Kolejne spotkanie DKK dla Dorosłych w Bibliotece Publicznej w Osiecznicy odbyło się 17 marca 2010 roku. Dyskutowaliśmy o książce B. Schlinka „Lektor”. Główny bohater Michael mając piętnaście lat poznaje przypadkowo Hannę, piękną, pociągającą i znacznie starszą od siebie kobietę, w której zakochuje się bez pamięci. Chłopak zaczyna bywać w jej domu. Ich romans szybko przeradza się w namiętność, a częścią miłosnego rytuału staje się czytanie książek – on zostaje jej lektorem, ona dzięki niemu mniej dotkliwie odczuwa samotność. Pewnego dnia znika bez śladu. Mija kilka lat. Michael już student prawa, spotyka Hannę na sali sądowej. W trakcie procesu poznaje mroczną przeszłość swojej ukochanej. Stopniowo uświadamia sobie, że Hanna strażniczka w obozie koncentracyjnym, ukrywa prawdę, której wstydzi się bardziej niż popełnionych zbrodni. Jako jedyna zostaje skazana na dożywocie. Jej wyrok byłby mniej srogi, gdyby przyznała się do skrywanej prawdy o tym, że jest analfabetką. Tak, jak niegdyś Michael czytał jej na głos dzieła klasyki światowej, tak teraz przesyła jej do więzienia kasety z nagraniami tych dzieł. Dzięki nim Hanna uczy się samodzielnie czytać i pisać. Tuż przed wyjściem z zakładu, po kasacji reszty wyroku, popełnia samobójstwo.
„Lektor” jest powieścią, o której nie da się łatwo zapomnieć. Opowiadając historię Hanny, autor zmusza nas do zastanowienia się nad pewnymi rzeczami i zadaje masę trudnych pytań, na które nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Gdzie zaczyna się odpowiedzialność za popełnione czyny? Czy ludzie pracujący w obozach koncentracyjnych byli bardzo źli? A może tylko trochę źli? Czy można ich w jakiś sposób usprawiedliwić? Czy należy przestać kochać kogoś, kto okazał się być jedną z takich osób? Jak żyć z ciężarem zbrodni, której dokonały poprzednie pokolenia? Powieść skłania do refleksji na temat uwikłania powojennego pokolenia Niemców w niemiecką winę i ich rozrachunku z przeszłością.
„Lektor” to ksiązka napisana w sposób prosty i swobodny, mimo to potrafi zaskoczyć i wzruszyć. Lektura tej powieści wywołała wśród czytelniczek moc ogromnych emocji. Czytelniczki były poruszone historią Hanny i żadna z nich nie pozostała obojętna na jej tragiczny los.

 

Moderator DKK w Osiecznicy
Barbara Przeździęk

 

 

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.