Czy ryjówki bardzo różnią się od ludzi? Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że tak. Są mniejsze, mają ryjek, a w dodatku piszą prawdziwe listy w kopertach. Taka jest Florka, ryjówka słynna ze swoich listów do Józefiny. W listach do swojej przyjaciółki Florka dzieli się z nią przeżyciami ze swojego życia. Dzięki temu dowiadujemy się, czy ryjówka może zmienić się w świnkę, dlaczego rodzice ryjówek bywają czasem dziwnie roztargnieni, a przede wszystkim — co się dzieje, gdy w domu małej ryjówki pojawia się niespodziewanie młodsze rodzeństwo. I tu okazuje się, że i małym, i dużym ryjówkom w przetrwaniu trudnych chwil pomaga ciepło, cierpliwość i poczucie humoru. Może więc ryjówki nie różnią się tak bardzo od ludzi?
Dzieci były zachwycone lekturą. Podobała im się treść książki oraz barwne ilustracje. Na koniec dyskusji dzieci doszły do wniosku, że przygody Florki bardzo przypominają im ich własne zabawy i spotkania z przyjaciółmi. Warto dodać, że dzieci wykonały wielką kolorową ilustrację, która obrazuje treść pierwszego rozdziału.

Katarzyna Tomaszewska
Moderator DKKw Bojadłach