Pod koniec kwietnia w naszej bibliotece odbyło się kolejne spotkanie miłośników książek. Tym razem wybraliśmy książkę Mikaela Olliviera i Raymonda Clarinarda. „e-den” wg klubowiczów to książka, którą czyta się wyjątkowo łatwo. Krótkie rozdziały i szerokie interlinie sprawiają, że lektura jest wyjątkowo przyjemna. Duży plusem książki jest też podwójna narracja. Z jednej strony relacja Gorana, a z drugiej jego ojca - inspektora policji.

To tyle jeśli chodzi o plusy. Niestety, więcej jest minusów. Autorzy wybrali sobie bowiem temat bardzo poważny, a raczej nadmiar poważnych tematów. Jest więc nowy narkotyk i problemy z uzależnioną młodzieżą, jest samotność młodych ludzi, jest miłość od pierwszego wejrzenia i ucieczka w wirtualność. Czytając książkę ma się wrażenie, że autorzy mieli wspólnie za dużo pomysłów i z żadnego nie chcieli zrezygnować więc wszystkie umieścili w książce. Gdyby jednak poważnie potraktować wszystkie te problemy to wyszłaby nie książka dla młodzieży, ale opasłe tomiszcze dla wytrwałych. Cóż więc robią nasi autorzy mając do wyboru albo hit, albo literaturę poważną? Po prostu spłycają temat (a raczej tematy). Zostaje wielki niedosyt! Niby temat dobry, niby język przystępny i pomysł chwytliwy, a jednak....

Brak głębi męczy! Banalne zakończenie, słabo nakreśleni główni bohaterowie i ciągłe ślizganie się po powierzchni problemów sprawia, że trzeba się zastanowić skąd tyle nagród (jak reklamuje wydawca: aż dziewięć i do tego prestiżowych!).

Raduje jedna rzecz; młodzież nie daje się nabrać, potrafi zauważyć i skrytykować braki.

Czy zatem warto czytać „e-den”? Oczywiście. Jest to literatura, którą warto polecić młodzieży nie do końca dobrze czującej się w literaturze bardziej ambitnej, która lubi czytać dużo i szybko. W sumie niezłe czytadło, ale nagród,wg klubowiczów, trochę zbyt dużo.

Z pozdrowieniami z Biblioteki „Bromby i przyjaciół” i z zaproszeniem na następne spotkanie już 15 maja.

Marzena Wańtuch

bibliotekarz nadzorujący DKK przy F.9

WiMBP w Zielonej Górze

 

P.S. Co jest treścią książki „e-den”? Przeczytajcie sami 

P.S.2 15 maja rozmawiamy o innej „nagrodzonej” pozycji: „Operacja Czerwone Jerycho” J.Mowlly - zapraszamy!!!

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.