13 maj 2009…to już drugie nasze spotkanie z twórczością Barbary Kosmowskiej i bardzo ciekawe z mieszkańcami wsi Hermańce. Wieś to bardzo zwykła, sielankowa i pospolita, położona wśród pól i pięknych lasów, tak jak nasza Klenica…
Honorowym gościem na naszym spotkaniu był nasz Wójt Jacek Biliński .Tym razem spotkaliśmy się w Gminnym Ośrodku Kultury w Bojadłach.
„W Hermańcach jest pięknie wiosną, latem, zimą i jesienią, ale w pozostałe dni panuje u nas zwykle brzydka pogoda”- tak opisuje swoją okolicę Złotowski, narrator i przewodnik po Hermańcach. Złotowski chce być pisarzem. A skąd u Złotowskiego i jego kolegi pomysł bycia pisarzem? Otóż, literacką pasję wzbudził w nich Bruno, poeta, który przyjeżdżał do Hermańców. Bruno to oddzielna postać o której dowiadujemy się z listów pisanych do niego przez Złotowskiego.
Listy znajdują się zwykle na końcu rozdziału, jakby tworzyły zamknięcie tematu w nim poruszanego.
Autorka ukazuje portrety typowe dla społeczności wiejskiej. Chociaż kilka się wyróżnia. Mamy bowiem wpływowego księdza, ambitnego lekarza i akuszerkę.
Są też pewne miejsca o dziwnych nazwach. Miejsca istotne dla bohaterów. Wszyscy dokładnie wiedzą czego dotyczą. Jest to Dolina Majtek i Suche Bagna, pochłaniające zdesperowanych mieszkańców, knajpa o nazwie „Maliczik”, a także kościół i klinika psychiatryczna.
Wieś nie jest całkiem głucha na nowości. Jest świetlica, są samochody i komputery, niektórzy mają Cyfrę Plus i Internet, ale bezrobocie jest duże. Takich wsi są chyba setki w Polsce.
Bohaterowie ujmują nas swoją mentalnością, rzetelnością, przywiązaniem do swojego miejsca urodzenia to są ostatnie słowa bohatera „ Jak się już urodziłeś w Hermańcach to po Tobie. Zawsze jesteś stąd”
Akcja dynamiczna, prosty język, o cechach humoru, a to sprawia, że się nie nudzimy. Czytanie książek Kosmowskiej to czysta przyjemność.
Następne spotkanie planujemy po wakacjach.
Do zobaczenia
Regina Słowińska
moderator w DKK Klenicy

 

1058 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.