Bernhard Schlink urodził się w roku 1944 w Bielefed. Jest niemieckim profesorem nauk prawnych oraz powieściopisarzem. W latach 1987 – 2005 był sędzią trybunału konstytucyjnego w okręgu Nadrenii Północnej – Westfalii w Munster. Obecnie mieszka i żyje w Bonn i Berlinie. Swoje teksty zaczął pisać w wieku 8 lat. W dramacie „Bratobójstwo” opisał sprzeczkę z bratem Wilhelmem.

Za książkę „Lektor” otrzymał wiele nagród . Książka została zekranizowana oraz przetłumaczona na 39 języków. Bohaterem książki jest piętnastoletni Michael Bory. Chłopiec jest zagubiony po długiej chorobie. Pewnego dnia w jego życiu pojawia się Hanna - 36-letnia konduktorka. Jego życie nagle się zmienia. Poznaje przy niej smak seksu, kobiecości i szczęścia. Czyta jej na głos książki. Hanna nagle znika. Po latach Michael, jako student prawa, śledzi procesy nazistowskich zbrodni. Na sali sądowej spotyka Hannę - dawną kochankę, która oskarżona jest o popełnienie odrażających zbrodni w obozie koncentracyjnym. „Lektor” to książka napisana w sposób prosty i swobodny, mimo to niejednokrotnie potrafi zaskoczyć i wzruszyć. Jej lekkość doskonale współgra z ciężarem, jaki niesie ze sobą treść. Opowiadając historię Hanny, autor zmusza nas do zastanowienia się czy ludzie pracujący w obozach koncentracyjnych byli tak źli. Czy można ich usprawiedliwiać? Czy można kochać kogoś z takich osób? Jak żyć z ciężarem zbrodni, której dokonały poprzednie pokolenia?

W książce autor zwraca uwagę na całe mnóstwo różnego rodzaju zagadnień. Przy każdym podejściu odkrywa się coraz to nowe rzeczy i na poruszane kwestie spogląda się z innej perspektywy. W książce nikt nie wygrywa. Hanna popełnia samobójstwo, bo jedynie śmierć może przynieść wybawienie. Miłość Michaela jest dożywotnim więzieniem, z którego jednocześnie pragnie się wyrwać i z którego nie potrafi się uwolnić. Jest to tragiczna i poruszająca powieść, w której romans i miłość dwojga ludzi kończy tragicznie historie ich życia.

 

Alina Wyskup
DKK przy Filii nr 1 WiMBp im. C. Norwida w Zielonej Górze

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.