Autorką książki „Lato przed zmierzchem” jest Doris Lessing – brytyjska pisarka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla, która urodziła się w 1919 r. w dzisiejszym Iranie. Dzieciństwo spędziła w Rodezji (dzisiejsze Zimbabwe). W 1949 r. przeniosła się do Anglii o do dziś mieszka na przedmieściach Londynu.
D. Lessing uznana została za autorkę feministyczną. Pisze się o niej, że jest niepokorna, buńczuczna, dla której żywiołem jest przekraczanie granic, przełamywanie tabu, nieustanny eksperyment.
Bohaterką książki jest 43 letnia Kate Brown - mężatka, matka czworga dorosłych dzieci, kobieta, która uświadamia sobie, że wszystko co robi i co czuje zmienia się, bo i ona się zmienia. Całe swoje życie podporządkowała mężowi i dzieciom, wszystko co robi jest związane z ich poczynaniami. Zaczyna zastanawiać się, czy potrafi żyć własnym życiem, czy potrafi się otworzyć i zdrapać pielęgnowaną przez ponad 20 lat maskę.
Pewnego razu Kate podejmuje się pracy tłumacza na konferencji organizacji „Żywność dla świata”. Jest lato. Jej mąż i dzieci rozjeżdżają się po Europie. Kate zarabia, pięknie się ubiera, chodzi do fryzjera. Zaczynają zwracać na nią uwagę mężczyźni, cieszy się uznaniem otaczających ją ludzi. Kiedy poznaje 32 letniego Amerykanina zamiast wrócić do Londynu i dalej w samotności przyglądać się swojemu życiu, udaje się w podróż do Hiszpanii. Kate nawet nie przypuszcza, że będzie to dla niej najważniejsza lekcja życiowa. Zwiedza Europę razem z Jeffreyem, zostają kochankami. Ciężka choroba zmusza ich do rozstania. Bohaterka wraca do Londynu, ale nie do domu. Słaba mizerna, chuda, siwa i w niedopasowanej sukience wygląda „jak stara”. Dokonała jednak wyboru.
Książka jest ciekawa, napisana zrozumiałym językiem. Powinny ją przeczytać kobiety po czterdziestce, które wkraczają w okres klimakterium i zachodzą w ich organizmach różne zmiany, zmienia się ich psychika. Książka ta odpowie im na wiele dręczących je pytań, odkrycia bohaterki, których dokonała w ciągu kilku miesięcy swojego życia, mogą stać się drogowskazem dla wielu z nas.

Barbara Chylińska
Dyskusyjny Klub Książki
przy BPMiG w Nowym Miasteczku

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.