,,Wszystko, tylko nie mięta” autorstwa Ewy Nowak, to już szósta książka omawiana na spotkaniu DKK. Ostatnie odbyło się 1 października 2009r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy we Wschowie.

W spotkaniu wzięło udział dziewięcioro gimnazjalistów. Siedząc w kręgu, wymienialiśmy się swoimi wrażeniami, w odniesieniu do przeczytanej książki.

Autorka w bardzo przystępny i ciekawy sposób przedstawiła codzienne życie i problemy rodziny Gwidoszów. W rodzinie tej rozmowy nie ograniczają się do zdawkowych pytań o szkołę i oceny. Rodzice na ogół wyczuwają, kiedy dzieci mają jakiś problem i próbują znaleźć sposób, żeby im pomóc.

Ciepłe poczucie humoru i mądre podejście do problemów nastolatków, to główne atuty tej powieści. Książka opowiada o życiu nastolatków ich problemach, kompleksach, kontaktach z rówieśnikami i o miłości.

Dużym zainteresowaniem spotkała się również wśród klubowiczów. Z wielkim zaciekawieniem śledzili oni losy bohaterów. Pogadankę, umilał jak zwykle słodki poczęstunek.

Celem spotkania było uświadomienie uczestnikom, że dorastanie wiąże się ze zmianami fizycznymi i psychicznymi a jednym z objawów jest niemożność zrozumienia samego siebie.

Dlatego myślę że książka ta, jest świetną wskazówką dla młodzieży nie umiejącą radzić sobie w tym trudnym okresie jakim jest dojrzewanie.

Danuta Ratuszniak

DKK we Wschowie