10 czerwca 2009 r. w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze odbyło się szkolenie dla moderatorów i koordynatorów Dyskusyjnych Klubów Książki. Spotkanie, dotyczące „Literatury i kina”, prowadził Piotr Marecki - redaktor, wydawca, kulturoznawca, organizator festiwali literackich i sesji naukowych, zajmujący się współczesnym kinem i literaturą oraz związkami literatury z nowymi mediami, publikujący w książkach zbiorowych oraz czasopismach m.in. w „Kinie", „Lampie", „Kwartalniku Filmowym", piszący felietony o tematyce kulturalnej do „Gazety Wyborczej" w Krakowie. Oprócz nowej literatury, zajmuje się także pisarzami „źle obecnymi", niedocenionymi.

Marecki, licznie zgromadzonym bibliotekarzom, przybliżył adaptacje kinowe polskich bestsellerów książkowych na przełamie od II wojny światowej po dzień dzisiejszy. Każdą z nich szeroko omówił, także pod względem artystycznym scenariusza i odbioru przez widzów. Przybliżył także różnice między szkołami filmowymi i rodzajami scenariuszy.

Szkolenie pozwoliło przypomnieć sobie o kultowych filmach nakręconych przez tuzy polskiej reżyserii, jak również o wspaniałych książkach, które były przyczynkiem do ich powstania.