Dnia 22 kwietnia 2008 r. przy Bibliotece Publicznej w Długiem rozpoczął swoją działalność Dyskusyjny Klub Książki.

W spotkaniu udział wzięło 8 osób. Jego uczestnicy to uczniowie tutejszej szkoły podstawowej, Gimnazjum nr 1 w Szprotawie oraz mieszkańcy wsi. Na szczególne wyróżnienie zasługuje pomoc długoletniej czytelniczki biblioteki i wielkiej miłośniczki książek p. Agnieszki Ślązak, która brała czynny udział w przygotowaniach do uroczystego otwarcia Klubu.

Po zapoznaniu się z regulaminem Klubu i omówieniu spraw organizacyjnych, rozpoczęto dyskusje na temat pierwszych kontaktów z książką, upodobań i nawyków czytelniczych. Wszyscy jednogłośnie wyrazili opinię, że miłość do książek rodzi się w dzieciństwie. Rozmawiano także o ulubionych autorach, poetach i tytułach. Do najpoczytniejszych utworów należą książki: M. Fox, K. Siesickiej, M. Musierowicz, M. Cabot, J. Frey, J. K. Rowling, A. Onimichowskiej, H. Hassenmuller i B. Ostrowickiej. Zwieńczeniem dyskusji było stworzenie metaplanu - uczestnicy wykonali plakat na temat ,,Co daje nam czytanie'', który był graficznym skrótem dyskusji i jej podsumowaniem.

Spotkanie upłynęło w niezwykle miłej atmosferze, a jego uczestnicy umówili się na następne już 16 maja 2008 r., podczas którego klubowicze dyskutować będą na temat książki J. Gaarder ,,Dziewczyna z pomarańczami''.

Jadwiga Matoga
bibliotekarz nadzorujący DKK