27 stycznia 2010 r. w czytelni Biblioteki Publicznej w Osiecznicy odbyło się spotkanie inauguracyjne Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Omówione zostały założenia i zasady funkcjonowania DKK. Obejrzeliśmy także prezentację multimedialną o działalności Klubów Książki w Polsce. Rozmawialiśmy o książkach, które czytaliśmy, które wywarły na nas duże wrażenie oraz o tych, które polecilibyśmy do przeczytania innym. Klubowiczki zapoznały się z listą książek zakupionych do DKK i wybrały kilka tytułów do czytania na następnych spotkaniach.
Na spotkaniu dyskutowaliśmy o książce R. Pauscha „Ostatni wykład”. Książka opowiada o pożegnalnym wykładzie nieuleczalnie chorego na raka trzustki profesora „od programów komputerowych” z amerykańskiego uniwersytetu Karnegie Mallon w Pittsburgu. Wykład „Jak spełniłem swoje marzenia z dzieciństwa” opowiada o tym jak należy żyć, że trzeba wytyczać sobie kolejne cele w życiu i dążyć do nich.
„Okazuj ludziom wdzięczność za to, co dla ciebie zrobili. Kiedy coś spieprzysz przeproś. Nigdy nie narzekaj, po prostu pracuj jeszcze ciężej. A przede wszystkim nie rezygnuj z dziecięcych marzeń.” – mówił profesor okraszając wykład licznymi dygresjami, wspomnieniami z młodości i dowcipami.

„Większość z nas miało w dzieciństwie marzenia, miejsca, które chcieliśmy zwiedzić, ludzi, których chcieliśmy spotkać, pracę, którą chcieliśmy wykonywać. To wszystko to nasze marzenia, które mogą się stać potężnym źródłem motywacji. Niektórzy z czasem rezygnują z nich. Zachowanie ich to podstawowa wartość, która świadczy o naszym człowieczeństwie.”

Książka wywarła na nas duże wrażenie. Każdy powinien się zastanowić nad tym, że „Czas jest wszystkim co masz i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej niż sądzisz”.

Moderator DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk