524Nareszcie spotkałyśmy się w Dyskusyjnym Klubie Książki dla młodzieży, po dłuższej przerwie spowodowanej egzaminami gimnazjalnymi dziewcząt. Są już myślami w liceum, ale – z czego się bardzo cieszę – mimo ogromu obowiązków odwiedzają, gdy tylko mogą, nasz Klub. No i jest przy okazji piękny maj.
Tym razem była to prawdziwa uczta intelektualna; rzeczywisty przegląd problemowy: począwszy od pytania „Czy mężczyźni są światu potrzebni?” postawionego przez mężczyznę „z krwi i kości” Janusza L. Wiśniewskiego, poprzez „Złą dziewczynę” B. Ostrowickiej, aż po jakże tragiczny, humorystyczny, pospolito-groteskowy „portret młodości i utraconej niewinności” w „Przekleństwach niewinności” J. Eugenidesa, oraz „Chłopca w pasiastej piżamie” J. Boyne'a.
Na dobrą sprawę wszystkie tytuły mówią za siebie. Każdy się podobał, chociaż nie wszystkim w równym stopniu. Podzieliłyśmy się pokrótce najważniejszymi emocjami. I to było bardzo dobre. Wszystkie z wymienionych tytułów obfitują w pytania bez dobrej odpowiedzi, np.: czy tak musiało być? Napotykamy w nich sytuacje znajome, osobiście bliskie – w każdym razie bardzo często przypominają niezawinione krzywdy, prowadzące do nieodwracalnych, bolesnych skutków. Każda książka warta jest przeczytania. Każda traktuje o czym innym, ale daje wiele przemyśleń, przestróg, rad.
Wstępnie umówiłyśmy się na kolejne spotkanie we wrześniu, po wakacjach. I znów urośnie nam prawdziwy gąszcz problemów w dobrym literackim „sosie”, bo zamierzamy porozmawiać o następujących pozycjach: „Wszystkie boże dzieci tańczą” (H. Murakami), „Kobiety w życiu van Gogha”(D. Fell) oraz „Coraz mniej milczenia” (M.Fox).
Agata Kosiak
Bibliotekarz nadzorujący DKK dla młodzieży
w Nowej Soli

 

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.