8 marca 2008 roku członkowie DKK przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Bieniowie spotkali się, aby podzielnic się wrażeniami z przeczytanej książki E.E. Schmitta p.t. "Dziecko Noego".
Lektura, ukazująca losy dzieci ukrywanych przed reżimem hitlerowskim, budzi dużo refleksji i przemyśleń nad istnieniem ludzkiego życia. Opowieść oparta na autentycznych wydarzeniach ma wymiar uniwersalny. Katolicki ksiądz ojciec Pons nie tylko ratuje życie żydowskiego chłopca, ale pokazuje jak można swoim postępowaniem zachować wartości służące przetrwaniu ludzkości. Ukazuje bezinteresowne oddanie dla drugiego człowieka, pomoc, szacunek, który być może ważniejszy jest niż miłość. Ojciec Pons i później jego wychowankowie walczą o zachowanie tożsamości narodu, religii, tworzą środowiska pamięci narodowej, dążą do zachowania dokumentacji, stąd to powiedzenie w treści książki "zakładam kolekcję". Nasuwająca się refleksja - Jesteśmy Dziecmi Noego, walczymy, tworzymy, budujemy, aby nie zaginęło istnienie życia na ziemi, kultura naszych przodków, religia mimo różnych ocen przez ludzi.

W ramach DKK mieliśmy dwa spotkania autorskie z Joanną Olech i Martą Fox, które były dla nas bardzo ciekawym przeżyciem oraz sprawiły nam wiele radości, zarówno dorosłym jak i dzieciom ze szkoły podstawowej.

Jolanta Czaińska
bibliotekarz nadzorujący działalność DKK