Sprawozdanie
Zarządu Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Zielonej Górze
za 2007 r.

I Sprawy organizacyjne
 
  1. Ilość kół w okręgu lubuskim nie zmieniła się, jest ich 17. Do Stowarzyszenia należy 308 członków, tj. o 15 mniej niż w 2006 r. ( część osób nie płaci składek, część przeszła na emeryturę rezygnując z członkostwa).
    Oddział w Gorzowie Wlkp.: 6 kół, 110 członków, w tym:
      • biblioteki naukowe: 8
      • biblioteki publiczne: 82
      • biblioteki pedagogiczne: 11
      • biblioteki szkolne: 9
      • Oddział w Zielonej Górze: 11 kół, 198 członków, w tym:
      • biblioteki naukowe: 11
      • biblioteki szkół wyższych poza bibliotekami: 2
      • biblioteki publiczne: 153
      • biblioteki pedagogiczne: 17
      • biblioteki szkolne: 7
      • inne instytucje: 2
      • członkowie emeryci: 6
      • W WiMBP w Zielonej Górze utworzono formalnie Koło SBP, do tego czasu jako koło liczono członków zrzeszonych przy Zarządzie Oddziału. 11 kwietnia wybrano Zarząd Koła, w jego skład weszli młodzi członkowie Stowarzyszenia.
  2. Zarząd Oddziału w Zielonej Górze wystąpił do Urzędu Marszałkowskiego z wnioskiem o przyznanie WiMBP w Zielonej Górze Honorowego Wyróżnienia „Lubuski Laur Oświaty”. Wyróżnienie zostało przyznane i wręczone 17 czerwca, podczas obchodów Dnia Województwa Lubuskiego. Z inicjatywy Zarządu Oddziału przyznano jedną odznakę honorową SBP.
    Z inicjatywy Zarządu Oddziału w Gorzowie Wlkp. przyznano 13 medali „W dowód uznania”, w tym 3 dla bibliotek (BPMiG w Słubicach, BPMiG w Dębnie, Biblioteki Pedagogicznej Gorzowie Wlkp.), oraz 8 honorowych odznak dla bibliotekarzy.
  3. Posiedzenia Zarządu Okręgu:
    • 23 marca, zebranie z udziałem członków redakcji „Bibliotekarza Lubuskiego”. Ustalono zawartość pierwszego numeru, m.in. statystyka biblioteczna za 2006 r., informacja
    • o bazie Prasa, artykuły informacyjne o imprezach: konferencja o bibliotekach powiatowych, patroni bibliotek dziecięcych, „Z książką na walizkach”, Dyskusyjne Kluby Książki,
    • 3 kwietnia, zebranie z udziałem przedstawicieli zielonogórskiego Zarządu Oddziału. Omówiono szczegóły dot. zorganizowania wojewódzkiej uroczystości Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Przewodnicząca Zarządu Oddziału poinformowała
    • o zaplanowanym wyjeździe grupy bibliotekarzy do Dębna i Gorzowa, plenerowym Dniu Bibliotekarza oraz seminarium wyjazdowym do bibliotek w Słupsku i Gdańsku,
    • 22 czerwca, omówiono sprawy związane z uroczystościami jubileuszu w 60-lecia WiMBP w Zielonej Górze, przygotowaniem i finansowaniem konferencji Komunikacja interpersonalna w bibliotece oraz wydaniem materiałów pokonferencyjnych z I Forum Młodych Bibliotekarzy,
    • 19 listopada, ustalono zawartość drugiego numeru Bibliotekarza Lubuskiego, m.in. materiały przygotowane przez pracowników bibliotek terenowych,
    • 11 grudnia, podsumowano działalność w 2007 r., podjęto decyzję dot. składania wniosków do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie druku „Bibliotekarza Lubuskiego” oraz organizacji wojewódzkiej konferencji ph. „Bibliotki publiczne w dobie ery cyfrowej”. Omówiono też wytyczne planu na 2008 r.


II. Działalność szkoleniowa

  1. Konferencja wojewódzka „Komunikacja interpersonalna w bibliotece”, Kalsk, 25-26 września. Organizatorzy – WiMBP w Zielonej Górze i Zarząd Okręgu.
  2. Jednodniowy wyjazd szkoleniowy do Biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie i BPMiG w Dębnie, 15 maja. Organizator: Zarząd Oddziału w Zielonej Górze.
  3. Seminarium wyjazdowe do bibliotek Słupska i Gdańska, 13-17 czerwca. W programie ujęto wizytę w Bibliotece Publicznej w Słupsku oraz WiMBP, Bibliotece Uniwersyteckiej i Bibliotece PAN w Gdańsku. Zwiedzono też najciekawsze miejsca zabytki obu miast. Organizator: Zarząd Oddziału w Zielonej Górze.
  4.  Seminarium dla pracowników bibliotek gminy Sulechów, 11 maja, w Bibiotece PWSZ w Sulechowie. Współorganizator: Koło w Sulechowie.
  5. Podczas 6 powiatowych seminariów w bibliotekach publicznych wiceprzewodnicząca Zarządu Oddziału w Zielonej Górze prezentowała wydawnictwa SBP oraz omawiała sprawy stowarzyszeniowe.
  6. Członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli w wielu ogólnopolskich konferencjach i warsztatach związanych z działalnością biblioteczną.


III. Działalność popularyzatorska i integracyjna

  1. Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
    • a)    Wojewódzka uroczystość, 8 maja, w WiMBP w Zielonej Górze. W spotkaniu uczestniczyli bibliotekarze z całego województwa, obecni byli wszyscy dyrektorzy dużych bibliotek publicznych i uczelnianych.
    • b)    Uroczystości organizowane przez Oddziały:
      • gorzowski Oddział: 23 czerwca, w BPMiG w Choszcznie. W programie -             zwiedzanie Biblioteki, spacer po Drawieńskim Parku Narodowym i wieczorne ognisko,
      • zielonogórski Oddział: 19 maja, w parku Instytutu Zarządznia i Inżynierii Rolnej         sulechowskiej PWSZ w Kalsku. Hasłem przewodnim majówki były „Mistrzostwa         Nieziemskich Bibliotekarzy ERŁO 2007”.
    • c)    Obchody w kołach:
      • Koło w Bieniowie, gm. Żary, przygotowało w Filii w Lubanicach wystawę „Pasje        twórcze bibliotekarzy 2007”. W otwarciu wystawy uczestniczyli, poza bibliotekarzami,        przedstawiciele władz samorządowych, Zarządu Głównego i Zarządu Okręgu SBP.        Wystawa była później prezentowana w Bibliotece Narodowej, przy okazji uroczystości jubileuszu 90-lecia Stowarzyszenia,
      • Koło w Krośnie Odrzańskim zorganizowało coroczne spotkanie integrujące bibliotekarzy różnych sieci, także emerytów. Zorganizowano dla nich wyjazd do zielonogórskiego Teatru Lubuskiego na spektakl „Klinika prywatna",
      • Koło w Szprotawie zorganizowało majówkę w plenerze.
  2. Jubileusze bibliotek bibliotek i bibliotekarzy
    • a) Jubileusze bibliotek
      • 7 maja, 60-lecie MBP w Żarach, w uroczystości uczestniczyła przewodnicząca Zarządu Okręgu,
      • 7 maja, 60-lecie MBP w Żaganiu, uczestniczyły przewodnicząca Zarządu Okręgu i wiceprzewodnicząca Oddziału zielonogórskiego,
      • 24 września, 60-lecie WiMBP w Zielonej Górze, współorganizator – Zarząd Okręgu, uczestniczyli również członkowie Oddziału gorzowskiego,
      • 17 września, 60-lecie MiGBP w Choszcznie (woj. zachodniopomorskie) – Zarząd Oddziału w Gorzowie uczestniczył w uroczystościach zaprzyjaźnionej Biblioteki,
      • 27 października, 60-lecie MBP i Muzeum Miejskiego w Nowej Soli, w uroczystości uczestniczyły przewodnicząca Zarządu Okręgu i wiceprzewodnicząca Zarządu Oddziału zielonogórskiego,
      • 12 grudnia, 55-lecie Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie Wlkp., współorganizator – Zarząd Oddziału gorzowskiego,
      • 14 grudnia, 60-lecie WiMBP w Gorzowie Wlkp., połączone z oddaniem do użytku nowego gmachu. Współorganizatorem był gorzowski Zarząd Oddziału, gościli również przedstawiciele Zarządu Okręgu i zielonogórskiego Oddziału,
      • grudzień, 50-lecie GBP, Filii w Lubanicach (gm. Żary), orgnizatorem było Koło w Bieniowie, uczestniczyły przewodniczące Zarządu Okręgu i zielonogórskiego Oddziału.
    • b) Jubileusz 90-lecia SBP
      Obchody w okręgu lubuskim zorganizował gorzowski Zarząd Oddziału i Biblioteka         Główna PWSZ w Gorzowie Wlkp. Uroczystość połączona była z konferencją nt.        stanu obecnego i  perspektyw rozwoju gorzowskich bibliotek oraz roli bibliotekarza        w bibliotece epoki cyfrowej. Gościem spotkania była przewodnicząca Zarządu Głównego Elżbieta Stefańczyk.  ogólnopolskich uroczystościach 11 października w Bibliotece Narodowej             uczestniczyły przewodniczące Zarządu Okręgu i obu Oddziałów, a także Zarząd Koła         w Bieniowie, gm. Żary.
    • c) Jubileusze bibliotekarzy – wykazy publikowane są w każdym numerze „Bibliotkarza             Lubuskiego”, obchodzone są uroczyście w poszczególnych Kołach. Ponadto Zarząd             Oddziału w Gorzowie Wlkp. tradycyjnie przygotowuje jubilatom prezenty,                 wręczane na spotkaniu noworocznym dla bibliotekarzy.
  3. Udział w ogólnopolskich akcjach promujących czytelnictwo
    W Oddziale gorzowskim w dniach 7-13 maja członkowie wszystkich kół brali udział    w obchodach IV Tygodnia Bibliotek. Prezentowane były wystawy plastyczne i fotograficzne    mówiące o historii, teraźniejszości i przyszłości bibliotek, np. Koło w Dębnie przygotowało    wystawę „Biblioteka – Mediateka. Od starożytności do współczesności”. Organizowane były    również spotkania, na których młodzi czytelnicy opowiadali o swoim wyobrażeniu    nowoczesnej biblioteki.
    W Oddziale zielonogórskim członkowie Koła przy WiMBP włączyli się w zorganizowanie kiermaszu książek w ramach Tygodnia Bibliotek. Koło w Sulechowie    włączyło się do ogólnopolskiej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”, organizując w dn. 29 maja     – 6 czerwca spotkania dla dzieci.          
  4. Wycieczki
    Zarząd Oddziału w Zielonej Górze zorganizował w dn. 31 sierpnia – 11 września    wycieczkę do Chorwacji. Relację z wycieczki zamieszczono w nr 2 „Bibliotekarza    Lubuskiego”.
  5. Konkursy
    Koło w Bieniowie, gm. Żary, współorganizowało Gminny Konkurs Recytatorski dla    uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.
    Koło w Gubinie zorganizowało konkurs literacki ph. „Stanisław Wyspiański” dla    młodzieży szkół średnich w ramach  „Wiosny nad Nysą”. Współorganizowano także    środowiskowy konkurs czytelniczy dla dzieci, oparty o twórczość Marii Krüger.
  6. Inne działania
    Prowadzenie akcji „cegiełek” przez Zarządy Oddziałów w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze. Zgromadzone środki w całości przeznaczane są na zakup książek dla bibliotek wojewódzkich. Oddział w Gorzowie Wlkp. zebrał 12.505 zł, Oddział w Zielonej     Górze 28.458 zł (od 1996 r. jest to już 244.278 zł).

    Zarząd Oddziału w Gorzowie Wlkp. zorganizował noworoczne spotkanie bibliotekary. Tradycyjnie prezentami uhonorowano bibliotekarzy obchodzących w poprzednim roku jubileusze pracy. Po części oficjalnej odbyły się rozmowy przy kawie, a następnie uczestnicy spotkania  obejrzeli „Jasełka” w wykonaniu przedszkolaków.

    20 marca w Czytelni Książek WiMBP w Gorzowie Wlkp. Zarząd Oddziału zorganizował drugie spotkanie z cyklu „Wieczór wspomnień”. Podjęto postanowienie dalszego zbierania materiałów i wspomnień bibliotekarzy. Uczestnikom rozdano ankiety osobowe, w celu rozpowszechnienia ich wśród szerokiego grona byłych bibliotekarzy, którzy z różnych przyczyn już nie pracują w bibliotekach (emerytury, zmiana miejsca pracy, miejsca zamieszkania itp.).

    Duszpasterstwo Bibliotekarzy przy Oddziale gorzowskim kontynuowało działalność, organizując 5 spotkań, m.in. z duszpasterzem akademickim z Wrocławia. W dn. 19-20 maja podczas X Ogólnopolskiej Pielgrzymki Bibliotekarzy na Jasną Górę bibliotekarze z Gorzowa Wlkp. po raz pierwszy zaprezentowali swoje Duszpasterstwo.

    Koło w Bieniowie, gm. Żary, współorganizowało z GBP zabawy literackie, festyny z okazji świąt okolicznościowych (Dzień Babci, Dzień Dziadka, Dzień Matki, Dożynki). 14 grudnia z inicjatywy Koła odbyło się spotkanie opłatkowe bibliotekarzy z udziałem władz gminnych.

    Koło w Dębnie przygotowało w maju spotkanie ph. „Uśmiech PRL-u”, w programie był skecz przygotowany przez bibliotekarzy. W klimat PRL-u wprowadziły stroje uczestników, prezentowane kroniki filmowe, plakaty i wystrój sali.

    Koło w Gubinie przeprowadziło w maju kiermasz, z którego dochód przeznaczono dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

    Koło w Krośnie Odrzańskim współpracowało z lokalnymi czasopismami „Most” i „Tygodnik Powiatowy”, zamieszczając w nich informacje o działalności bibliotecznej. Członkowie Koła włączyli się w przeprowadzenie warsztatów regionalnych „Lubuskie – tu jest nasz dom”.

    Koło w Szprotawie włączyło się w organizację kiermaszu taniej książki, Dnia Pluszowego Misia, Nocy z poezją, Dnia Dziecka. Zorganizowało w grudniu spotkanie opłatkowe, na którym podsumowano także działalność w 2007 r. i rozmawiano o planie na 2008 r.


IV. Działalność interwencyjna


Przedstawiciele Zarządu Oddziału i WiMBP w Zielonej Górze wspólnie przygotowali przekazali wójtowi gm. Żary opinię w sprawie powierzenia Teresie Kowalczewskiej funkcji dyrektora GBP w Bieniowie, gm. Żary. Równocześnie wystąpiono z wnioskiem o przyznanie jej stanowiska starszego kustosza.

V. Działalność wydawnicza

  1. „Bibliotekarz Lubuski” – wydane zostały przez Zarząd Okręgu dwa numery, dofinansowane przez Urząd Marszałkowski. W numerze 1(23) zamieszczone zostały m.in. materiały statystyczne dot. czytelnictwa w południowej części woj. lubuskiego, artykuły nt. roli bibliotek powiatowych, relacje z imprez czytelniczych, np.”Z książką na walizkach”, Dyskusyjne Kluby Książki.
    W numerze 2(24) zamieszczono artykuły nt. przyszłości bibliotek publicznych, zawodu bibliotekarza, relacje z uroczystości jubileuszowych WiMBP w Zielonej Górze i MBP w Nowej Soli, imprez czytelniczych oraz udziału bibliotekarzy w ogólnopolskich konferencjach.
  2. Współudział Zarządu Okręgu w opublikowaniu materiałów konferencyjnych:
    • „Zrób karierę w bibliotece! Materiały z I Forum Młodych Bibliotekarzy, Zielona Góra, 5-6 października 2006”, pod red. Marii Wasik,
    • „Zielona Góra na przestrzeni dziejów. Przemiany społeczno-kulturowe”, pod red.
      Przemysława Bartkowiaka i Dawida Kotlarka. Publikacja była promowana na koferencji pod tym samym tytułem w WiMBP 8 listopada.


VI. Działalność na rzecz regionu, społeczności lokalnej (inna niż wymieniona wyżej)

Koła i Oddziały współpracowały z bibliotekami, przy których działają, a dodatkowo przy organizowaniu poszczególnych imprez z innymi instytucjami, np. Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Gorzowie Wlkp., Teatrem i Biblioteką we Frankfurcie (Koło w Słubicach), Biblioteką i Domem Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu, szkołami, instytucjami kulturalnymi.W 2007 r. Koło w Sulechowie nawiązało współpracę Biblioteką sulechowskiego PWSZ w zakresie organizowania szkoleń i imprez bibliotekarskich.

VII. Sprawy finansowe


Zarząd Okręgu:
    W 2007 r. łączne wpływy wyniosły 8.147 zł. Wpływy ze składek wyniosły 1.557 zł, dotacje 5.590 zł, w tym 3.000 zł na organizację konferencji „Komunikacja interpersonalna w bibliotece”, 1.000 zł na druk „Bibliotekarza Lubuskiego”, 1.590 zł na druk materiałów konferencyjnych „Zielona Góra na przestrzeni dziejów. Przemiany społeczno-kulturowe”. Firma Max Elektronik przekazała 1.000 zł na cele promocyjne.
    Wydatki wyniosły 13.011,40 zł, w tym 3.000 zł dotacji na organizację konferencji, 3.310,66 zł na druk „Bibliotekarza Lubuskiego”, 3.992,33 zł na druk materiałów z I Forum Młodych Bibliotekarzy oraz konferencji „Zielona Góra na przestrzeni dziejów”, 1.721,91 zł na organizację wojewódzkiej uroczystości Dnia Bibliotekarza i Bibliotek (łącznie z wynajmem autokaru).Opłaty bankowe wyniosły 302,50 zł, skarbowe 105 zł. Pozostałe wydatki (m.in. materiały biurowe, kwiaty) wyniosły 579 zł.

Oddziały w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze:
    Wpływy wyniosły 55.514,90 zł, z tego składki członkowskie 12.259,50 zł, ze sprzedaży „cegiełek” 40.963 zł.
    Wydatki wyniosły 56.699,43 zł, z tego 1.557 zł przekazano do Zarządu Okręgu, koszty delegacji wyniosły 552,34 zł, wydatki związane z wynajmem autokarów 5.037,34 zł. Zakupu książek (z wpływów za „cegiełki”) dokonano na kwotę 40.963 zł.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.