Powieść bazuje na koncepcji miłości Królowej Joanny Kastylijskiej do męża Filipa I. Piękny Filip umiera w niejasnych okolicznościach. Pod wpływem tego wydarzenia jego żona doznaje pomieszania zmysłów. Po kilkutygodniowym odrętwieniu nakazuje wyjąć trumnę męża z grobowca, całuje go, tuli i wyrusza z otwartą trumną w podróż przez Grenadę.
Wieści o podróży wywołały zgorszenie w katolickiej Europie. Papież Sylwester II, zaniepokojony wyczynami Królowej, zleca swojemu zaufanemu człowiekowi, by zajął się tą sprawą. W czasie zorganizowanego w Rzymie castingu wygrywa Juan de Valesco i wraz z najlepszym papieskim agentem (Brat Diego) dołącza do orszaku Królowej. Don Juan ma zadanie zainteresować Joannę Kastylijską rozmowami, by ta porzuciła myśli o zmarłym małżonku. Na czas misji Don Juan zrzeka się habitu i wciela się w towarzysza wypraw wojennych zmarłego Króla. Nawet zyskuje zaufanie wdowy. Jednak sprawy zaczynają się komplikować i rozpoczyna się intryga polityczna. Rzym nie chce skandalu. Hiszpańscy inkwizytorzy chcą, by Joanna uznana została za szaloną, bo wówczas jej ojciec Ferdynand II osadzi na tronie sześcioletniego syna obłąkanej, a sam ogłosi się regentem. Angielski poseł pragnie skłonić Joannę do poślubienia Henryka VII, co spowoduje, że Anglia stanie się potęgą. Z wątkiem tym wiążą się sytuacje sensacyjne, kryminalne i awanturnicze.
W książce znajdziemy również wątek miłosny. Maria w przebraniu mężczyzny i jej miłość do Don Juana. Mamy tu konfrontację dwóch wizji Kościoła Katolickiego. Rzecznikiem nurtu liberalnego jest Brat Diego, człowiek Papieża. Po drugiej stronie jest inkwizytor Quit, entuzjasta rozwiązań siłowych.
Osobnym wątkiem jest dramat tytułowego bohatera. Napawa go obrzydzeniem jego przeszłość. Tak jak Filip, Don Juan jest trupem, tylko żywym. Nienawidzi swojej burzliwej przeszłości.
Powieść kończy się happy-endem. Królowa została wyrwana z obłędu i godzi się na pochowanie męża. Może Don Juan pod wpływem miłości Marii zmieni się i przestanie być żywym trupem, a może będzie inne rozwiązanie?

 

Alina Wyskup
DKK prz F.1 WiMBP w Zielonej Górze

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.