Dnia 7 grudnia 2009r. odbyło się siódme i ostatnie w tym roku spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki w Świebodzinie. Kontynuowało ono nową formułę spotkań zgodnie z którą, najpierw omawiano książkę wybraną z tzw. kanonu książek DKK, a następnie dyskutowano o początkach państwa polskiego na podstawie prezentacji multimedialnej.
Książka Edelmana „I była miłość w getcie” wywołała burzliwą dyskusję na temat relacji znanego kardiochirurga spisanej przez Paulę Sawicką. Wykazano abwiwalentną postawę Autora, który kategorycznie stwierdził, że człowiek z natury jest zły, a jednocześnie swym postępowaniem stanowczo temu zaprzeczał. Podkreślano ogromny humanitaryzm Edelmana, który opracował poradnik dla służb medycznych jak mają się zachowywać wobec osób chorych. Zwrócono uwagę na całkowitą bezinteresowność Autora i wielką empatię w stosunku do ludzi pokrzywdzonych przez los. Wyjaśniono pochodzenie znaczenia tytułu książki oraz przypomniano trzy nazwiska osób, bez których nie byłoby tej książki: Pauli Sawickiej, Julii Hartwig oraz Jacka Bocheńskiego.
W dalszej części spotkania, dwaj jego uczestnicy przedstawili nowe teorie dotyczące początków państwa polskiego opierając się na mało popularnych do tej pory, źródłach. Omówienie tego zagadnienia poparte zostało prezentacją multimedialną. Aby lepiej zrozumieć procesy kształtowania się państwowości polskiej, starano się to pokazać w szerszym kontekście europejskim. Podkreślono znaczenie wypraw wikingów, zwłaszcza szwedzkich Waregów, którzy żaglowiosłowcami zwanymi drakkarami, poprzez Pregołę, Niemen i Dźwinę, docierali w głąb późniejszej Rusi Kijowskiej. Następnie skupiono się na terenach ob. Wielkopolski, wykazując, że nie Gniezno ale Giecz stanowił kolebkę państwa polskiego przesuwając czas jego powstania z lat czterdziestych X w. na lata sześćdziesiąte wieku IX.
Ciekawym tematem, który także poruszono był udział Słowiańszczyzny na terenach położonych na wschód od Łaby i na zachód od Odry. Mowa o Słowianach Połabskich, z których później wykształciły się Serbołużyczanie. Do dziś na terenie d. NRD mieszka ok. 60.000 tych osób, które mają dwa swoje organy: Macicę Serbską i Domowinkę. Poza tym, zachowały się dawne słowiańskie nazwy, np. Lubniów, Chudowina, Wojerecy, Zły Komorów i inne. Językiem, kulturą i tradycją Serbołużyczan zajmuje się nauka zwana sorabistyką.
Spotkanie grudniowe miało bardzo uroczysty charakter; życząc nowych, jeszcze ciekawszych spotkań oraz wiele pomyślności w nowym 2010 r. wzniesiono toast i wręczono drobne upominki klubowiczom.
Na następne spotkanie w dn. 18. stycznia zaproponowano do przeczytania „ Festung Breslau” M. Krajewskiego a do dyskusji klątwę Gaudentego.

 

Moderatorzy spotkań DKK w Świebodzinie
E. Zakrzewska i H. Serewa

 1427 1428 

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.