W majowe popołudnie o godz. 16.00 spotkaliśmy się po raz pierwszy, aby podzielić się wrażeniami i refleksjami o przeczytanych książkach. Na spotkanie przybyło 12 osób, 6 kobiet i 6. mężczyzn.


Pierwszą omawianą książką była „Biała Masajka” Corinne Hofmann. W zależności od płci osób wypowiadających się, zdania były podzielone. Mężczyźni nie mogli zrozumieć jak kobieta, osoba dorosła, mogła nie zdawać sobie sprawy z różnic kulturowych, językowych i obyczajowych wiążąc się z Masajem. Panie były odmiennego zdania okazując bohaterce współczucie i tolerancję. Były próby odniesienia tematyki masajskiej do książki „Safari Mingi” Wacława Korabiewicza, który swego czasu podróżował po Afryce.


Drugą omawianą pozycją był „Sentymentalny portret Ryszarda Kapuścińskiego” Jarosława Mikołajewskiego. Osoby, które kiedykolwiek przebywały w szpitalu mogły łatwiej utożsamić się z myślami i przeżyciami słynnego reportażysty. Próbowały odtwarzać trudne chwile pobytu w szpitalu, w wielu przypadkach zgadzając się z przemyśleniami Ryszarda Kapuścińskiego. Uczestnicy spotkania przyznali się, że gdyby ta książka nie została im polecona prawdopodobnie nigdy by po nią nie sięgnęli.


Następne spotkanie wyznaczyliśmy na 1 czerwca br. a do przeczytania wytypowano książkę Jarosława Mikołajewskiego pt. ”Przewodnik inteligentnego snoba według Franciszka Starowieyskiego”.
Edyta Zakrzewska
bibliotekarz nadzorujący DKK
przy BP w Świebodzinie

 

 1423

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.