Florka to ryjówka, małe zwierzątko podobne trochę do myszy. Jest najmniejszym ssakiem żyjącym w Polsce (4-6 cm dł. waga 3-7 g).
Podczas wakacji nad morzem Florka poznała i polubiła myszkę Józefinę. Po powrocie z wakacji pisała do niej listy, w których dzieliła się z przyjaciółką różnymi dramatycznymi przeżyciami ze swego życia. Z listów dowiadujemy się czy ryjówka może zamienić się w świnkę i skąd się biorą różowe okulary. Dowiemy się także dlaczego jej rodzice bywają czasem dziwnie roztargnieni, a przede wszystkim – co się dzieje gdy w domu pojawia się niespodziewanie dziwne zjawisko zwane młodszym rodzeństwem.
Okazuje się, że małym i dużym ryjówkom w przetrwaniu trudnych chwil pomaga trochę ciepła, cierpliwości i poczucia humoru. Może więc ryjówki nie różnią się tak bardzo od ludzi? Dzieci były zachwycone lekturą. Podobała im się treść książki i piękne ilustracje oraz śmieszne podpisy pod listami Florki do Józefiny jak: „całuski jak wściekłe kluski”, „pozdrówki - nerwówki”, „buziaki - pajęczaki”. Podczas spotkania dzieci rysowały „swoją” Florkę.
Moderator DKK w Osieczniczy

Barbara Przeździęk