Autorką książki „Chcę żyć” jest Marliese Arold - współczesna pisarka niemiecka pisząca dla dzieci i młodzieży. Jej domeną twórczą jest AIDS i narkotyki. Obecnie zajmuje się życiem kobiet tureckich w Niemczech.
Bohaterką książki jest Nadine zarażona wirusem HIV przez swoją pierwszą wielką miłość – Floriana.
Cały jej świat wali się w gruzy. Nie potrafi skoncentrować się na lekcjach, nie śpi, nie może myśleć, nie potrafi się odnaleźć. W głowie kłębią się jej złowróżbne myśli, łącznie z tą o samobójstwie. Zastanawia się z kim może porozmawiać, jaka czeka ją przyszłość. Nie chce umierać, chce być zdrowa, chce żyć. Mimo że znajduje wielkie wsparcie u rodziców i uczęszcza na spotkania grupy samopomocy chorych na AIDS i nosicieli HIV, staje się innym człowiekiem. Zastanawia się ile zostało jej życia i czy istnieje dla niej jakaś przyszłość.
Książkę czyta się z łatwością i zapartym tchem. Jest napisana przystępnym językiem, dlatego czytać ją mogą zarówno nastolatki jak i dorośli. Temat poruszony w książce jest bliski czytelnikom, ponieważ żyjemy w środowisku ludzi zdrowych i chorych i nie zawsze potrafimy odpowiednio się zachować, szczególnie wtedy, kiedy nie mamy pojęcia o chorobach.
Wielkim walorem tej książki jest także to, że na końcu umieszczone są wyjaśnienia ważnych terminów i skrótów związanych z AIDS i HIV. Znajdują się również adresy polskich ośrodków terapeutycznych, nie tylko dla chorych, ale i dla ich bliskich.
Książkę tę warto przeczytać. Dzięki niej dowiadujemy się dużo o jednej z bardzo powszechnych chorób naszego wieku. Sądzę że autorka napisała ją ku przestrodze… dla tych, którzy nie są ostrożni podczas uprawiania seksu.
Książkę tę polecam zarówno młodym jak i ich rodzicom.

Barbara Chylińska
Dyskusyjny Klub Książki
przy BPMiG w Nowym Miasteczku

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.