Na listopadowym spotkaniu DKK, funkcjonującym przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gubinie, dyskutowałyśmy o prozie Jana Pawła Krasnodębskiego, który to odwiedził naszą bibliotekę 3 listopada br. Spotkanie z pisarzem zachęciło nas do sięgnięcia po jego powieści, zwłaszcza ostatnio wydane, „Zapach kobiety” oraz „Stokrotka i demony”.
W „Zapachu kobiety” autor ukazuje zmagania głównego bohatera, Denata Omskiego, z samym sobą i otaczającą go rzeczywistością ostatnich lat. Pisarz Omski, miłośnik i wielbiciel książek, dotknięty jest dziwną dolegliwością polegającą na zapadaniu w śpiączkę i nie pamiętaniu przeszłości. Po przebudzeniu leczony jest przez psychiatrę, który zaintrygowany tym przypadkiem namawia go, by próbował odzyskać pamięć poprzez zapachy. Dzięki przypominaniu sobie zapachów Omski wraca do wspomnień o kobietach swojego życia i podkreśla znaczenie pozytywnych relacji partnerskich, dzięki którym łatwiej jest mu pogodzić się z różnymi aspektami egzystencji – życia.
Twórczość Jana Pawła Krasnodębskiego oscyluje wokół problemów, które dotykają współczesnego człowieka oraz przemian obyczajowych i konfliktów w naszym globalnym społeczeństwie. Bohaterowie jego książek to ludzie borykający się z różnymi nałogami (alkoholizmem, narkomanią) oraz wewnętrznie walczący ze sobą, swoimi uczuciami i emocjami. Dyskutując o „Stokrotce” oraz „Stokrotce i demonach” doszłyśmy do wniosku, że te książki są ważne i potrzebne, zwłaszcza dla młodych ludzi, ku przestrodze. Realistyczne wyznanie młodej dziewczyny, która pogrąża się w nałogu narkotykowym, próbuje z nim walczyć, opisania przez autora bez „upiększania” to obraz dający do myślenia, nie pozostawiający czytelnika obojętnym. Autor zwraca także uwagę na samotność młodych ludzi, którym brakuje dobrych relacji z rodzicami i światem dorosłych. Brak tego kontaktu i akceptacji często doprowadza do tragicznych wyborów. W książce „Stokrotka i demony” ukazującej dalsze losy „Stokrotki” już jako terapeutki w ośrodku zwalczania uzależnień, gdzie jedna z pacjentek demaskuje główną bohaterkę, kwestionując jej wiarygodność jako psychologa, autor przedstawia konsekwencje zatajenia prawdy o sobie, powracające demony przeszłości, które burzą całe życie Stokrotki. Jan Paweł Krasnodębski w swoich powieściach nie potępia swoich bohaterów lecz przedstawia zmiany zachodzące w psychice człowieka uzależnionego, jego własne piekło i demony, a ocenę pozostawia czytelnikom.

 

Ewa Dąbek
moderator DKK w Gubinie

 1532 1533

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.