515W czwartek, 27 marca, spotkaliśmy, a właściwie spotkałyśmy się pierwszy raz w Dyskusyjnym Klubie Książki w Oddziale dla Dzieci przy MBP w Nowej Soli. Rozmawiałyśmy o „220 liniach” Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. Muszę przyznać, że zgodziłyśmy się co do tego, że jest to książka dla nieco młodszych czytelników niż gimnazjaliści. Dość dobrze się ją czyta, ale wytrawny, nastoletni czytelnik potrzebuje już innego typu lektury - z przesłaniem, „materiału” do przemyślenia i głębszej refleksji. W związku z tym na kolejne spotkanie wybrałyśmy – dla odmiany – dwie niewielkie, ale za to „treściwe” książeczki, mianowicie „Oskara i panią Różę” Erica-Emmanuela Schmitta i „Niemy śmiech” Heidi Hassenmüller. Pierwsza o cierpieniu fizycznym, druga o cierpieniu psychicznym. Obie o miłości. Obie ubogacające duchowo. Już teraz ciekawa jestem wrażeń z kolejnego spotkania.

Cieszę się, że młodzież chce czytać tego typu książki i sądzę, że tym razem jest to strzał w dziesiątkę. Tym bardziej, że wyboru dokonałyśmy wspólnie. I to jest cenne.

Wszystkich gimnazjalistów, którzy chcieliby do nas dołączyć w Nowej Soli, by wspólnie przeżyć parę ładnych historii – zapraszam. Książki czekają. I my takżę.

Agata Kosiak
nadzorująca DKK przy Oddziale dla Dzieci