Przy kawie, herbacie i ciastkach kolejne spotkanie DKK dla Dorosłych w Bibliotece Publicznej w Osiecznicy odbyło się 24 lutego 2010 r. Dyskutowaliśmy o książce V. Swarupa „Slumdog. Milioner z ulicy”. To wspaniała, przejmująca opowieść o zawiłych losach Rama Mahamada Thomasa- biednego chłopaka ze slamsów w Indiach. Został on aresztowany, za to, że poprawnie odpowiedział na dwanaście pytań w teleturnieju „Kto wygra miliard?”. Nikt nie wierzy, że biedny sierota, który nigdy nie przeczytał gazety i nie chodził do szkoły potrafił podać nazwę najmniejszej planety Układu Słonecznego albo tytuł dramatu Szekspira. Po prostu musi oszukiwać! Oglądając telewizyjny zapis programu, Ram opowiada nam zdumiewającą historię swego życia, przez które prowadzi go niezawodny instynkt. Za każdym z pytań teleturnieju kryje się jakaś opowieść – o dzieciństwie pod opieką księdza, o spotkaniu z australijskim pułkownikiem mającym obsesję na punkcie bezpieczeństwa, o nielegalnej pracy przewodnika w Tadż Mahal. Imponujące jest to, że bohater walcząc każdego dnia o swoje życie nie rezygnuje z marzeń. Każde przeżycie niesie naukę i on to dostrzega. Każde okrucieństwo jeszcze bardziej go uwrażliwia. Zadziwiające, że mimo strasznych przeżyć nie ma w nim nienawiści, a jedynie niesamowita energia i wola przetrwania.

Moderator DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk