17 lipca 2008 r. Zaprosiłyśmy dzieci na pierwsze robocze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Ksiązki dla młodszych czytelników (inauguracyjne odbyło się w czerwcu). Omawialiśmy książkę ,,Przyjaciele” autorstwa Miry Stanisławskiej-Meysztowicz i Grzegorza Kasdepke. Wystarczającą zachętą do jej przeczytania okazało się nazwisko drugiego autora-Grzegorza Kasdepke. Dlaczego? Ponieważ dzieci miały okazję poznać autora osobiście, podczas spotkania autorskiego, które miało miejsce w naszej bibliotece rok temu. Wtedy pisarz zdobył ich sympatię swoim poczuciem humoru i umiejętnością nawiązywania kontaktu.
Książka opowiada o dzieciach mieszkających na jednym podwórku, które w trakcie opowieści zostają przyjaciółmi. Bohaterowie szybko stają się bliscy czytelnikom poprzez to, że są to postaci ,,z krwi i kości”. Mają te same zalety, wady, potrzeby, zmartwienia co ich rówieśnicy mieszkający w Polsce, Europie, czy w innym miejscu na Ziemi. Dlatego łatwo się z nimi identyfikować, a takie książki zawsze trafiają do czytelnika. Autorzy w taj lekturze przede wszystkim uczą wrażliwości, rozwiązywania problemów, odwagi potrzebnej do przyznawania się do błędów. Z tych względów warto polecać ją dzieciom, stanowi bez wątpienia wartościową lekturę.

Irena Ludwig
bibliotekarz nadzorujący DKK