I Sprawy organizacyjne
1. Ilość kół w okręgu lubuskim nie zmieniła się i wynosi 18. Zrzeszonych jest 281 członków, tj. o 7 więcej, niż w 2008 r.
Oddział w Gorzowie Wlkp.: 6 kół, 101 członków, w tym:
- biblioteki naukowe: 9
- biblioteki publiczne: 67
- biblioteki pedagogiczne: 17
- biblioteki szkolne: 6
- członkowie emeryci: 2
Oddział w Zielonej Górze: 12 kół, 180 członków, w tym:
- bibiblioteki naukowe: 11
- szkoły wyższe (poza bibliotekami): 1
- biblioteki publiczne: 131
- biblioteki pedagogiczne: 24
- biblioteki szkolne: 4
- inne instytucje: 3
- członkowie emeryci: 6
2. 19 marca zorganizowano w Zielonej Górze Okręgowy Zjazd Wyborczy, na którym wybrano nowe władze okręgu lubuskiego oraz delegatów na Krajowy Zjazd SBP. Przewodniczącą Zarządu Okręgu SBP w Zielonej Górze została wybrana Dorota Kaczmarek, kier. Działu Promocji i Wydawnictw w zielonogórskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. C. Norwida.
3. Posiedzenia Zarządu Okręgu:
10.03 – sprawy organizacyjne Okręgowego Zjazdu Sprawozdawczo-Wyborczego w terminie
19 marca. Zdecydowano o pokryciu kosztów dojazdu delegatów do Zielonej Góry. Ustalono wstępnie harmonogram Zjazdu oraz szczegóły dot. poczęstunku dla delegatów.
31.03 – spotkanie przewodniczącej Zarządu Okręgu oraz skarbników – ustępującego
i nowowybranego – poświęcone przekazaniu gotówki i dokumentacji finansowej Zarządu Okręgu.
6.04 – spotkanie poświęcone sprawom związanym z wydaniem „Bibliotekarza Lubuskiego”, terminu wydania pierwszego numeru, pokrycia kosztów składu i druku, gromadzenia materiałów, przygotowania kroniki SBP i wykazu jubileuszy bibliotekarzy.
9.04 – spotkanie z udziałem dyr. WiMBP w Zielonej Górze, omówiono sprawy związane
z Tygodniem Bibliotek oraz przygotowaniem wojewódzkiej uroczystości Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Ustalono przeznaczenie kwoty ok. 1500 zł na poczęstunek i kwiaty. Przyjęto program uroczystości.
19.09 – spotkanie z udziałem pracowników zielonogórskiej WiMBP, poświęcone sprawom organizacyjnym wojewódzkiej konferencji „Potrzeby czytelnicze i edukacyjne dorosłych – rola bibiblioteki w ich zaspokajaniu”.
4. W 2009 r. odbyło się 9 posiedzeń Zarządu Oddziału w Gorzowie Wlkp., w tym 25 marca spotkanie wszystkich członków Oddziału gorzowskiego, oraz 5 posiedzeń Zarządu Oddziału w Zielonej Górze, w tym jedno 3 grudnia z udziałem przewodniczących Kół, przewodniczącej Zarządu Okręgu Dorotą Kaczmarek i wiceprzewodniczącej Sekcji Bibliotek Publicznych przy ZG SBP - Marią Wasik.

II Działalność szkoleniowa
1. Zarząd Okręgu współuczestniczył w organizowaniu dwudniowej wojewódzkiej konferencji ph. „Potrzeby czytelnicze i edukacyjne dorosłych – rola biblioteki w ich zaspokajaniu”, Kalsk, 6-7 października. Konferencja została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego. Na konferencji wystąpili wykładowcy z Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy we Wrocławiu, Uniwersytetu Zielonogórskiego i Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Zielonej Górze oraz bibliotekarze – praktycy realizujący konkretne działania na rzecz seniorów w zielonogórskiej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida, Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu, a także w bibliotekach publicznych w Nowej Soli, Żarach, Zawadzie.
2. Członkowie Oddziału w Gorzowie Wlkp. uczestniczyli w konferencjach organizowanych przez SBP, Wojewódzki Ośrodek Metodyczny i WiMBP w Gorzowie Wlkp., gorzowskie uczelnie oraz Fundację Rozwoju Informatycznego. Zarząd Oddziału w Gorzowie Wlkp. nie organizował w 2009 r. szkoleń i konferencji.
3. Działalność szkoleniowa Oddziału w Zielonej Górze:
- seminarium wyjazdowe do bibliotek w Jaworznie, Żywcu i Bielsku-Białej połączone
z 3-dniową wycieczką na trasie Zakopane-Słowacja, w dn. 10 - 15 czerwca br.,
- wyjazd do Krakowa na 13. Targi Książki, w dn. 5 - 8 listopada br.,
- podczas 6 powiatowych seminariów w publicznych bibliotekach samorządowych przewodnicząca Zarządu Oddziału omawiała sprawy stowarzyszeniowe, informując też
o działaniach Zarządu Głównego SBP,
- rozpoczęcie akcji „Z wizytą w bibliotece szkolnej” - wymiana doświadczeń (Koło przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej),
- organizowanie zebrań tematycznych w celu zapoznania członków Koła z funkcjonowaniem bibliotek specjalistycznych w Bibliotece Uniwersyteckiej (Koło przy Bibliotece Głównej Uniwersytetu Zielonogórskiego),
- seminarium szkoleniowe w zakresie edukacji finansowej dla bibliotekarzy i czytelników (Koło w Bieniowie).

III Działalność popularyzatorska i integracyjna
1. Dzień Bibliotekarza i Bibliotek:
a) Zarząd Okręgu był współorganizatorem uroczystości wojewódzkiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek 8 maja w Zielonej Górze, gospodarzem była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. Norwida. Zarząd Okręgu współfinansował przygotowanie uroczystości oraz opłacił przejazd autokarem bibliotekarzy z północnej części województwa do Zielonej Góry.
b) Zarząd Oddziału w Gorzowie Wlkp. nie organizował plenerowego spotkania, wybrani członkowie Oddziału uczestniczyli w wojewódzkiej uroczystości w Zielonej Górze.
c) Zarząd Oddziału w Zielonej Górze zorganizował dla swoich członków spotkanie 23 maja w Lubiatowie k. Sławy, na terenie Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Uniwersytetu Zielonogórskiego, ph. „Aby Biblioteki rosły w siłę, a Bibliotekarzom żyło się dostatniej”.
d) Obchody w Kołach:
- Koło Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Zielonej Górze zorganizowało wieczornicę dla swoich członków; w ramach obchodów przygotowano m.in. wystawkę „Dlaczego warto należeć do SBP”,
- Koło w Bieniowie zorganizowało Gminny Dzień Bibliotekarza z udziałem władz samorządowych i wójtem gm. Żary,
- Koło w Krośnie Odrzańskim zorganizowało uroczystość z udziałem władz miejskich oraz wyjazd do grodzisk w niedalekim Połupinie i Gostchorzu, a także zwiedzanie galerii rzeźb w Morsku (gm. Krosno Odrz.),
- Koło w Lubsku przygotowało wycieczkę turystyczną do Szklarskiej Poręby,
- Koło w Żaganiu – wspólne grillowanie,
- wiele Kół w obu Oddziałach zorganizowało spotkania przy kawie dla swoich członków.
2. Jubileusze bibliotek i bibliotekarzy.
a) Jubileusze bibliotek – 18 września przewodnicząca Zarządu Oddziału w Zielonej Górze uczestniczyła w uroczystościach 60-lecia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Lubsku; przewodnicząca Zarządu Oddziału w Zielonej Górze uczestniczyła w obchodach 60-lecia Biblioteki Publicznej Gminy Sulechów.
b) Jubileusze bibliotekarzy – obchodzone są uroczyście we wszystkich Kołach, wykazy jubileuszy publikowane są w każdym numerze „Bibliotekarza Lubuskiego”. Ponadto Zarząd Oddziału w Gorzowie Wlkp. tradycyjnie przygotowuje jubilatom prezenty, wręczane na spotkaniu noworocznym.
3. Udział w ogólnopolskich akcjach promujących czytelnictwo.
a) Zarządy Okręgu, Oddziałów i Kół współpracowały z bibliotekami w organizowaniu imprez w ramach Tygodnia Bibliotek ph. „Biblioteka to plus”. Odbywały się wystawy, prelekcje, spotkania autorskie, warsztaty (np. w BPMiG w Słubicach ph. „Seniorzy on-line”). Koło w Krośnie Odrzańskim włączyło się do akcji „Cała Polska czyta dzieciom” - „Licealiści też!”.
4. Wycieczki:
a) Oddział w Gorzowie Wlkp. zorganizował 12 września wycieczkę do Gniezna na zaproszenie dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Ponadto Oddział gościł 19 maja bibliotekarzy z miasta Góra w woj. dolnośląskim i 8 czerwca bibliotekarzy ze Szczecina.
b) Zarząd Oddziału w Zielonej Górze zorgnizował seminarium szkoleniowe połączone
z wycieczką turystyczną Zakopane-Słowacja, w dn. 10-15 czerwca (wymienione w p. II Działalność szkoleniowa).
c) Koła:
- Koło przy zielonogórskiej WiMBP zorganizowało kulig w Drzonkowie k. Zielonej Góry (22 lutego) oraz pieszą wycieczkę do zielonogórskiego Ogrodu Botanicznego i na okoliczną Górę Wilkanowską (27 września),
- Koło w Krośnie Odrzańskim – wyjazd do grodzisk w okolicy miasta (wymieniony w p. III 1. c ),
- Koło w Lubsku – wycieczka do Szklarskiej Poręby (wymieniona w p. III 1. c).
5. Konkursy:
- Koło w Bieniowie, tradycyjnie już, współorganizowało Gminny Konkurs Recytatorski dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum oraz cykliczny konkurs ph. Mały Talent,
- w Gubinie zorganizowano konkurs literacki dla młodzieży szkół średnich w ramach „Wiosny nad Nysą” - „Życie i twórczość Juliusza Słowackiego”. Współorganizowano także środowiskowy konkurs czytelniczy dla dzieci ph. „Twórczość Zbigniewa Nienackiego”,
- Koło w Lubsku współorganizowało Powiatowy Konkurs Poezji Kresowej ph. „Nostalgia kresowa”.
6. Inne działania:
a) Zarząd Oddziału w Gorzowie Wlkp.:
- przy okazji spotkania członków gorzowskiego Oddziału (25 marca) zaproszono twórców: Henrykę Janas z Międzyrzecza, prezentującą kolekcję własnoręcznie wykonanych kartek okolicznościowych, Jana Prokopa ze Strzelec Krajeńskich z własnoręcznie wykonanymi pisankami wielkanocnymi i Małgorzatę Kontek z gorzowskiej pracowni florystycznej, która przygotowała wystrój wiosenno-świąteczny w miejscu spotkania,
- coroczne spotkanie wspomnieniowe (4 listopada), na które uczestnicy przynieśli ze sobą fotografie z bibliotecznych imprez, zeskanowane później i pozostawione do dyspozycji Zarządu Oddziału,
- zorganizowanie wspólnie z Biblioteką Główną gorzowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej promocji książki „Według gwiazd na wschód” - wspomnień byłego więźnia Oflagu II C Woldenberg, Jerzego Fularskiego. Tekst wspomnień spisał i zredagował Władysław Wróblewski, sekretarz Zarządu Oddziału.
b) Zarząd Oddziału w Zielonej Górze oraz bibliotekarze z Kół terenowych włączyli się
do akcji charytatywnej na rzecz chorego Kubusia Krysiaka – synka bibliotekarki z Koła
w Nowej Soli. Przeprowadzono zbiórkę pieniędzy na leczenie chłopca oraz uczestniczono
w koncercie i aukcji w nowosolskiej Kawiarni Teatralnej (14 listopada), w których przygotowaniu brali udział członkowie nowosolskiego Koła.
c) Koła:
- Koło przy zielonogórskiej PBW oraz koła w Oddziale gorzowskim organizowały
w grudniu spotkania wigilijne swoich członków,
- Koła w Bieniowie i Kożuchowie organizowały spotkania bibliotekarzy z okazji Nowego Roku oraz Dnia Kobiet,
- Koło w Bieniowie przeprowadziło wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną w Żarach kolejny Przegląd i przygotowało 11 maja wystawę „Pasje twórcze bibliotekarzy 2009”,
- członkowie Koła w Dębnie i Międzyrzeczu brali czynny udział w imprezach związanych
z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy,
- w Bibliotece w Kożuchowie, z inicjatywy Koła SBP, przygotowano świąteczne ozdoby. Środki uzyskane z ich sprzedaży przekazano na pomalowanie filii bibliotecznej,
- członkowie Koła w Sulechowie uczestniczyli w koncertach Filharmonii Zielonogórskiej oraz Orkiestry Symfonicznej Radia i Telewizji Republiki Białorusi,
- Koło w Żaganiu było współorganizatorem „Poetyckiego Koncertu Życzeń”, wieczoru poetyckiego z okazji Dnia Kobiet.

IV Działalność interwencyjna
1. Zarząd Okręgu nie podejmował w 2009 r. działań interwencyjnych. W lutym przewodnicząca poprzedniej kadencji, Maria Wasik, uczestniczyła w komisji konkursowej na dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żaganiu.
2. W Oddziale gorzowskim nie było spraw wymagających interwencji. Jednocześnie wystawiono 2 pozytywne opinie członkom SBP – kandydatom na dyrektorów bibliotek publicznych w Słubicach i Strzelcach Krajeńskich.
3. Zarząd Oddziału w Zielonej Górze skierował pismo do Burmistrza Miasta Żagania, Sławomira Kowala, z prośbą o rozpatrzenie możliowości powierzenia Magdalenie Śliwak funkcji dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żaganiu.

V Działalność wydawnicza
1. Zarząd Okręgu: wydane zostały dwa numery „Bibliotekarza Lubuskiego”, dofinansowane przez Zarząd Województwa Lubuskiego. W numerze 1 zamieszczone zostały m.in. materiały statystyczne dot. czytelnictwa w południowej i północnej części woj. lubuskiego, artykuły
o zbiorze norm w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego, zbiorach specjalnych zielonogórskiej WiMBP oraz różnych działaniach i imprezach czytelniczych
w Pedagogicznej Bibliotecej Wojewódzkiej i WiMBP w Zielonej Górze oraz bibliotekach publicznych w Kargowej, Świebodzinie, Żarach. W nr 2 zamieszczono m.in. omówienie wyników badań czytelniczych seniorów, scenariusz zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym, relacje z konferencji i projektów realizowanych w bibliotekach publicznych.
2. Oddziały w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze przygotowały materiały (Kronika SBP
i jubileusze bibliotekarzy) do dwóch numerów „Bibliotekarza Lubuskiego”. 12 członków zielonogórskiego Oddziału opublikowało swoje artykuły w „Bibliotekarzu Lubuskim”.
3. Koła:
- Koło przy WiMBP w Zielonej Górze – 2 członków Koła opublikowało relacje z Majówki – Dnia Bibliotekarza i seminarium wyjazdowego w „Poradniku Bibliotekarza” i „Bibliotekarzu”,
- nauczyciele bibliotekarze z Koła PBW w Zielonej Górze publikowali w „Bibliotekarzu Lubuskim”, „Bibliotekarzu”, „Poradniku Bibliotekarza”, „Bibliotece”,
- Koło w Krośnie Odrzańskim – artykuły o krośnieńskich bibliotekach w lokalnych czasopismach „Most”, „Tygodnik Powiatowy”, „Gazeta Lubuska” oraz prowadzenie stałej rubryki „Recenzje tygodnia” w „Tygodniku Powiatowym”.
VI Działalność na rzecz regionu
1. Oddziały i Koła współpracowały z bibliotekami, przy których działają, a dodatkowo przy organizowaniu poszczególnych imprez z innymi instytucjami, np. Koła gorzowskie
z Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym, Państwową Wyższą Szkołą Zawodową
w Gorzowie Wlkp., Polskim Towarzystwem Nauk Weterynaryjnych ; Koła w Międzyrzeczu i Gorzowie Wlkp. z domami pomocy społecznej; Koło w Słubicach z Teatrem i Biblioteką we Frankfurcie n. Odrą; Koło w Międzyrzeczu z Biblioteką Klubu Garnizonowego.
2. Koła:
- Koło w Bieniowie zorganizowało loterię fantową w czasie Dożynek Gminy Żary, zdobyte środki przeznaczono na zakup książek do bibliotek,
- Koło w Gubinie zorganizowało kiermasz książek w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,
- Koło PBW w Zielonej Górze zorganizowało akcję charytatywną „Szlachetna paczka”,
Koło w Kożuchowie współpracowało z Towarzystwem Przyjaciół Kożuchowa przy organizacji promocji książek dot. miasta i gminy,
- Koło w Żaganiu zorganizowało Kiermasz Taniej Książki podczas Jarmarku Michała.

VII Sprawy finansowe
1. Zarząd Okręgu:
Łączne przychody wyniosły w 2009 r. 11.465 zł. Wpływy ze składek wyniosły 4.965 zł, dotacje 5.500 zł. Firma Max Elektronik przekazała 2.000 zł na cele promocyjne. Wydatki wyniosły 12.455,37 zł, w tym na publikację „Bibliotekarza Lubuskiego” wydano 2.327,76 zł, 3.000 zł na organizację konferencji „Potrzeby czytelnicze i edukacyjne dorosłych – rola biblioteki w ich zaspokajaniu”, usługi transportowe 1241,20 zł, organizację uroczystości wojewódzkiej Dnia Bibliotekarza i Bibliotek 1.555,05 zł, udział trojga delegatów na KZD 1444 zł. Pozostałe wydatki (m.in. opłaty bankowe, kwiaty, spotkanie emerytowanych dyrektorów bibliotek w Łagowie) wyniosły 2.887,36 zł.
2. Zarząd Oddziału w Gorzowie Wlkp.:
W 2009 r. wpływy ze składek wyniosły 5.528 zł. Wydatki: 5.055,02 zł, w tym wynajem autokaru 1.431,23 zł, opłaty bankowe 240,60 zł, koszty działalności statutowej (część ze składek przekazana do Zarządu Okręgu, imprezy biblioteczne, jubileusze, kwiaty i in.) 3.383,19 zł. Zarząd Oddziału zakończył akcję sprzedaży „cegiełek” na nowości książkowe dla bibliotek.
3. Zarząd Oddziału w Zielonej Górze:
Przychody w 2009 r. wyniosły 48.717,51 zł. Wpływy ze składek członkowskich wyniosły
10.290,60 zł, ze sprzedaży „cegiełek” uzyskano 31.417 zł. Wydatki wyniosły 55.458,79 zł,
z tego 34.331,77 zł wydano na zakup książek za „cegiełki”, 2.481 zł przekazano do Zarządu Okręgu (część składek), wydatki związane z wynajęciem autokarów na wyjazdy wyniosły 7.285 zł. Pozostałe wydatki na działalność statutową (m.in. organizacja Majówki, jubileusze, kwiaty): 11.361, 02 zł.

Fundusze Europejskie dla rozwoju Lubuskiego.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.