Biały tygrys to w świecie zoologicznym bardzo rzadki gatunek. Taki biały kruk. Jest nim bohater powieści Adigi-Balram Halwai. Domorosły filozof, przedsiębiorca a przede wszystkim człowiek, który wyrwał się z sideł kastowego przeznaczenia. Powinien do końca życia być wyrobnikiem, a tymczasem dzięki nieprzeciętnej inteligencji i wrodzonemu buntowi - odmienia swój los. Przez siedem nocy, w świetle groteskowego żyrandola, Balram opowiada przejmującą historię swojego życia.
Z uczciwego, naiwnego chłopca, który zajmował się wyrobem słodyczy, staje się bezkompromisowym zabójcą. A wszystko to po to, aby dostać się do lepszego, bogatszego w możliwości świata.
Obraz Indii jaki maluje pióro Adigi to: bieda, korupcja, ciemnota, kasty, bezprawie, wyzysk. Socjologiczna dżungla, w której łatwo się zagubić moralnie, zwłaszcza jak się zostało genetycznie obdarowanym wysokim ilorazem inteligencji i niezgodą na los wyrobnika.
Czy Indie są właśnie takie czy to tylko imaginacja autora? Na to pytanie odpowiedzi nie ma, można tylko uwierzyć pisarzowi, który sam jest Hindusem i nie chce czytelnikowi wciskać boolywodzkiego „kitu”, bo niestety taki sielankowy obraz wyciska nam ostatnio sentymentalne łzy z oczu.
Agata Wojtkowiak
Moderator DKK w Nowej Soli

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.