2 marca 2009 r. na spotkaniu młodzieżowej grupy DKK przedyskutowaliśmy problemy zawarte w książce S. Dessen „Posłuchaj mnie...”
Według nas, młodzieży czytającej tę książkę, lekturze należy przyznać 5pkt w skali od 1do 6.
Autorka w „Posłuchaj mnie...” ukazała rzeczywiste problemy targające młodzieżą polską i nie tylko. Poruszyła kilka problemów, które dotykają młodzież bardzo często. To nie rodzice, lecz my sami na co dzień musi sobie z nimi radzić, chociaż nie zawsze wiemy w jaki sposób się z nimi uporać. Książka tylko częściowo pokazuje jak z kłopotami walczyć.
Jednym z problemów, który dotyka współczesną młodzież jest anoreksja. Autorka opisuje ją w zbyt łagodnym i optymistycznym świetle. Naszym zdaniem anoreksja, jako choroba psychiczna, niszczy młodego człowieka zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Książka zbyt mało dobitnie pokazuje fakt, iż ta choroba czyni ogromne spustoszenie w ciele każdego młodego człowieka i w jego rodzinie.
Lektura porusza też drugi bardzo ważny problem, a mianowicie problem odrzucenia w grupach rówieśniczych. Pokazuje jak trudno jest poradzić sobie z sytuacją, gdy czujemy się samotni wśród koleżanek i kolegów. Często czujemy się osamotnieni także w naszych rodzinach i tego nikt nie zauważa. Nawet najbliżsi, którzy nas kochają, tego problemu nie widzą u własnych dzieci. Annabel, główna bohaterka książki, momentalnie została odrzucona przez swoje przyjaciółki i znajomych. Z popularnej i lubianej dziewczyny stała się cierpiącą, samotną i skrytą osobą.
Kolejnym wątkiem poruszonym przez autorkę jest gwałt, który pisarka opisuje również w zbyt delikatny sposób. Aby ten problem trafił do młodzieży należy go przedstawić w sposób bardziej realny, a nawet drastyczny. Wprowadzić do opisu zdarzenia, jakim jest gwałt, większej ilości emocji i uczuć obu stron - winnego i obserwatorów.
Okładka książki wprowadza nas w błędne kolo, ponieważ z jednej strony zachęca do czytania, a z drugiej ukazuje smutne i przygnębiające wydarzenia.
Tę książkę czyta się szybko, ponieważ porusza problemy młodzieży polskiej i jest pisana dużym i czytelnym drukiem. Uważamy że w bibliotece tego typu książek powinno być dużo, dużo więcej.
Dyskusyjny Klub Książki pozwala nam spojrzeć na przeczytaną książkę naszymi oczami i zweryfikować je podczas koleżeńskiej dyskusji.

 

Joanna Hamerla, Justyna Tomaszewicz
oraz koleżanki i koledzy aktywni w dyskusji
DKK przy bibliotece w Garbiku



Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.