Lutowe spotkanie uczestników DKK w Świebodzinie składało się z dwóch części. W pierwszej, dwaj jego uczestnicy omówili tematy związane z insygniami królewskimi, ich rodzajami i znaczeniem w dziejach monarchii polskiej. W drugiej części spotkania poddano dyskusji książkę „Ostatni wykład” Pauscha i Zaslowa.
Wśród insygniów królewskich zwrócono szczególną uwagę na koronę, berło i jabłko. Każde z nich miało swą odrębną funkcję i znaczenie. Korona (łac. = wieniec) składała się najczęściej z 9 do 10 segmentów, zwieńczonych stylizowaną lilią z perłą na wierzchołku. Berło, trzymane w prawej dłoni, zwane także sceptrem, zakończone było kwiatonem. Jabłko królewskie swym okrągłym kształtem z krzyżem na górze, miało symbolizować władzę panującego nad całym światem chrześcijańskim. Trzymane było zawsze w lewej dłoni, jako że pochodziło od serca, od Chrystusa. Po raz pierwszy jabłko dotarło na ziemie polskie ze Szwecji w XVI wieku sprowadzone przez Katarzynę Jagiellonkę. Drugi z uczestników DKK omówił najważniejsze daty i zdarzenia dotyczące losów polskich insygniów królewskich.
Książka „Ostatni wykład” wzbudziła kontrowersję wśród dyskutantów, od samych pochlebstw aż po druzgocącą krytykę. Jej zwolennicy podkreślali wybitne walory psychologiczno – dydaktyczne napisane przez człowieka, który stojąc w obliczu śmierci pragnie pomału rozstać się z tym światem w zgodzie z własnym sumieniem. Krytycy przyznali, że nie mogli jej doczytać do końca, gdyż z góry mogli przewidzieć dalszą treść książki. Stwierdzili, że jest to typowy przykład pisarstwa amerykańskiego obliczonego wyłącznie na komercję i zysk. Jeden z uczestników próbował dokonać pewnego porównania ostatnich wypowiedzi człowieka przygotowującego się na śmierć, do ostatnich słów ludzi konających na łożu śmierci. Przytoczył tu kilkanaście cytatów znanych ludzi ze świata nauki, kultury i polityki.
Niespodzianką spotkania przygotowaną przez moderatora był obraz poziomu oświaty i kształcenia w Polsce w odniesieniu do państw europejskich. Moderator opierała się przy tym na podstawie badań zachodniej agencji badania opinii publicznej, której wyniki nie są korzystne dla Polski. Na badanych 27 krajów Polsce przypada miejsce 19. Zwrócono uwagę na malejący udział kadry inżynieryjno – technicznej wśród absolwentów wyższych uczelni, co może w przyszłości doprowadzić do zapaści cywilizacyjnej kraju. I tym, niestety, pesymistycznym akcentem zakończyło się drugie w tym roku spotkanie DKK w Świebodzinie.
Na następne spotkanie wybrano jedną z książek Jerzego Pilcha, a jako dowolny temat, jedna z uczestniczek omówi twórczość pisarki Joyce Carol Oates.
Spotkamy się w uroczystym dniu 8 marca 2010 r.

 1431 1432 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.