posiedzenia Zarządu Głównego z udziałem przewodniczących Okręgów. Omówiono sprawy organizacyjne dot. spotkania Komisji Bibliotek Publicznych w zielonogórskiej WiMBP, planowanej konferencji „Czytelnik niepełnosprawny w bibliotece”, obchodów Dnia Bibliotekarza i Bibliotek.
    • 19.04 - odbyło się w Zielonej Górze spotkanie Zarządu Sekcji Bibliotek Publicznych przy Zarządzie Głównym SBP oraz członków Zarządu Okręgu i przewodniczących Oddziałów. Inicjatorem spotkania była przewodnicząca Zarządu Okręgu Maria Wasik, wybrana wcześniej (21 marca 2006 r.) na przewodniczącą Sekcji Bibliotek Publicznych. Omówiono m.in. sprawy planowanego na październik I Forum Młodych Bibliotekarzy, funkcji bibliotek powiatowych, celowości zorganizowania konferencji na ten temat, interweniowania w Ministerstwie Kultury, u posłów, zaktywizowania starostów do tworzenia bibliotek powiatowych. Dyskutowano też o słabej działalności informacyjnej małych bibliotek, przygotowaniu psychologicznym bibliotekarzy do pracy z trudnym czytelnikiem. Po wspólnym spotkaniu odbyło się krótkie posiedzenie Zarządu Okręgu, na którym ustalono szczegóły organizacyjne wojewódzkiej uroczystości Dnia Bibliotekarza.
    • 19.12 – Podsumowano działalność Zarządu Okręgu w 2006 r., porównano z planem na 2006 r. Przygotowano propozycje do planu działania Zarządu na 2007 r.
    • 20.12 – Posiedzenie Zarządu Okręgu z przewodniczącymi Oddziałów w Bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wlkp. W spotkaniu uczestniczyli też: Maria Bobrowska – wicedyr. gorzowskiej WiMBP, Sławomir Jach – dyr. Biblioteki PWSZ oraz Roman Gawroniak – kanclerz uczelni. Po zwiedzeniu nowoczesnej Biblioteki uczelni przewodniczące Zarządów Oddziałów oraz Zarządu Okręgu przedstawiły najważniejsze zadania zrealizowane w mijającym roku oraz ustalono plany na rok 2007.
  1. Przy Oddziale gorzowskim 12 maja mszą świętą inauguracyjną rozpoczęło działalność Duszpasterstwo Bibliotekarzy. W założeniu organizatorów praca duszpasterska powinna skupiać się przede wszystkim na rozwoju życia chrześcijańskiego i formacji intelektualnej.
  2. Zarząd Okręgu zakupił dla wszystkich kół znowelizowany Statut SBP i Kodeks Etyki Bibliotekarzy, a także Regulamin Organizacyjny dla zarządów oddziałów.

II. Działalność szkoleniowa

  1. Zarząd Okręgu był współorganizatorem wraz z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną im. C. Norwida 2 ogólnopolskich konferencji, które odbyły się w WiMBP w Zielonej Górze:
    • - „Czytelnik niepełnosprawny w bibliotece”, 28-29 września. Na konferencję uzyskano dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego. Wybrane referaty ukażą się w numerze 3/4 za 2006 r. kwartalnika pedagogiczno-terapeutycznego „Nasze Forum”.
    • - I Forum Młodych Bibliotekarzy ph. „Zrób karierę w bibliotece”, 5-6 października. Materiały pokonferencyjne ukażą się w 2007 r. Jedno z wystąpień – „Bibliotekarz a stereotypy” Beaty Kowalskiej i Dawida Kotlarka – zostało opublikowane w bibliotekarskim czasopiśmie elektronicznym EBIB.
  1. Członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli w wielu konferencjach ogólnopolskich i warsztatach związanych z działalnością bibliotek. Skarbnik Zarządu Okręgu, Beata Kowalska, wzięła udział w spotkaniu konsultacyjno-szkoleniowym skarbników, zorganizowanym przez Zarząd Główny Stowarzyszenia.
  2. Członkowie gorzowskiego Oddziału uczestniczyli w konferencjach organizowanych przez SBP, Wojewódzki Ośrodek Metodyczny i WiMBP w Gorzowie Wlkp.
  3. Oddział zielonogórski zorganizował 28 kwietnia wyjazd szkoleniowy do Niemiec. Zapoznano się z pracą Biblioteki Uniwersyteckiej, Miejskiej i Regionalnej Biblioteki w Cottbus oraz Biblioteki Publicznej w Peitz.
  4. W dniach 15 – 18 czerwca zielonogórski Oddział zorganizował seminarium wyjazdowe do Warszawy. W programie ujęto wizytę w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Bibliotece Narodowej. Uczestnicy zwiedzili również Stare Miasto, Zamek Królewski i Łazienki. Obejrzeli też spektakl muzyczny w Teatrze Narodowym.
  5. Koło w Bieniowie było współorganizatorem konferencji ph. „Marketing wyzwaniem dla współczesnej biblioteki” w MBP w Żarach, 6 lutego. Ta sama konferencja odbyła się 7 lutego w Lubsku i 8 lutego w Żaganiu.
  6. Koło w Sulechowie włączyło się w organizowane 12 maja przez Bibliotekę Publiczną seminarium dla pracowników bibliotek szkolnych, publicznych i pedagogicznych. Tematem seminarium była współpraca bibliotek. Przy tej okazji odbyło się spotkanie autorskie z Januszem Koniuszem oraz otwarcie wystawy „Pomnik z serc”, poświęconej Papieżowi Janowi Pawłowi II.

III. Działalność popularyzatorska i integracyjna

  1. Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
    • 8 maja odbyła się wojewódzka uroczystość w Teatrze im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp., gospodarzami były tamtejsza Biblioteka Wojewódzka i Zarząd Oddziału SBP. Zarząd Okręgu współuczestniczył finansowo, a także zorganizował dojazd na uroczystość bibliotekarzy z południowej części województwa. W drodze powrotnej bibliotekarze zwiedzili gorzowskie Muzeum Regionalne i Muzeum Grodu Santok.
    • 27 maja Zarząd Oddziału zielonogórskiego zorganizował plenerowy Dzień Bibliotekarza w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie koło Zielonej Góry. Uczestniczyli w nim licznie bibliotekarze z południowej części województwa. Hasłem przewodnim majówki była „II Olimpiada Bibliotekarzy”.
    • 27 maja Zarząd Oddziału gorzowskiego zorganizował plenerową imprezę z okazji Dnia Bibliotekarza w Garbiczu. Obchody bibliotekarskiego święta organizowały też w maju niektóre koła: w Krośnie Odrzańskim, Sulechowie, Szprotawie, Żaganiu.
  1. Jubileusze bibliotek i bibliotekarzy
    • 20 października przedstawiciele Zarządu Oddziału gorzowskiego uczestniczyli w uroczystych obchodach 60-lecia Biblioteki Publicznej w Dębnie.
    • Przedstawiciele zarządów oddziałów i kół uczestniczyli w uroczystościach jubileuszy pracy bibliotekarzy. Wykazy i terminy jubileuszy, przygotowywane przez członków Zarządów Oddziałów, publikowane są w obu numerach „Bibliotekarza Lubuskiego”.
    • Członkowie zielonogórskiego Zarządu Oddziału oraz Koła w Krośnie Odrzańskim wzięli udział w uroczystym pożegnaniu odchodzącej na emeryturę kol. Alicji Nawojskiej – dyr. BPMiG w Krośnie Odrz.
  1. Udział w ogólnopolskich akcjach promujących czytelnictwo
    • Oddziały i poszczególne Koła włączyły się w organizowane przez biblioteki publiczne imprezy przygotowywane na Tydzień Bibliotek.
    • Koło w Sulechowie włączyło się do ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom” w ramach V Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom 4 – 10 czerwca.
  1. Wycieczki
    • 3 czerwca Zarząd Oddziału gorzowskiego zorganizował wyjazd do Żagania, gdzie bibliotekarze, goszczeni przez koleżanki z Miejskiej Biblioteki Publicznej, zwiedzili m.in. pałac książęcy z okalającym go parkiem, poaugustiańską bibliotekę klasztorną, przykościelną wieżę widokową oraz Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych w dawnym Stalagu VIII C.
    • 17 czerwca członkowie gorzowskiego Oddziału wzięli udział w wycieczce rekreacyjnej do Santoka, którą zorganizowało Koło przy Bibliotece Pedagogicznej. Zwiedzono Muzeum Grodu Santok, XIX-wieczny kościół, tereny wokół wieży widokowej, przeprawiono się promem na drugi brzeg Warty, na teren dawnego, nieistniejącego już grodziska.
  1. Konkursy
    • Koło w Gubinie zorganizowało w ramach „Wiosny nad Nysą” konkurs literacki dla młodzieży szkół średnich nt „Henryk Sienkiewicz”. Koło współorganizowało także z BPMiG środowiskowy konkurs czytelniczy dla dzieci „Życie i twórczość Astrid Lindgren”.
    • Koło w Bieniowie, tradycyjnie już, współorganizowało Gminny Konkurs Recytatorski dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.
  2. Inne działania
    • We wrześniu Zarząd Okręgu współuczestniczył w inauguracji roku kulturalno-oświatowego, z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, w WiMBP w Zielonej Górze.
    • W marcu, z inicjatywy Zarządu Okręgu, odbyło się w WiMBP w Zielonej Górze spotkanie bibliotekarzy z Michałem Jagiełłą, dyr. Biblioteki Narodowej, przewodniczącym Krajowej Rady Bibliotecznej

    • 6 października członkowie Oddziału gorzowskiego uczestniczyli w oficjalnym otwarciu nowoczesnej, bogato wyposażonej Biblioteki Głównej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wlkp.
    • 10 listopada członkowie Oddziału gorzowskiego zorganizowali w Bibliotece PWSZ „Wieczór wspomnień”. Było to spotkanie bibliotekarzy czynnych zawodowo i emerytowanych z różnych bibliotek gorzowskich. Podczas spotkania oglądano zdjęcia z różnych imprez bibliotekarskich i prywatnych, wspominano nieżyjących już bibliotekarzy. Postanowiono opracować kronikę gorzowskiego bibliotekarstwa.

    • Wystawy i przeglądy: Zarząd Oddziału zielonogórskiego objął patronatem Przegląd Pasji Twórczych Bibliotekarzy – 2006, organizowany w ramach Tygodnia Bibliotek przez Koło w Bieniowie i MBP w Żarach, zakończony wystawą w żarskiej Bibliotece w dn. 9-31 maja. Członkowie Koła w Gubinie włączyli się w przygotowanie wystawy publikacji niemieckojęzycznych, znajdujących się w BPMiG, w związku z imprezą "Miasto europejskie Gubin/Guben". Koło w Lubsku włączyło się w przygotowanie wystawy rysunku i malarstwa dzieci i młodzieży ph. "Impresje" w BPMiG.
    • Promocja książki: Koło w Lubsku włączyło się w promocję albumu „Przyroda gminy Lubsko”, będącej częścią projektu „Dążyć do ukazania piękna i użyteczności – turystyczne oznakowanie osobliwości przyrodniczych gminy Lubsko”.
    • Kiermasze: Koło w Bieniowie zorganizowało 27 sierpnia loterię dożynkową, z której dochody przeznaczono na zakup książek do gminnych bibliotek. Koło w Żaganiu podczas Jarmarku Michała zorganizowało Kiermasz Taniej Książki, na którym sprzedawano także cegiełki (sprzedawane ponadto przez cały rok). Pozyskane środki zostały przeznaczone na zakup nowości.
    • Imprezy okolicznościowe: Koło w Bieniowie zorganizowało liczne spotkania, zabawy literackie, festyny z okazji świąt okolicznościowych (Dzień Babci i Dziadka, Dzień Matki, dożynki). Koło w Kożuchowie włączyło się w akcję „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”. W Szprotawie członkowie Koła włączyli się w organizację imprez dla dzieci: ferie z książką, Dzień Dziecka, Dzień Pluszowego Misia, Tradycje polskie w bibliotece – wieczór bożonarodzeniowy.
    • Kroniki: Oddział gorzowski poczynił przygotowania do opracowania kroniki gorzowskiego bibliotekarstwa. Koło w Żaganiu kontynuuje prowadzenie swojej kroniki.
    • Spotkania duszpasterskie w Oddziale gorzowskim: 9 września w Sanktuarium N.M.P. Królowej Polski w Rokitnie odbyła się msza św. w intencji środowiska bibliotekarskiego, w październiku odbyło się kolejne spotkanie bibliotekarzy poprzedzone mszą św., w listopadzie odbyła się msza św. w intencji zmarłych bibliotekarzy i pracowników bibliotek
    • Zarząd Oddziału zielonogórskiego wziął udział w uroczystości pożegnania odchodzącej na emeryturę kol. Alicji Nawojskiej – dyrektora BPMiG w Krośnie Odrz.

IV. Działalność interwencyjna

  1. Nie podejmowano działań interwencyjnych w bibliotekach.
  2. Przewodnicząca Zarządu Okręgu i przewodnicząca zielonogórskiego Zarządu Oddziału brały udział w komisjach konkursowych na dyrektora biblioteki w Szprotawie i Nowej Soli.
  3. Zarząd Oddziału w Zielonej Górze przesłał opinię w sprawie odwołania dyrektora BPMiG w Szprotawie oraz stanowisko w sprawie wyboru kandydatki, którą wyłoniono w drodze konkursu. Wystawiono także opinię kandydatce na stanowisko dyrektora BPMiG w Krośnie Odrz.
  4. Przewodnicząca Zarządu Oddziału gorzowskiego napisała opinię dot. dyrektorki BPMiG w Trzcielu, w związku z konkursem na stanowisko dyrektora Biblioteki.

V. Działalność wydawnicza

  1. „Bibliotekarz Lubuski” – wydawany przez Zarząd Okręgu, ukazały się dwa numery, dofinansowane z Urzędu Marszałkowskiego. W numerze 1 zamieszczone zostały m.in. materiały statystyczne dot. bibliotek publicznych i czytelnictwa w woj. lubuskim oraz artykuły nt. działalności bibliotek w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. W numerze 2 opublikowano m.in. wyniki badań ankietowych w zielonogórskiej WiMBP oraz wybrane referaty z konferencji „Czytelnik niepełnosprawny w bibliotece”. W obu numerach materiały do kroniki SBP oraz wykazy jubileuszy bibliotekarzy przygotowały Zarządy Oddziałów. Koleżanki Dorota Breborowicz i Barbara Woźniak z zielonogórskiego Zarządu Oddziału zamieściły tam również relacje z seminarium do Warszawy i wycieczki do Grecji.
  2. „Informator o WiMBP w Zielonej Górze”, wydany przez Zarząd Okręgu przy pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego.
VI. Działalność na rzecz regionu, społeczności lokalnej, biblioteki – tematyka współpracy
  1. Zarząd Okręgu, Zarządy Oddziałów oraz Koła współpracują z bibliotekami, przy których istnieją, w zakresie organizowanych konferencji, imprez, wydawnictw.
  2. Zarząd Oddziału w Gorzowie Wlkp. współpracuje z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową, Zamiejscowym Wydziałem Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie.
  3. Koło w Krośnie Odrzańskim współpracowało z lokalnym czasopismem „Most”, zamieszczając w cotygodniowym wydaniu recenzję książki, którą warto przeczytać.
  4. Koło w Słubicach współpracuje z Teatrem i Biblioteką we Frankfurcie nad Odrą, Koło w Międzyrzeczu współpracuje z Biblioteką Klubu Garnizonowego i Domem Pomocy Społecznej.
  5. Sulechowskie Koło nawiązało współpracę z Nieformalną Grupą Energii Autorskich – wspólne organizowanie spotkań i wystaw (Kulturalne Środy w Bibliotece).

VII. Działalność finansowa

Zarząd Okręgu:

W 2006 r. łączne wpływy wyniosły 32.929 zł. Wpływy ze składek wyniosły 4.089 zł, dotacje 7.200 zł, w tym 3.500 zł na organizację konferencji „Czytelnik niepełnosprawny w bibliotece publicznej”, 2200 na wydanie „Informatora o WiMBP w Zielonej Górze”, 1500 zł na wydanie drugiego numeru „Bibliotekarza Lubuskiego”. Pozostałe przychody wyniosły 21.640 zł, w tym 7.980 zł stanowiły wpłaty uczestników konferencji „Czytelnik niepełnosprawny w bibliotece publicznej”, 10.900 zł wpłaty uczestników I Forum Młodych Bibliotekarzy – seminarium warsztatowego „Zrób karierę w bibliotece” oraz 2.500 zł od firmy Max Elektronik na cele promocyjne.

Wydatki wyniosły 28.026 zł, w tym:

  • organizacja konferencji: 20.196,82 zł
  • wydanie „Bibliotekarza Lubuskiego” nr 1-2 i „Informatora o WiMBP w Zielonej Górze”: 3.890,76 zł
  • organizacja wojewódzkiej uroczystości Dnia Bibliotekarza i Bibliotek w Gorzowie Wlkp. (łącznie z wynajmem autokaru): 2.020,69 zł
  • podróże służbowe – delegacje: 504,22 zł
  • statuty, kodeksy etyki, informatory organizacyjne dla Oddziałów i Kół: 135,49 zł
  • materiały biurowe i znaczki pocztowe: 92,08 zł
  • poczęstunek w trakcie spotkania z Kołami oraz spotkania Zarządu Okręgu w Gorzowie Wlkp.: 278,46 zł
  • podatki (poza konferencjami): 117,04 zł
  • opłaty skarbowe: 52,50 zł
  • opłaty bankowe: 478 zł

Oddziały w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze:

Wpływy w 2006 r. wyniosły: 76.009,95 zł, z tego składki członkowskie 12.937 zł, ze sprzedaży „cegiełek” 50.070 zł.
Wydatki wyniosły 70.296,48 zł, z tego 4.089 zł przekazano do Zarządu Okręgu, koszty delegacji wyniosły 16,60 zł, wydatki związane z wynajmem autokarów na wyjazdy 5.093 zł. Zakupu książek (z wpływów za cegiełki) dokonano na kwotę 50.817,02 zł.

VIII. Sukcesy i porażki

  1. Na bieżąco uaktualniane były informacje na stronach internetowych zielonogórskiego Oddziału SBP.
  2. Sukcesem jest prowadzona przez zielonogórski Oddział od 1996 r. akcja sprzedaży „cegiełek”. Za zgromadzone środki w całości zakupiono książki. Do końca 2006 roku zebrano już 215.820 zł.
  3. Nie zrealizowano, planowanego przez zielonogórski Oddział w 2006 r., wyjazdu na Targi Książki w Krakowie - ze względu na zbyt wysokie koszty wynajęcia autokaru.
  4. Nie udało się założyć koła w Drezdenku - Oddział gorzowski.
Maria Wasik
Przewodnicząca
Zarządu Okręgu SBP
w Zielonej Górze

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.