Autorami książki pt. „13. skrytka” są Kalina Jerzykowska oraz Wojciech Karwacki. Główni bohaterowie to: Asia, Michałek oraz tato. Natomiast bohaterami drugoplanowymi są: mama, panna Klementynka oraz dziadkowie. Akcja powieści toczy się przeważnie w domu.
Książka opowiada o losach dzieci, które odkryły tytułową 13. skrytkę. Poszukiwania tajemniczego, ostatniego elementu układanki trwały podczas nieobecności taty w domu. Dzieci odnalazły ją przez przypadek, szukając sposobu na otwarcie szuflady. Nasi bohaterowie byli bardzo zadowoleni, gdy odnaleźli skrytkę zamiast otworu. Cala rodzina była szczęśliwa z odnalezienia zaszyfrowanej w biurku zagadki, szukanej przez wielu przodków.

Uważam, że ta powieść jest bardzo interesująca co powoduje, że szybko się ją czyta. Ja wyciągnęłam z niej kilka wątków, przydatnych w życiu codziennym. „13. skrytka” nauczyła mnie myśleć logicznej oraz pamiętać o rzeczach ważnych, głupstwa puszczać w niepamięć. Dzięki tej książce potrafię się śmiać i lekceważyć rzeczy mniej ważne.

Martyna Lewandowska, lat 10
DKK przy GBP w Bieniowie