27 sierpnia o godz. 16.00 spotkałyśmy się - po wakacyjnej przerwie - w młodzieżowym Dyskusyjnym Klubie Książki. Podobno nasze grono ma się powiększyć, więc to późnosierpniowe popołudnie było zapewnie ostatnim w dotychczasowym, kameralnym składzie. Większa liczba uczestników spotkań z pewnością podniesie temperaturę dyskusji. Wczorajsze trzy godziny, to pożytecznie i przyjemnie spędzony czas - nastolatki są świetnymi partnerkami w rozmowie. Wnoszą świeżość spojrzenia na różne sprawy, pogodę i całkiem po prostu... najszlachetniejszy kawałek młodości. Mówiłyśmy o trzech tytułach, mianowicie: „Kobiety w życiu van Gogha”, „Wszystkie boże dzieci tańczą” i „Coraz mniej milczenia”. Wcześniej czytałyśmy „Przekleństwa niewinności”. Doszłyśmy do wniosku, że wspólnym mianownikiem wszystkich pozycji jest niemożność odnalezienia przez bohaterów własnej tożsamości; problemy z tym związane. Problemy mające różną genezę, jednak podobne konsekwencje. Na szczęście „Wszystkie boże dzieci tańczą” tchną optymizmem. Można swoje życie przemienić na lepsze, choć czasem potrzeba do tego „trzęsienia ziemi”.
Agata Kosiak
moderator DKK w Nowej Soli