Listopadowy DKK w Świebodzinie rozpoczął nowy cykl spotkań składający się z dwóch części. W pierwszej, śledziliśmy wynurzenia Gustawa Holoubka na podstawie jego książki „Wspomnienia z niepamięci”. W drugiej, zgodnie z wnioskiem niektórych dyskutantów, omawiana była twórczość i poglądy Ericha von Dänikena, związane z wpływem kosmitów na cywilizację ziemską.
G. Holoubek w swoich wspomnieniach skupił się na latach dzieciństwa i młodości nie odnosząc się do warsztatu pracy i kreacji ról. Właśnie to w opinii wielu dyskutantów powodowało, że książka jest mało ciekawa.
Natomiast postać von Dänikena i jego poglądy wywołały prawdziwą burzę mózgów. Autor uznawany powszechnie za wizjonera, fantastę i dyletanta sprowadził istnienie wielu tajemniczych budowli do wymiaru kosmicznego. Wszystkie jego poglądy, jak dotąd, nie zostały przyjęte przez autorytety naukowe. W wypowiedziach dyskutantów zauważono różnorodne postawy i oceny; zwrócono uwagę na jego niechlubną przeszłość, która mogła mieć pewien wpływ na osobowość i poglądy. Poddając krytyce jego hipotezy, posługiwano się sprawdzonymi teoriami naukowymi, takimi jak m. in. konwergencja kulturowa. Dyskusja uzupełniana była pokazem książek Dänikena ze szczególnym uwzględnieniem publikowanych tam zdjęć. Na koniec stwierdzono z nadzieją, że być może niektóre z jego poglądów zostaną potwierdzone naukowo.
Następne spotkanie wyznaczyliśmy na 7. grudnia typując do przeczytania książkę Marka Edelmana „I była miłość w getcie”. Ponadto zaproponowano do dyskusji temat powstanie państwa polskiego.


Do następnego spotkania!

Moderator DKK w Świebodzinie
H. Serewa i E. Zakrzewska

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.