Sprawozdanie z działalności
Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich
w Zielonej Górze
10 stycznia 2005 r. – 15 stycznia 2009 r.

I. Sprawy organizacyjne

Na koniec 2008 roku Okręg Zielonogórski liczył 12 kół zrzeszających 168 członków. Liczba członków w zielonogórskim Oddziale, w porównaniu ze styczniem 2005 r. zmniejszyła się o 42 osoby. W związku z końcem kadencji dokonano weryfikacji członków SBP – spora grupa nie płaciła składek – zostali oni skreśleni z listy. Część członków wypisało się na własną prośbę lub zrezygnowali ze względu na zmianę miejsca pracy. Koło w Kożuchowie, które decyzją Zarządu Oddziału zostało rozwiązane w lutym 2008 r. (po przejściu przewodniczącej na emeryturę zaprzestało działalności), reaktywowało działalność. 19 listopada 2008 r, po przeprowadzonych rozmowach z koleżankami z PBW w Zielonej Górze, decyzją Zarządu Oddziału, powołano osobne koło, liczące 22 członków (dotąd należących do koła przy WiMBP).

W minionej kadencji Zarząd lub Prezydium Zarządu spotykało się 27 razy.

Z przewodniczącymi kół odbyły się 4 spotkania. Przewodnicząca Zarządu Oddziału uczestniczyła w 7 posiedzeniach Zarządu Okręgu.

II. Działalność szkoleniowa
2005 rok

  • 18 kwietnia - 1.dniowy wyjazd szkoleniowy do Mediateki we Wrocławiu
  • 22 – 28 maja – seminarium wyjazdowe do bibliotek południowo-wschodniej Polski
  • 11 kwietnia – udział skarbnika ZO Barbary Woźniak w szkoleniu dla instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych na temat praktycznego wykorzystania możliwości, jakie daje Ustawa o pożytku publicznym i wolontariacie

2006 rok

  • 28 kwietnia – jednodniowy wyjazd szkoleniowy do Niemiec. Zapoznano się z pracą Biblioteki Uniwersyteckiej, Miejskiej i Regionalnej Biblioteki w Cottbus oraz Biblioteki Publicznej w Peitz.
  • 15 – 18 czerwca miało miejsce seminarium wyjazdowe do Warszawy. W programie ujęto wizytę w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego oraz Bibliotece Narodowej.

2007 rok

  • 15 maja zorganizowano jednodniowy wyjazd do Biblioteki Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wielkopolskim oraz Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Dębnie Lubuskim
  • 13 – 17 czerwca miało miejsce seminarium wyjazdowe do bibliotek Słupska i Gdańska. Odwiedziliśmy Bibliotekę Publiczną w Słupsku, Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku oraz Bibliotekę Uniwersytecką i Bibliotekę PAN
  • 12 – 13 października Maria Wasik i Monika Simonjetz wzięły udział w ogólnokrajowej konferencji „Przyszłość bibliotek w Polsce” - były moderatorami dwóch paneli dyskusyjnych
  • 6 listopada – przewodnicząca Koła WiMBP Justyna Hak uczestniczyła w szkoleniu „Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie – praktyka stosowania ustawy

2008 rok

  • 11 – 15 czerwca. - seminarium wyjazdowe do bibliotek Dzierżoniowa i Kłodzka.
  • 22 października - seminarium wyjazdowe do Gorzowa Wlkp. – wizyta w nowym gmachu WiMBP oraz w Bibliotece Pedagogicznej
  • 24 października - seminarium wyjazdowe do Żagania – wizyta w MBP oraz zwiedzanie zabytków miasta i Muzeum Martyrologii Alianckich Jeńców Wojennych
  • Koło w Bieniowie we współpracy z MBP w Żarach zorganizowało konferencję metodyczną „Marketing we współczesnej bibliotece”, pod patronatem KUL, Katedry Ekonomii o Historii Myśli Ekonomicznej. Opiekunem naukowym był dr Paweł Marzec. Wykłady odbywały się w Żarach, Żaganiu i Lubsku.

Każdego roku podczas 6 powiatowych seminariów kol. Stanisława Bogalska prezentowała wydawnictwa SBP oraz omawiała sprawy stowarzyszeniowe.


III. Działalność popularyzatorska i integracyjna

  1. Każdego roku w maju miała miejsce majówka organizowana z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek: 14 maja 2005 r. w Przylepie ph I Olimpiada Bibliotekarzy, 27 mają 2006 r. w Drzonkowie ph. II Olimpiada Bibliotekarzy, 19 mają w Kalsku ph. Mistrzostwa Nieziemskich Bibliotekarzy ERŁO 2007, 17 mają 2008 r. w Przylepie ph. Bardzo Dziki Zachód.
  2. Zarząd Oddziału włączał się w organizację wojewódzkich obchodów Dnia Bibliotekarza w 2005 r. i w 2007 r. w WiMBP w Zielonej Górze. Uczestniczono także w wojewódzkich uroczystościach w WiMBP w Gorzowie Wlkp. w 2006 r. i w 2008 r.
  3. W 2007 r. Zarząd Oddziału aktywnie włączył się w organizację obchodów 60. lecia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze.
  4. Członkowie Oddziału uczestniczyli w obchodach jubileuszy bibliotek:
    w 2005 r. - 60. lecie Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieniowie
    w 2007 r. - 60. lecia Miejskiej Biblioteki publicznej w Żarach, Żaganiu, Nowej Soli
    i 50. lecia Filii w Lubanicach (Gminna Biblioteka Publiczna w Bieniowie); w 2008 r.
    - 60. lecie Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Krośnie Odrz.
  5. Zarząd Oddziału objął patronatem Przegląd Pasji Twórczych Bibliotekarzy organizowany corocznie w maju prze Koło SBP w Bieniowie i MBP w Żarach.W 2008 roku miała miejsce już V edycja.
  6. W 2007 r. przewodnicząca ZO uczestniczyła w okręgowych obchodach 90. lecia SBP, połączonych z konferencją w Bibliotece Wyższej Szkoły Zawodowej w Gorzowie Wlkp. (14 września) oraz 11 października w Warszawie.
  7. Uroczyście obchodzono jubileusze koleżanek i kolegów (szczegółowe wykazy umieszczano w Bibliotekarzu Lubuskim)oraz w spotkaniach organizowanych przez biblioteki z okazji przejścia pracowników na emeryturę.
  8. Dane Oddziału umieszczono w Zielonogórskim Banku Danych Organizacji Pozarządowych.
  9. Utworzono podstronę internetową Stowarzyszenia, która zawiera dane organizacyjne oraz aktualności z działań Zarządu.
  10. W 2005 r. Zarząd Oddziału włączył się w akcję pomocy dzieciom, poszkodowanym na skutek tsunami w Azji - „Pokonajmy falę”. Zbiórkę pieniędzy przeprowadziły wszystkie koła. Zaangażowano się także w zbiórkę pieniedzy na leczenie syna kolegi bibliotekarza z Kielc.
  11. Wycieczki: 2005 r.- Lwów, 2006 r. - Grecja, 2007 r. - Chorwacja, 2008 r. - szlakiem najpiękniejszych zamków czeskich.


IV. Działalność interwencyjna

  1. W 2006 r. Zarząd Oddziału przesłał opinię w sprawie odwołania dyrektora BPMiG w Szprotawie oraz stanowisko na temat wyboru kandydatki na dyrektora, którą wyłoniono w drodze konkursu, Wystawiono także opinię o kandydatce na dyrektora BPMiG w Krośnie Odrz.
  2. W 2007 roku wspólnie z WiMBP przygotowano i przekazano wójtowi gminy Żary opinię w sprawie powierzenia Teresie Kowalczewskiej funkcji Dyrektora Gminnej Biblioteki publicznej w Bieniowie (gm. Żary). Jednocześnie wystąpiono z wnioskiem o przyznanie jej stanowiska starszego kustosza.
  3. Przewodnicząca ZO uczestniczyła w pracach komisji konkursów na dyrektorów bibliotek w Żaganiu i Lubsku w 2005 r., Szprotawie i Nowej Soli w 2006 roku.
  4. W 2008 r. wystosowano pismo do przewodniczących związków zawodowych przy WiMBP w Zielonej Górze, z podaniem do wiadomości Marszałka Województwa Lubuskiego, z protestem przeciwko występowaniu w istotnych sprawach w imieniu wszystkich pracowników, bez konsultacji z nimi lub Zarządem Oddziału SBP, zrzeszającym ponad 50% zatrudnionych i stanowiących zdecydowanie większą grupę niż członkowie obu związków.


V. Działalność wydawnicza
Przygotowywano materiały (kronika i jubileusze bibliotekarzy) do Bibliotekarza Lubuskiego. Zamieszczane były także relacje z wyjazdów seminaryjnych i wycieczek.
VI. Działalność na rzecz regionu, społeczności lokalnej, biblioteki

Z ważniejszych (i charakterystycznych dla koła) przedsięwzięć, zrealizowanych na rzecz lokalnego środowiska przez koła terenowe wymienić należy:

  1. Koło w Bieniowie corocznie jest organizatorem Gminnego Konkursu Recytatorskiego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum, wspólnie z MBP w Żarach organizuje Przegląd Pasji Twórczych Bibliotekarzy, uczestniczy w ogólnopolskich pielgrzymkach bibliotekarzy do Częstochowy.
  2. Koło w Gubinie jest organizatorem konkursu literackiego dla licealistów, organizowanego corocznie w ramach Wiosny nad Nysą, związanego z literacką rocznicą przypadającą w danym roku.
  3. Koło w Krośnie Odrzańskim zawsze w maju organizuje spotkanie bibliotekarzy różnych sieci i emerytów. Jest to bardzo cenna integracyjna inicjatywa. W lokalnym czasopiśmie „Most” raz w tygodniu zamieszcza recenzję książki polecanej do przeczytania.
  4. Koło w Kożuchowie swoją działalność, poza działaniami na rzecz Biblioteki, jej pracowników i czytelników, związało z działalnością charytatywną. Przygotowywało paczki dla dzieci z Domu Dziecka, włączyło się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czy zbieranie tzw. liptonek na zakup wózka inwalidzkiego dla chorego dziecka.
  5. Koło w Lubsku duży nacisk kładło na działania związane z najbliższą okolicą. Stąd udział w projekcie „Dążyć do ukazania piękna i użyteczności – turystyczne oznakowanie osobliwości przyrodniczych gminy Lubsko” (promocja albumu „Przyroda gminy Lubsko”) i „Aby zawsze odnaleźć własną drogę” - system turystycznego oznakowania miasta.
  6. Koło w Nowej Soli utrzymywało ścisłą współpracę z Muzeum Miejskim i nowosolskimi szkołami, uczestnicząc w w obchodach jubileuszowych tych instytucji, organizując wspólne spotkania pracowników kultury z okazji swoich świąt.
  7. Koło w Sulechowie- cenną inicjatywa sulechowskiego Koła było nawiązanie w 2006 roku współpracy z Nieformalną Grupą Energii Autorskich i wspólne organizowanie spotkań i wystaw (Kulturalne Środy w Bibliotece).
  8. Koło w Szprotawie – coroczny udział w festynie z okazji Dni Szprotawy – festyn i kiermasz taniej książki, współpraca z Ośrodkiem Opiekuńczo-Wychowawczym i UTW.
  9. Koło w Żaganiu – udział w Jarmarku Michała i kiermasz taniej książki, podczas,którego sprzedawano cegiełki na nowości, imprezy plenerowe dla bibliotekarzy i ognisko z czytelnikami Biblioteki.
  10. Koło Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego i członkowie z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej, z racji bliskich kontaktów z Oddziałem, często wspomagało Zarząd w organizacji wspólnych przedsięwzięć, zwłaszcza plenerowego Dnia Bibliotekarza i seminariów wyjazdowych.
Wszystkie koła organizowały środowiskowe obchody naszego święta, zapraszając do jego obchodów pracowników kultury, mieszkańców i lokalne władze. Popularne stały się spotkania w plenerze, wycieczki poza miasto, a także wyjazdy krajoznawcze. Chętnie uczestniczono w akcjach i imprezach proponowanych przez Zarząd, które sprzyjały integracji środowiska bibliotekarskiego.

VII. Sprawy finansowe

Działalność Oddziału opiera się na składkach członkowskich i ewentualnych dopłatach uczestników imprez. Bez tego nie byłaby możliwa tak szeroka i różnorodna oferta. Wspomnieć należy również o tym, że wiele instytucji (muzeów, ośrodków, w których gościliśmy, organizatorów i biur, z którymi współpracowaliśmy) udzieliło nam licznych zniżek, rabatów, czy wręcz odstąpiło od pobierania opłaty. Każdorazowo wysyłane były serdeczne podziękowania za taką formę wsparcia naszego Stowarzyszenia.
Działalność w 2005 roku rozpoczęliśmy z kwotą 16 227 zł, wpływy ze składek wyniosły 50 355 zł. Największą grupą wydatków w mijającej kadencji były koszty dofinansowania wyjazdów seminaryjnych i organizacja plenerowych Dni Bibliotekarza. W tych właśnie przedsięwzięciach uczestniczyło zawsze najwięcej bibliotekarzy i na tą właśnie działalność postawił ustępujący Zarząd.
Zarząd Oddziału od 12 lat prowadzi zbiórkę publiczną w formie cegiełek, dochody w całości przeznaczając na zakup nowości do WIMBP. W okresie 2005 – 2008 zebrano 124 356 zł. Całość akcji przyniosła już 273 938 zł.
Stan finansów na koniec 2008 roku wynosi 16 254 zł.
Szczegółowe sprawozdanie finansowe w załączeniu.


Zielona Góra, 15 stycznia 2009 r.

Przewodnicząca
Zarządu Oddziału
w Zielonej Górze
 

Halina Zielińska

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.