W świątecznym nastroju, przy blasku świec, spotkałyśmy się, aby omówić dwie książki: „Posłuchaj mnie” Sarah Dessen i „Chcę żyć” Marliese Arold.
Naszym klubowiczkom spodobała sie powieść „Posłuchaj mnie”. Nastoletnia bohaterka, Annabel, przeżywa najtrudniejsze chwile w swoim życiu. Nikomu nie zwierza się ze swych kłopotów. Ma za sobą przykre przeżycia ze szkolnego balu. Wtedy to chłopak jej przyjaciółki próbował ją zgwałcić, a przyjaciółka kłamie i twierdzi, że to Annabel chciała go poderwać. Rodzice dziewczyny są zajęci drugą córką, która cierpi na anoreksję. Osamotniona nastolatka zauważa na swojej drodze kolegę ze szkoły, Owena, dla którego całym życiem jest muzyka. Chłopak powoli wprowadza naszą bohaterkę w świat muzyki oraz uświadamia jej, że prawda jest najważniejsza. I dzięki odwadze Annabel, ludzie będą chcieli ją wysłuchać.
Inną, głębszą tematykę, odnalazły klubowiczki w drugiej omawianej książce pt. „Chcę żyć” Marliese Arold. Powieść dotyczy problemów nastoletniej Nadine, dotkniętej HIV. Dziewczyna zaraziła się wirusem od swojej pierwszej miłości, Floriana. W powieści można odnaleźć odpowiedzi na pytania jak żyje Nadine i jaka rysuje się jej przyszłość.
Naszemu spotkaniu towarzyszył również plebiscyt na najlepszą książkę z omawianych w 2008 roku. Klubowiczki najwięcej głosów oddały na książkę „Chłopaki Anansiego” Niela Gaimana. Ich zdaniem to książka bardzo dobra literacko, ciekawie napisana. Powieść przenosi swoich bohaterów w świat fantastycznych istot, które jednocześnie funkcjonują w czasach współczesnych. Autor świetnie sobie z tym poradził. Nasze klubowiczki przeczytały również inne książki tego autora. Na drugim miejscu w rankingu znalazła sie książka „110 ulic” Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk oraz „Atramentowe serce” Cornelii Funke.
Żegnaliśmy się w nastroju świątecznym wraz z serdecznymi życzeniami noworocznymi. Następne nasze spotkanie 16 stycznia.

 

Anna Kwapińska
bibliotekarz nadzorujący DKK
przy Oddziale dla Dzieci WiMBP im. C. Norwida
 
   798 799 800 801

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.