Książka pt.: „W zielonej dolinie” napisana przez Barbarę Gawryluk jest opowiadaniem o życiu na wsi. Malwina jest młodą dziewczyną, jej rodzeństwo to Asia
i Kajtek. Przyjaźni się z Kubą (który wie wszystko o roślinach i zwierzętach leśnych) oraz Dorotką i Celiną, które są jej najlepszymi koleżankami. Razem doświadczają niesamowitych przygód, mimo że pochodzą z różnych środowisk. Dzieci spędzają wakacje razem, ich przygody są ciekawe, bo przeżywają je wspólnie - dzieci z miasta i goszczące je dzieci z gospodarstwa agroturystycznego „Zielona Dolina”. Chłopcy razem sprzątają cmentarz z I wojny światowej, dziewczynki chodzą na spacery, razem uczestniczą w ratowaniu jamnika oraz młodego bociana. Atrakcyjność gospodarstwa i mnóstwo zdarzeń o szczęśliwym zakończeniu sprawia, że telewizja postanawia nagrać reportaż o wsi, w której mieszka Malwina. O pozostałych szczegółach każdy powinien sam się dowiedzieć.
Moim zdaniem książka jest pisana dla młodszych dzieci, gdyż Malwina i jej przyjaciele są uczniami I i II klasy szkoły podstawowej. Autorka zadbała o szczegóły, które są ważne dla młodego czytelnika do zgłębienia treści tego opowiadania.

Justyna Najdek
kl. I PG Nr 2