,,Moja ciotka jest delfinem” autorstwa Anne Provoost, to książka omawiana w dniu 18 lutego 2010 r. na spotkaniu DKK, w Bibliotece Publicznej we Wschowie.

Opowiada historię kilku lat życia dziewczynki molestowanej seksualnie przez własnego ojca. Tara wraz z rodzicami mieszka w nadmorskiej willi. Na pozór tworzą szczęśliwą rodzinę. Jednak dziewczynka uważana jest w okolicy za dziwaczkę. W wielu sytuacjach przejawia agresywne zachowanie, kilkakrotnie sama się okalecza. Jest zamknięta w sobie, nie pozwala nikomu się dotykać. Jedyną osobą z którą spędza czas jest jej kuzynka Anna, która mieszka niedaleko. Ojciec obsypuje Tarę prezentami, by nie wyjawiła nikomu co dzieje się w jej domu. Pewnego dnia matka dziewczynki odkrywa prawdę i popełnia samobójstwo.

Dużą rolę w życiu Tary odegra pewna badaczka, która opiekuje się delfinami. Kobieta domyśla się powodu takiego zachowania, gdyż w młodości przeżyła podobny koszmar i chce uwolnić od niego dziewczynkę.

Książka bardzo podobała się uczestnikom DKK (chcę tu zaznaczyć że to młodzież gimnazjalna). Nie wstydzili się rozmawiać o tym osobliwym problemie, wręcz przeciwnie, z entuzjazmem dzielili się swoimi spostrzeżeniami.

W obecnym świecie pełnym nieufności, zakłamania i brutalności coraz więcej dzieci pada ofiarą molestowania. Wbrew temu co sądzi społeczeństwo coraz częściej dzieci zostają krzywdzone przez osoby dobrze im znane – sąsiada, wujka, nauczyciela, ojca itd.

Molestowanie to każda aktywność seksualna z udziałem dziecka podjęta przez dorosłego. Wykorzystanie seksualne to każdy kontakt fizyczny mający na celu doznanie seksualnej przyjemności. To nie tylko dotykanie sfer intymnych, ale także pokazywanie dziecku pornografii, podglądanie dziecka, fotografowanie go w seksualnych pozach, zachęcanie dziecka do obserwowania aktów seksualnych.

Aby uchronić nasze dzieci przed molestowaniem nie bójmy się z nimi otwarcie i szczerze rozmawiać, utrzymujmy z dzieckiem stały kontakt, poświęcajmy mu choć chwilę w ciągu dnia. Nigdy nie bagatelizujmy spraw, o których mówi nasze dziecko niezależnie od tego, jaki mamy stosunek do danej sprawy.

W sytuacji, kiedy uświadomimy sobie, że dziecko mogło paść ofiarą molestowania, pierwszą i zasadniczą pomocą jakiej możemy udzielić dziecku jest rozmowa. Szczera sprawia ulgę, pozwala zrzucić brzemię tajemnicy i daje nadzieję na zmiany.

Polecam książkę każdemu, niezależnie od płci i wieku, to prawdziwe studium psychologiczne. Powieść uczy odpowiedniego postępowania i modeluje zachowania społeczne. Opowiada o czymś trudnym do zrozumienia, co nie powinno istnieć. Ma też działanie profilaktyczne w stosunku do dzieci, które nie są molestowane i zwiększa jego szanse, że będzie potrafiło sobie poradzić, gdyby ktoś chciał je wykorzystać.

Danuta Ratuszniak
Moderator DKK we Wschowie

 

 1292

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.